Programy edukacyjne dla przedszkoli – aktualizacja wrzesień 2018.

Przedszkola i szkoły bardzo chętnie angażują się w przeróżne akcje o ogólnopolskim zasięgu organizowane przy pomocy specjalistów z różnych dziedzin. Nic dziwnego – zalet uczestnictwa w programach edukacyjnych jest naprawdę dużo. Wystarczy wspomnieć chociażby o możliwości pozyskania darmowych pomocy dydaktycznych, wsparcia merytorycznego dla nauczyciela czy dodatkowych materiałów, które można przekazać rodzicom. Jakie programy edukacyjne dla przedszkoli naprawdę warto wziąć pod lupę?

Programy, o których jest już głośno

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się akcjami do przedszkoli, zajrzyj do artykułów, które pojawiły się już jakiś czas temu na naszym blogu. W pierwszym z nich (link: tutaj) polecamy ciekawe programy dotyczące bezpieczeństwa i emocji. W drugiej części artykułu (link: tutaj) znajdziesz programy związane ze zdrowym stylem życia. Wśród nich najpopularniejsze programy edukacyjne dla przedszkoli, prowadzone pod patronatem takich marek, jak Aquafresh czy Żywiec Zdrój S.A. Na pewno zwrócić uwagę na te propozycje, bo liczby mówią same za siebie – np. w ubiegłorocznej edycji akcji „Kubusiowie Przyjaciele Natury” organizowanej przez MGD-GMW Sp. z o.o. (marka „Kubuś”)  wzięło udział 620 tys. dzieci z 7,5 tys. przedszkoli… Zapisy rozpoczną się w drugiej połowie września, więc jeśli jeszcze nie interesowałaś/eś się tym programem, warto to sprawdzić. Podobnie warto pilnować terminarzy zapisu na inne programy edukacyjne – najlepiej sprawdzić to na stronie internetowej programu.

Co więcej?

Postanowiliśmy stworzyć kolejny artykuł o programach edukacyjnych dla najmłodszych, gdyż lista ciekawych akcji, w których naprawdę wato wziąć udział ciągle się wydłuża. Znudziły Cię już wspomniane wcześniej akcje? Szukasz czegoś nowego? A może zależy Ci na zajęciach dotyczących zupełnie innych kwestii? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi, wybranymi propozycjami.

Problem z głowy – ogólnopolski program profilaktyki zdrowotnej

Pojawienie się wszawicy w przedszkolu to nadal dla wielu osób temat tabu. Niestety, nadal możemy natknąć się na nią w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Wokół tego tematu powstało wiele mitów, które akcja „Problem z głowy” stara się rozwiać. Na stronie internetowej programu (www.problem-z-glowy.pl ) nauczyciele znajdą wiele przydatnych informacji. Do pobrania są dostępne nie tylko scenariusze zajęć, ale i plakaty, ulotki czy poradniki. Projekt „Problem z głowy” pomoże również w przeprowadzeniu trudnych rozmów z rodzicami – na stronie programu dostępny jest poradnik „Jak rozmawiać z rodzicami o wszawicy?” i grafiki informujące o wszawicy, które można wkleić w treść wiadomości elektronicznej do rodzica. Z kolei dla najmłodszych przygotowano m.in. kolorowanki, krzyżówki, puzzle czy grę memory. To akcja prowadzona we współpracy z marką Paranit – producentem wyrobów medycznych zwalczającym wszy i gnidy. Honorowy patronat nad tym programem objęło Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Moje miasto bez elektrośmieci

To ogólnopolski program dla szkół i przedszkoli, który ułatwia rodzicom „pozbycie się” elektrośmieci a placówkom umożliwia uzyskanie realnego wsparcia w postaci pomocy dydaktycznych czy wyposażenia sal. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej programu (www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl) celem akcji „Moje miasto bez elektrośmieci” jest „nagradzanie prawidłowych postaw mieszkańców, co prowadzi do dużo silniejszego utrwalania pozytywnych nawyków, niż karanie za złe postępowanie”. Na czym polega uczestnictwo w tym programie? Placówka organizuje zbiórkę elektrośmieci, za odbiór których odpowiada firma ElektroEko. Zebranym elektrośmieciom przydzielane są specjalne kupony, które następnie wymieniane są na punkty. Uzbierawszy odpowiednią ilość punktów możemy wymienić je na pomoce dydaktyczne lub wyposażenie sal. Przedszkole, które zgłosi się do tego programu uzyskuje od Funduszu Oświatowego bezpłatne materiały edukacyjne (scenariusze zajęć czy informacje dla rodziców).

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Kolejny program edukacyjny dla przedszkoli, który w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników. Uczestnictwo w tym projekcie wiąże się z uzyskaniem ciekawych pomocy dydaktycznych dotyczących prowadzenia zdrowego trybu życia: m.in. aktywnego wypoczynku czy zasad zdrowego odżywiania. Poprzez realizację poszczególnych programów można starać się o certyfikat dla placówki. Po zakończeniu konkretnego akcji w ramach programu przedszkola publikują na stronie internetowej zdjęcia z projektu i krótko podsumowują swoją pracę. Ponadto, Akademia Zdrowego Przedszkolaka to także ciekawe warsztaty kulinarne dla dzieci i szkolenia dla nauczycieli. Szczegółowe informacje na temat tej akcji można znaleźć na stronie: www.zdrowyprzedszkolak.pl .

Czyste powietrze wokół nas

Ten program edukacyjny dla przedszkoli powstał już w 2008 r. Jest zaadresowany do dzieci w wieku 5 – 6 lat, ich rodziców i opiekunów. „Czyste powietrze wokół nas” to program, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat szkodliwości dymu papierosowego i umiejętności rozpoznawania dymów. Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego znajdziemy podręcznik wraz ze scenariuszami zajęć i kolorowankę dla dzieci. Więcej informacji pod adresem: gis.gov.pl.

Oczywiście, to tylko kilka wybranych pozycji spośród dziesiątek programów edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. A Wy, na jakie programy edukacyjne dla przedszkoli zdecydowaliście się w sezonie 2018/2019?

___

Czy wiesz, że w Indiach wśród dzieci popularna jest zabawa nazywana kabaddi? Polskie tłumaczenie tego zwrotu to „utrzymać oddech”. Polega na tym, że na jednym oddechu krzycząc słowo „kabaddi” należy dotknąć jak najwięcej zawodników przeciwnej drużyny. Kabaddi to nie tylko zabawa – to także sport narodowy Bangladeszu a także kilku indyjskich stanów.  Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.