Zajęcia dodatkowe. Na co warto postawić, żeby przekonać rodziców?

Oferta zajęć dodatkowych to jedna z kwestii, na których koncentrują się przede wszystkim dyrektorzy nowo otwieranych przedszkoli. Z drugiej strony placówki, które od wielu lat znajdują się na przedszkolnym rynku także ciągle poszerzają swoją ofertę. Rodzice coraz bardziej zwracają uwagę na to, czym w trakcie przedszkolnego dnia zajmują się ich pociechy. Co zaproponować rodzicom, aby zwrócić ich uwagę na ofertę dydaktyczną Twojego przedszkola? Czy dodatkowe zajęcia edukacyjne w przedszkolu naprawdę mogą zapewnić dzieciom lepszą przyszłość?

Oprócz lokalizacji przedszkola, oferta zajęć przedszkolnych jest najczęściej wymienianym przez rodziców powodem zapisania dziecka do konkretnej placówki. Nic dziwnego, że dodatkowe zajęcia, w których mogą uczestniczyć maluchy stały się prawdziwą kartą przetargową wśród konkurencyjnych placówek. Oferta zajęć prowadzonych przez nauczycieli przedszkola lub specjalistów z różnych dziedzin jest naprawdę bogata, szczególnie w dużych miastach. To właśnie tam trzeba rywalizować z innymi placówkami o każde kolejne dziecko. Jak zatem zwrócić na swoje przedszkole uwagę rodziców?

Po pierwsze, nie zapomnij o klasyce.

Chociaż zajęcia z karate czy balet to na pewno ciekawa propozycja, nie warto stawiać przede wszystkim na niestandardowe pomysły. Okazuje się, że rodzice od przedszkola oczekują przede wszystkim realizacji programu nauczania. Nie może więc zabraknąć takich zajęć, jak:

  • zajęcia taneczne – rozwijające umiejętności taneczno – ruchowe maluchów
  • zajęcia umuzykalniające – np. śpiew czy rytmika,
  • zajęcia ruchowe – np. gimnastyka ogólnorozwojowa – mają pozytywny wpływ na rozwój fizyczny maluchów a jednocześnie są korzystne dla ich zdrowia.

Pamiętajmy, że do realizacji tego typu zajęć zobowiązuje podstawa programowa. Jeśli chcesz naprawdę pomóc swoim podopiecznym w rozwoju, rozpocznij współpracę z logopedą i psychologiem. Taka pomoc w wielu przypadkach jest naprawdę niezbędna. Oczywiście, można wzbogacić ofertę przedszkola decydując się na  niestandardowe lekcje. Jakie?

Po drugie, wzbudź ciekawość.

Oddziaływanie na ciekawość rodziców i dzieci to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie marketingowego sukcesu w Twojej placówce. Bogata oferta zajęć poza podstawą programową sprawi, że zaintrygowani rodzice będą chcieli skorzystać z Twojej oferty. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Zasada złotego środka sprawdzi się również i w tym przypadku. Zbyt duża ilość zajęć dodatkowych może być przytłaczająca dla maluchów a wtedy nauka będzie nieskuteczna. Zajęcia, na które warto się zdecydować to m.in.:

  • warsztaty – malarstwo czy ceramika to ciekawy sposób na rozwój zdolności manualnych najmłodszych. Zajęcia w formie kółka plastycznego czy regularnych spotkań z przedstawicielem danego zawodu to dobry pomysł na obudzenie talentu podopiecznych.
  • zajęcia teatralne – dzieci uwielbiają zabawę w teatr, przebieranie się i odgrywanie ról. Kółko teatralne to świetna opcja dla każdego malucha. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się nie tylko współpracy w grupie, ale także nabierają większej pewności siebie,
  • balet – coraz częściej pojawia się w prywatnych przedszkolach nie tylko w dużym miastach. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą nie tylko spróbować swoich sił w tej dziedzinie, ale i nauczyć się wdzięku i szczególnego sposobu poruszania się,
  • zajęcia kulinarne – maluchy kochają eksperymenty. Własnoręczne przygotowywanie dań sprawi im wielką frajdę a jednocześnie stanowi nietypowe urozmaicenie codziennego dnia w przedszkolu.

Po trzecie,  zajęcia dodatkowe jako kapitał na przyszłość.

Rodzice bardzo dużą wagę przykładają do zajęć dodatkowych rozwijających w dzieciach te umiejętności, które potencjalnie mogą być przydatne w późniejszym życiu. Chociaż właściwie wszystkie zajęcia można zaliczyć do tej grupy, są jednak takie dodatkowe aktywności, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • nauka języka – cieszą się olbrzymią popularnością wśród rodziców – zwłaszcza zajęcia z native speakerem (w niektórych przedszkolach nawet kilka razy w tygodniu!). Nauka angielskiego to w większości przedszkoli już norma, ale w ofercie dodatkowej wielu placówek można znaleźć także takie języki, jak hiszpański czy francuski,
  • nauka gry na instrumentach – jeśli chcesz naprawdę zaintrygować rodziców, wybierz coś innego niż np. gra na gitarze. Ciekawym pomysłem jest wybór zajęć z bębnami czy nauka gry na skrzypcach.
  • zajęcia sportowe – np. karate lub judo. Może w grupie znajdzie się prawdziwy sportowy talent?

Oczywiście to nie koniec. Oferta zajęć dodatkowych jest trudna do opisania nawet w kilku artykułach. Sporym zainteresowaniem ze strony rodziców cieszą się nie tylko wspomniane już zajęcia, ale także warsztaty terapeutyczne itp.

Dodatkowe lekcje pomagają na pewno zainteresować rodziców ofertą przedszkola – szczególnie, gdy przygotowane dla najmłodszych propozycje są naprawdę wyjątkowe. Oferta zajęć dodatkowych powinna jednak zostać dopasowana do możliwości grupy.  Szukając zajęć dodatkowych można bowiem łatwo ulec pokusie przygotowania dla dzieci zbyt wielu atrakcji.

____

 

Czy wiesz, że w niektórych przedszkolach można znaleźć takie zajęcia dodatkowe, jak zumba, eksperymenty naukowe a nawet nauka programowania i robotyki? W ofercie dodatkowej niektórych placówek obecne są także takie zajęcia, jak: jazda konna, squash, ju-jitsu czy szachy. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.