Znaczki do szatni w przedszkolu. Rozpoznawcze naklejki – gdzie je znaleźć a może… zrobić samemu?

Jednym z elementów adaptacji nowych podopiecznych jest zapoznanie maluszków z pomieszczeniami przedszkola. Oprócz sali, w której dzieci spędzają większość dnia, bardzo ważnym pomieszczeniem jest też szatnia. W uporządkowaniu miejsca w przedszkolnej szatni pomogą specjalne znaczki rozpoznawcze. Gdzie szukać etykiet dla dzieci i czy opłaca się wykonać je samodzielnie?

Znaczki rozpoznawcze – o co chodzi?

Znaczki do szatni w przedszkolu to bardzo prosty sposób, który dzieci na pewno szybko pokochają. Przygotowanie specjalnych naklejek, które umieścimy w miejscach należących do konkretnego dziecka zajmuje dosłownie kilka chwil a radość malucha, który odtąd zacznie identyfikować się ze „swoim znaczkiem” jest bezcenna. Najmłodszym podopiecznym przedszkola czasem trudno wytłumaczyć, że ich miejsce w szatni musi być mocno ograniczone. Dlaczego warto szukać ciekawych znaczków do szatni? Specjalne oznaczenia są popularne w przedszkolach już od kilkunastu (a nawet więcej!) lat, bo niosą ze sobą same korzyści:

  • funkcja rozpoznawcza – znaczki pomagają w podzieleniu miejsca pomiędzy dzieci i ułatwiają identyfikację.
  • funkcja edukacyjna – korzystając ze rozpoznawczych naklejek możemy stworzyć wiele ciekawych zabaw dla dzieci, które pomogą im w przyzwyczajeniu się do przedszkolnych zwyczajów. Znalezienie własnego znaczka czy opowiadanie historii z wykorzystaniem postaci z naklejek to tylko przykładowe zabawy, które możemy wykorzystać w prowadzeniu pierwszych zajęć z udziałem nowych podopiecznych.
  • uniwersalność – wygodna forma naklejki sprawia, że w razie potrzeby można szybko usunąć znaczek lub przenieść w inne miejsce. Nie stwarzają zagrożenia dla wyposażenia szatni a mają bardzo duży wpływ na organizację miejsca.

Jak powinny wyglądać znaczki do szatni w przedszkolu?

Niezależnie od tego, jak nazwiemy oznaczenia do przedszkolnych szatni (jako znaczki, naklejki czy etykiety) powinny one mieć jak najprostszą formę ze względu na niewielki kształt. Co jeszcze może charakteryzować znaczki do szatni w przedszkolu?

  • kształt łatwy do wycięcia – bardzo często naklejki trzeba wyciąć samodzielnie. Chociaż gwiazdki i inne skomplikowane kształty będą wyglądały efektownie, warto sięgnąć po proste kształty – prostokąty, kwadraty czy koła.
  • atrakcyjne obrazki dla dzieci – znaczek powinien łatwo zapadać w pamięć. Nic dziwnego, że najczęściej na rozpoznawczych naklejkach najczęściej znajdziemy kolorowe zwierzątka, kwiatki itp., które szeroko uśmiechają się do dziecka z naklejki.
  • białe tło – dzięki niemu obrazek będzie zdecydowanie bardziej widoczny. Oczywiście, kolorowe tło również spodoba się maluszkom, ale czasem może utrudniać odczytanie rysunku, zwłaszcza z większej odległości. Jeśli projektujesz naklejki samodzielnie, warto o tym pomyśleć J
  • imiona dzieci – to dodatkowy element identyfikacji. Znaczek do szatni w przedszkolu, który dodatkowo będzie opatrzony imieniem konkretnego podopiecznego będzie bardzo ułatwiał rozpoznanie miejsca dziecka zwłaszcza w pierwszych dniach i w większych grupach.
  • związek z nazwą grupy – jeśli w Twoim przedszkolu funkcjonują nazwy przedszkolnych grup warto nawiązać do tego także poprzez znaczki do szatni. Wizerunków żabek, biedroneczek czy innych zwierząt może być przecież naprawdę dużo a każdy z nich na pewno będzie pasował do swojego „właściciela”.

Inspiracje + patent na zrobienie znaczków do szatni w przedszkolu samodzielnie

Szablony gotowe do druku, które dosłownie w kilka chwil zamienisz w znaczki rozpoznawcze można znaleźć u najpopularniejszych blogerek, które zajmują się edukacją przedszkolną. Swoje propozycje mają dla Was m.in.:

Jeśli lubisz grafikę komputerową i prace plastyczne (i oczywiście masz chwilkę wolnego czasu) możesz z powodzeniem samodzielnie przygotować zupełnie spersonalizowane znaczki do szatni w przedszkolu. Najłatwiej – naszym zdaniem – zrobić to za pomocą darmowego programu Canva, do którego dostęp można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej. Po założeniu konta wystarczy utworzyć nowy projekt, dopasować rozmiar i wybrać ilustracje, które chcemy umieścić na naklejkach. Można wykorzystać nawet własne rysunki lub dzieła swoich podopiecznych 🙂 . Gotowy projekt naklejki wystarczy pobrać ze strony canva.com, wydrukować i wyciąć. W kwestii druku mamy dwie opcje: pierwsza z nich to druk na specjalnym papierze do naklejek (pamiętaj o tej zmianie także w parametrach drukarki) lub wydruk na tradycyjnym papierze o nieco grubszej gramaturze i zalaminowanie etykiet. Takie znaczki do szatni w przedszkolu będzie można przymocować np. za pomocą taśmy dwustronnej. Oczywiście, do wykonania znaczków rozpoznawczych do przedszkola można wykorzystać także i inne programy graficzne.

Wasze znaczki do szatni w przedszkolu już czekają na nowych podopiecznych? Jeśli nie, warto przygotować się do przyjścia do przedszkola nowych maluszków już teraz! 🙂

___

Czy wiesz, że pierwsze znaczki pocztowe oddzielano od siebie za pomocą nożyczek? Szybko okazało się to jednak zbyt powolne… Pierwsze znaczki pocztowe wyprodukowano  w 1840 r. w Wielkiej Brytanii a już po 20 latach pojawiły się w Polsce.   Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.