Pierwsza praca w przedszkolu. 10 rad dla początkującej nauczycielki przedszkola.

Sezon na zmianę pracy lub rozpoczęcie kariery nauczyciela przedszkola w pełni. Wakacje to jeden z najbardziej gorących okresów w przedszkolach i innych placówkach edukacyjnych pod względem rekrutacji nowych pracowników. Placówki, których podopieczni odpoczywają na wakacjach często decydują się na przyjmowanie nowych osób do pracy właśnie od września. W wakacje wzmożony ruch możemy zaobserwować także w prywatnych przedszkolach. Jak przygotować się do pierwszej pracy w przedszkolu? Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę w pracy z kilkulatkami, mamy dla Ciebie kilka rad!

1. Ocena i obserwacja

Pozytywne przejście przez proces rekrutacji nie daje pracodawcy wszystkich informacji na ten temat. Ma to za zadanie jedynie wybrać najlepszego kandydata spośród wszystkich zgłaszających się do pracy. Nie bądź zdziwiona/y, że na początku będziesz bacznie obserwowana przez dyrekcję i pozostałą część kadry. To naprawdę nieuniknione. Nie bój się oceniania – staraj się po prostu jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.

2. Relacje z innymi nauczycielami

Na początku nie tylko dyrekcja będzie patrzeć Ci na ręce. Może zabrzmi to nieco groźnie, ale najlepszym rozwiązaniem jest tu niewątpliwie – przynajmniej na początku – ukrycie swoich słabości. Pokaż się ze swojej mocnej strony. Ignoruj nieprzychylne komentarze i na pewno nie daj się sprowokować innym pracownikom. Skoncentruj się na swoich atutach. Jeśli inne osoby z zespołu proszą Cię o pomoc – nie stwarzaj przeszkód, ale z drugiej strony: nie daj się wykorzystać.  Mamy nadzieję, że koledzy i koleżanki z pracy szybko przyjmą Cię do swojego grona!

3. Praca z dziećmi

Niektórzy nowo zatrudnieni nauczyciele przedszkola a nawet osoby pracujące jako asystent/ pomoc nauczyciela obawiają się pracy z dziećmi. Chociaż zapanowanie nad grupą kilkulatków może być trudne, nie bój się! Pokaż im, że jesteś uśmiechniętą osobą, której mogą zaufać. Na pewno nawiązanie bliższych relacji zajmie trochę czasu, więc okazuj im dużo cierpliwości. Pamiętaj jednak, aby nie pozwalać dzieciom na wszystko 😉

4. Zakres obowiązków

Osoby bez żadnego doświadczenia bardzo rzadko od razu stają się wychowawcami przedszkolnymi na pełnych obrotach. Ustal z przełożonymi dokładnie zakres swoich obowiązków – być może na początku ta praca nie będzie wyglądała tak, jak to sobie wyobrażasz. Pamiętaj także o tym, że zawsze lepiej dać coś z siebie ponad zadania, do których jesteś zobowiązana. Możesz np. umówić się z opiekunem grupy, że raz na jakiś czas będziesz prowadzić zajęcia z dziećmi (jeśli jesteś zatrudniona/y na stanowisku pomocy nauczyciela, Twoje obowiązki zapewne są nieco inne). Cenne doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Dodatkowo, będziesz musiał(a) dostosować się do rytmu pracy w danej placówce – w zależności od typu przedszkola (prywatne, państwowe) różnice mogą być dość znaczne. Chociaż ilość obowiązków może być na początku naprawdę przytłaczająca – nie zrażaj się (patrz: punkt 8).

5. Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj

To normalne, że na początku pracy z najmłodszymi nie wiesz wszystkiego. Nie bój się zadawać pytania. Koleżanki/koledzy z pracy na pewno pomogą Ci rozwiać wątpliwości.

6. Relacje z rodzicami

Nawiązanie dobrych kontaktów z rodzicami to jeden z najtrudniejszych aspektów pracy w przedszkolach, żłobkach czy innych placówkach dla najmłodszych. Rodzice często oczekują, że dziecko w kilka chwil w przedszkolu nauczy się tego, czego rodzic nie nauczył je przez pierwsze lata życia. Niecierpliwość rodziców i ich duże wymagania mogą prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Nauczyciel musi mieć cierpliwość nie tylko do dzieci, ale i do rodziców 🙂 . Pokaż rodzicom, że naprawdę zależy Ci na dobru dziecka – dzięki temu ich podejście do Twojej pracy na pewno się zmieni.

7. Uważaj na faworyzowanie

To naturalne, że do jednych dzieci można łatwiej dotrzeć, a inne są bardziej „zamknięte w sobie”. Nawet, jeśli masz problem z nawiązaniem bliższych relacji z niektórymi dziećmi, wszystkie traktuj jednakowo. Faworyzowanie niektórych maluchów może być prawdziwą pułapką. Każde z nich traktuj jak swoje i tak samo troszcz się o jego potrzeby. Bądź czujna/y – praca z dziećmi jest bardzo dynamicznym zajęciem.

8. Nie zrażaj się

Początki mogą być trudne. Niepowodzenia mogą zdarzać się w każdej pracy – to absolutnie zrozumiałe. Nie załamuj się, że coś „nie wyszło”. Staraj się każdego dnia być jeszcze lepszym pedagogiem i dąż do celu. Nie poddawaj się! W chwilach zwątpienia postaraj się przypomnieć sobie o „małych sukcesach” 🙂 . Na całkowite wdrożenie się w obowiązki po prostu potrzeba czasu…

9. Wiedz, że nie jesteś sama

Nie tylko pierwsza praca w żłobku czy przedszkolu może wywoływać obawy. Podobne emocje mogą towarzyszyć w trakcie zmiany miejsca pracy… Wątpliwości co do swoich kompetencji mają nie tylko nauczyciele, ale także setki osób rozpoczynających pracę w innych branżach. Adrenalinę, która towarzyszy Ci w pierwszych dniach pracy staraj się zamienić w pozytywną energię, która zmotywuje Cię do działania.

10. Pamiętaj, dlaczego wybrałaś/eś ten zawód

Praca nauczyciela przedszkola, opiekuna w żłobku czy nawet asystenta nauczyciela przedszkola to wymagające zadanie. Pamiętaj o tym, dlaczego zdecydowałaś/eś się właśnie na ten zawód. Uśmiech dzieci, zadowolenie z faktu, że zobaczą gdzieś „na mieście” Panią z przedszkola… Satysfakcja z faktu, że zastosowana metoda nauczania naprawdę przyniosła efekty – atutów pracy z najmłodszymi jest naprawdę wiele!

Wszystkim rozpoczynającym swoją żłobkową / przedszkolną przygodę życzymy powodzenia!

___

Czy wiesz, że według raportu Komisji Europejskiej „Monitor Edukacji i Kształcenia 2017” Polska odnotowuje stały wzrost zatrudniania niedawnych absolwentów szkół wyższych? Wskaźnik ten w naszym kraju jest na poziomie 87 % i jest zdecydowanie wyższy w porównaniu do średniej UE (82,5 %). Tymczasem  dooplacenia.pl  informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.