Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu – przedstawić się, uciec a może po prostu się z nimi zaprzyjaźnić?

Wrzesień to ciężki miesiąc nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Oprócz powrotu po wakacjach czeka na nich w placówce zupełnie nowa rzeczywistość. Przydział nowej grupy to naturalna kolej rzeczy. Wszystko jednak trzeba zacząć od nowa. Wraz z nowymi dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach pojawiają się też nowi rodzice, z którymi „jakoś” trzeba się dogadać. Chociaż w tytule przekornie pytamy, czy da się przed nimi uciec to na pewno nie jest najlepsze rozwiązanie. Jak przygotować pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu? O czym z nimi rozmawiać? Dziś przedstawiamy krótko najważniejsze kwestie!

1. Zasady obowiązujące w placówce

Nie tylko dzieci muszą przywyknąć do nowego porządku, dzięki któremu funkcjonuje placówka. Większości rodziców naprawdę przyda się przedstawienie zasad obowiązujących w żłobku czy przedszkolu. Na które elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę przygotowując pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu?

  • godziny przyprowadzania / odbierania dzieci – z tym wielu rodziców ma największy problem. Postaraj się przedstawić godziny w taki sposób, aby rodzice zrozumieli, że jest to naprawdę ważne dla rozwoju ich pociech (np. należy przyprowadzać dzieci prze 8, bo o tej godzinie zaczynają się zajęcia edukacyjne). Od razu wspomnij o konieczności dopłaty za przedłużenie pobytu dziecka, jeśli Twoje przedszkole stosuje takie rozwiązania;
  • statut – informacja o godzinach przyprowadzania i odbioru dziecka najczęściej jest zawarta w przedszkolnym statucie. Oprócz tego przezorne placówki stosują przeróżne zapisy – np. dotyczące postępowania podczas wypadku, zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na spacerze czy reakcji przedszkola na przyprowadzenie chorego dziecka do placówki. Pierwsze spotkanie z rodzicami w przedszkolu to najlepszy czas, aby ustalić reguły współpracy rodziców i nauczycieli. Informując rodziców o tych wszystkich kwestiach rozwiejesz wątpliwości i możesz uniknąć naprawdę wielu nieporozumień.

2. Zasady narzucone odgórnie

Przedszkole jako jednostka edukacyjna musi dopasować się do konkretnych wymagań. Warto przekazać o tym informację rodzicom, aby wiedzieli, że niektóre kwestie nie ulegają dyskusji, gdyż nie są zależne od dyrekcji czy pracowników przedszkola. O czym wspomnieć?

  • podstawa programowa – wymagania w edukacji najmłodszych zmieniają się w ostatnich latach jak w kalejdoskopie. Nic dziwnego, że rodzice „nie nadążają” i ich wiedza na temat podstawy programowej naprawdę może być znikoma. Przedstaw rodzicom swoje plany, zapoznaj ich z podręcznikami, z których będą korzystać Twoi podopieczni.
  • 6 – latki – w przypadku tej grupy trzeba przekazać rodzicom informację o konieczności uzyskania minimum 50 % frekwencji. Wynika to z powszechnie obowiązującego prawa – rodzicom, których dzieci bezzasadnie opuszczają zajęcia w przedszkolach może grozić nawet grzywna. O tego typu kwestiach warto poinformować już na samym początku.

3. Plany, plany, plany…

Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu ma przede wszystkim charakter informacyjny. Warto przedstawić rodzicom swój pomysł na:

  • współpracę rodziców z przedszkolem – jeśli wiesz już, czy w trakcie roku przedszkolnego będą organizowane warsztaty dla rodziców, pikniki rodzinne czy inne, przedszkolne uroczystości od razu daj im znać. Dzięki temu zwiększasz szanse na to, że rodzice zaangażują się we współpracę i lepiej zaplanują swój czas. Jeśli chcesz, aby rodzice cyklicznie czytali dzieciom bajki lub przedstawiali swoje ciekawe zawody, przedyskutuj to z nimi wcześniej. Dowiedz się, czy są w ogóle zainteresowani taką formą współpracy. A może chcieliby zaangażować się w organizację wycieczek dla przedszkolaków?
  • wycieczki – jeśli już o tym mowa, warto przekazać informację rodzicom o planowanych wyjazdach. Na pewno wsparcie z ich strony będzie bardzo cenne, szczególnie wtedy, gdy masz w planach prawdziwą eskapadę!

4. Kwestie wychowawcze i profilaktyka

Na spotkaniu z rodzicami nie może zabraknąć informacji wychowawczych. Rodzice niestety często winą za niepowodzenia dzieci w wieku przedszkolnym obarczają przedszkole.

  • rola przedszkola w procesie wychowawczym – podczas zebrania warto zaznaczyć, że przedszkole jest placówką wspierającą wychowanie. Rodzice powinni zwracać uwagę na zachowanie dziecka – np. na to, czy ich pociecha używa zwrotów grzecznościowych – a nie oczekiwać, że przedszkole przejmie za nich te obowiązki.
  • rozwój dziecka w wieku przedszkolnym – oprócz podstawy programowej warto podjąć kwestię rozwoju dzieci i przekazać rodzicom najważniejsze informacje. Do tego trzeba będzie się jednak odpowiednio przygotować. Mimo to – warto. Zebranie z rodzicami w przedszkolu to często dla nich jedyna szansa na uzyskanie rzetelnej wiedzy.
  • Jeśli jest taka możliwość, zaprośmy na spotkanie z rodzicami specjalistę (niekoniecznie na pierwsze, ale podczas pierwszego zebrania z rodzicami warto zasygnalizować taki pomysł). Wizyta psychologa czy dietetyka na pewno pomoże rodzicom zadbać o ich pociechy pod wieloma względami. Przeprowadzając konsultacje możemy też pomóc w trudnych sytuacjach – np. rodzicom, których dziecko niebezpiecznie szybko przybiera na wadze.

5. Formalności

Niestety, od tego nie da się uciec. Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu to moment podpisania wszystkich ważnych zgód – m.in. dokumentów związanych z RODO, upoważnienia do odbioru dziecka itp.

Z rodzicami warto porozmawiać również o finansach – czyli o tym, w jaki sposób rozliczamy opłaty (a może przedstawić im naszą aplikację? 🙂 ), ile trzeba zapłacić za wyprawkę (lub co konkretnie kupić) czy ile kosztuje wyżywienie. To bardzo ważne już na samym początku.

Jest coś jeszcze, co dodalibyście do tego zestawienia? A może macie jakieś dobre rady dla osób, które są jeszcze przed pierwszą konfrontacją z rodzicami?

___

Czy wiesz, że największą rodziną świata jest rodzina Zion Chana z Indii? Liczy aż… 181 osób – Pan Chan ma 39 żon, 94 dzieci i 33 wnuków. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.