Kodeks przedszkolaka. Jak go zrobić i dlaczego jest tak ważny szczególnie w najmłodszych grupach?

Powrót do przedszkola po wakacjach to nie tylko moment rozstania z beztroskim odpoczynkiem. Dla najmłodszych to nieraz zupełnie nowe doświadczenie. Dzieci – zwłaszcza te, które po raz pierwszy uczestniczą w przedszkolnych zajęciach – muszą dostosować się do nowych zasad. W dużej grupie pewne zasady są absolutnie konieczne – inaczej nauczyciele nie będą w stanie zapanować nad przedszkolakami. Świetnym pomysłem, który warto zastosować naprawdę w każdej placówce jest tak zwany kodeks przedszkolaka. Czym jest i jak można wykonać go samodzielnie?

Kodeks przedszkolaka – co to jest?

Najkrócej ujmując, kodeks przedszkolaka to zbiór najważniejszych zasad, do których należy się stosować w przedszkolu. Aby jednak nie przestraszyć zbytnio dzieci ( i rodziców! 😉 ) zasady są zebrane w ciekawej, obrazkowej formie. Kodeks przedszkolaka można określić pewnym sposobem utrzymania dyscypliny, jednak jego forma jest tak przyjemna, że dzieci praktycznie tego nie zauważają. Kolorowe ilustracje sprawiają, że maluchy są zainteresowane poznaniem zawartych na planszach treści a w razie potrzeby szybko kojarzą obrazek z konkretną zasadą. Obrazki przedstawiające zasady panujące w placówce ułatwiają najmłodszym zapamiętanie całego kodeksu.

Znajdź miejsce na przedszkolny kodeks

Zestaw plansz z zasadami trzeba umieścić w widocznym miejscu. Najlepszym miejscem jest bez wątpienia sala w przedszkolu – to tutaj dzieci przebywają przez większość czasu w placówce i właśnie w tym miejscu może zaistnieć potrzeba przywołania zasad panujących w przedszkolu. Jeśli decydujesz się na zakup gotowych plansz – jak np. kodeksy przedszkolaka, które można znaleźć na stronie pomoceterapeutyczne.pl (link: tutaj), wydziel odpowiednio dużo miejsca. Plansz z zasadami nie powinny zasłaniać inne elementy wyposażenia ani dekoracje. Jeśli przygotowujesz kodeks przedszkolaka samodzielnie lub korzystasz z szablonów dostępnych w sieci – możesz inaczej rozplanować umieszczenie plansz. W niektórych placówkach zasady, które można wykorzystać np. podczas mycia rąk w łazience znajdują się właśnie tam.  Jeśli zasad jest dużo, rzeczywiście dzieciom może być trudno się odnaleźć i rozdzielenie plansz może pomóc. Z drugiej strony, jeśli zasady, które chcemy wprowadzić w placówce są ogólne warto umieścić je w jednym miejscu – dzieciom łatwiej będzie je zapamiętać.

Jakie zasady powinny się znaleźć w kodeksie przedszkolaka?

Dobór zasad w kodeksie przedszkolaka to absolutnie indywidualna sprawa. Warto jednak pamiętać o podstawowej nauce życzliwości. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na plakatach takich zasad, jak:

 • „mówię dzień dobry”
 • „dzielę się zabawkami z innymi”,
 • „używam magicznych słów”.

Inne zasady?

 • zasady zachowywania się w sali – np. „sprzątam zabawki”, „nie krzyczę i nie biegam”, „słucham Pani”,
 • zasady zachowania podczas posiłków – np. „nie bawię się sztućcami”, „nie
 • zasady zachowania w szatni – np. „odkładam rzeczy na swoje miejsce”, „wycieram buty z piachu i śniegu”, „nie ruszam nie swoich rzeczy”,
 • zasady zachowania w łazience – np. „zawsze spuszczam wodę w toalecie”, „zawsze myję ręce”.
 • zasady związane ze spacerami i/lub zabawą na placu zabaw – np. „nie oddalam się od grupy”, „ustawiamy się w pary przed wyjściem”.

Podczas formułowania zasad do kodeksu przedszkolaka zwróć uwagę na to, aby łatwo można było je zapamiętać. Do każdej zasady warto dodać pasujący do sytuacji obrazek – dzieci zdecydowanie szybciej zapamiętają zasady.

Kodeks przedszkolaka można wykonać samodzielnie – np. tworząc proste obrazki w programach graficznych. W sieci można natknąć się także na wiele gotowych szablonów. Na pewno warto sprawdzić propozycje z następujących stron internetowych:

 • panimonia.plKodeks przedszkolaka do pobrania i egzekwowania. To kilka prostych zasad, które można rozwinąć na wiele sposobów. Daje nauczycielowi możliwość samodzielnej interpretacji i umożliwia wprowadzenie zasad na wiele różnych sposobów.
 • przedszkolankowo.pl – Grupowy kodeks w artykule „Mega zestaw pomocy na start”. Znajdziemy tu 14 zasad do samodzielnego wydrukowania. Plakaty są czytelne a zasady zwięźle sformułowane – dzięki temu dzieci szybko je zapamiętają.
 • kodeks od wydawcy miesięcznika Bliżej Przedszkola – link: tutaj. To zestaw kolorowych plansz, które doskonale obrazują najważniejsze przedszkolne zasady.

Kiedy i jak zapoznać dzieci z zasadami?

Na pewno najlepszym momentem na wdrożenie zasad w nowej grupie jest początek roku szkolnego. W wielu przedszkolach wdrożenie kodeksu przedszkolaka to dwuetapowy proces: pierwszym z nich jest rozmowa z dziećmi na temat tego, jak należy zachowywać się w przedszkolu i przedstawienie im poszczególnych zasad. Następnego dnia zasady pojawiają się z ilustracjami – w ten sposób utrwalamy przedstawione już treści. Często spotykaną praktyką jest też podpisanie się przez dzieci na kodeksie przedszkolaka – np. odciśnięcie umoczonego w farbie paluszka. To znak, że w pełni akceptują one zasady obowiązujące w przedszkolu.

 

___

Czy wiesz, do pierwszych utworów o charakterze pedagogicznym w Polsce zalicza się List królowej Elżbiety o wychowaniu królewicza? To dzieło nieznanego autora, który powstał już w XVI w. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.