Okolice Krakowa. Edukacyjna wycieczka z przedszkolakami

Wakacyjny odpoczynek niestety nie dotyczy wszystkich placówek. Szukasz pomysłu na jednodniową wypad z Krakowa ze swoją przedszkolną grupą? Podsuwamy pomysły na interesujące zajęcia dla dzieci w terenie!

Pomimo, że na terenie samego Krakowa jest mnóstwo interesujących miejsc – wystarczy wspomnieć chociażby o Zamku Królewskim na Wawelu, Rynku Głównym czy rzeźbie Smoka Wawelskiego warto zabrać najmłodszych mieszkańców Krakowa w zupełnie inne strony. Prezentujemy 5 ciekawych propozycji, które przybliżą dzieciom kulturę i tradycję różnych regionów świata. Nie brakuje tu również miejsc, w które warto zabrać małych miłośników przyrody.

Wioski świata

W Krakowie przy ul. Tynieckiej znajduje się absolutnie niezwykłe miejsce. To szybka podróż przez najróżniejsze zakątki świata. Możemy tu zobaczyć m.in. afrykańską wioskę, dom na palach rodem z Nowej Gwinei czy indiańskie tipi. Wewnątrz tych niezwykłych budowli możemy bliżej poznać kulturę i tradycję poszczególnych narodów – mieści się tam całkiem sporo zdjęć i różnych eksponatów. Dla grup zorganizowanych (15 – 30 osób) przygotowano kilka różnych propozycji. Możemy zdecydować się na indywidualne zwiedzanie lub warsztaty. Wiele grup wybiera jednak obie te opcje – zwiedzanie całego obiektu pozwala maluchom poznać różne zakątki świata. Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się więcej na temat życia w Afryce,  poznają kulturę Indian i przybliżają sobie tradycję mieszkańców Arktyki (warsztaty w igloo). Możliwości jest naprawdę wiele! Szczegóły na temat oferty Parku Edukacji Globalnej „Wioski świata” pod adresem: wioskiswiata.org.

Kopytkowo

W niewielkiej miejscowości Izdebnik (położonej na trasie Kraków – Wadowice) znajduje się zwierzyniec Kopytkowo. Chociaż to stosunkowo młody obiekt (został otworzony w 2013 r.), szybko zyskał popularność zwłaszcza wśród nauczycieli przedszkola. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kopytkowo oferuje dzieciom możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z naturą. Zwierzęta, które znajdziemy na terenie tego obiektu można bez obaw karmić i głaskać. Obecne są tu zarówno większe zwierzęta takie, jak kucyki. Nie brak tu także kur, kaczek i innych, stosunkowo niedużych stworzeń. Kopytkowo to jednak coś zdecydowanie więcej niż mini zoo. Oprócz przejażdżek na kucykach i zabawie na znajdującym się tu placu zabaw maluchy mogą wziąć udział w specjalnych pokazach, np. miodobrania czy wyrobu świec z pszczelego wosku. Oferta dla grup zorganizowanych dotyczy min. 10 osób. Pokazy są organizowane po wcześniejszym umówieniu się. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Kopytkowa : zwierzyniec-kopytkowo.pl

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Jeśli marzysz o prawdziwym przeniesieniu się w czasie, to zdecydowanie opcja dla Ciebie. Ok. 50 min jazdy na zachód od Krakowa znajduje się Wygiełzów, gdzie mieści się Nadwiślański Park Etnograficzny. Oprócz skansenu i dworu z bardzo bogatą tradycją warto zwrócić uwagę również na znajdujący się w niewielkiej odległości średniowieczny Zamek Lipowiec. Tutejszy skansen w ofercie dla grup zorganizowanych ma ciekawe i różnorodne warsztaty. Grupy przedszkolne zainteresuje z pewnością możliwość poznania technik obróbki gliny i samodzielnego lepienia garnków. Dla przedszkolaków przygotowano również m.in. warsztaty z malowania na szkle czy „W Wojtusiowej izbie” – spotkanie z gospodynią domu i wysłuchanie opowieści o życiu rodziny sprzed 100 lat. Oferta jest o wiele bogatsza – szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: mnpe.pl.

Wioska Indiańska „ARAPAHO”

W miejscowości Zalas, ok. 30 km na zachód od Krakowa znajduje się wyjątkowa, indiańska wioska. Wycieczka w to miejsce to niezwykła szansa na poznanie tradycji Indian plemienia Arapaho – mieszkańców Ameryki Północnej, którzy zamieszkiwali tereny Prerii. Zasłynęli głównie z wyrobu koralików. W Wiosce Indiańskiej „ARAPAHO” można skorzystać ze specjalnej oferty programowej dla szkół i przedszkoli. Istnieje tu również możliwość zorganizowania urodzin lub innych imprez okolicznościowych. Co właściciele tego obiektu przygotowali dla grup przedszkolnych? Elementami programu „Dzieci wśród Indian” jest m.in. płukanie złota, malowanie twarzy, zabawy z liną, ognisko czy oglądanie oryginalnych, indiańskich atrybutów. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj.

Ranczo Artemidy

Kolejną propozycją, która na pewno przybliży Twoim podopiecznym fascynujący świat natury jest Ranczo Artemidy. To obiekt znajdujący się w miejscowości Nowa Góra w odległości ok. 40 km od Krakowa. Dla najmłodszych przygotowano tu przejażdżki na koniach w ujeżdżalni, zwiedzanie mini zoo a także przejażdżkę bryczką. Dzieci dowiedzą się więcej na temat tego, jak żyją konie, co znajduje się w boksie itp. Atrakcji jest o wiele więcej – sprawdź tutaj.

Byłaś/eś już ze swoimi podopiecznymi we wspomnianych miejscach? A może znasz inne, ciekawe obiekty godne polecenia na przedszkolną wyprawę? Czekamy na komentarze i zdjęcia! 🙂

____

Czy wiesz, że melodia Hejnału Mariackiego, który rozbrzmiewa z wieży Bazyliki Mariackiego za każdym razem się zatrzymuje? To symbolizuje legendę o trębaczu, który w 1240 r. chciał ostrzec mieszkańców przed najazdem, ale nie zdążył – został zabity strzałą. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

 

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.