Co to jest niepodległość? Obchodzimy Święto Niepodległości w przedszkolu + 5 piosenek dla dzieci o tematyce patriotycznej!

Połowa października już za nami. Najwyższy czas rozpocząć przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chociaż co roku przedszkolne grupy uczestniczą w obchodach Święta Niepodległości, tegoroczna rocznica jest absolutnie wyjątkowa. Jak obchodzić Święto Niepodległości w przedszkolu? Przedstawiamy kilka pomysłów, w które można zaangażować nawet najmłodsze grupy w przedszkolu i przypominamy o najpiękniejszych piosenkach dla dzieci związanych z 11. Listopada.

Święto Niepodległości w przedszkolu i szkole

W tym roku 11. Listopada przypada na niedzielę, więc obchody Święta Niepodległości w szkole czy przedszkolu najlepiej zorganizować w piątek, 9.11. Ciekawym pomysłem na obchodzenie Święta Niepodległości jest inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na internetowej stronie MEN możemy znaleźć zaproszenie do świętowania „Dnia dla Niepodległej” i wspólnego śpiewania hymnu państwowego właśnie 9. listopada o godz. 11:11. Celem tej inicjatywy jest pobicie „Rekordu dla Niepodległej” – jednoczesnego śpiewania hymnu przez uczniów i pracowników różnego rodzaju placówek edukacyjnych. Na tej samej stronie internetowej (kliknij tutaj) można znaleźć dodatkowo także plik z propozycjami działań patriotycznych przygotowanych przez Radę Dzieci i Młodzieży. Jakie są ich pomysły na Święto Niepodległości w przedszkolu i szkole? To m.in. konkurs pieśni patriotycznych czy wspólne zasadzenie dębów niepodległości na terenach przy szkole czy przedszkolu.

Jak wytłumaczyć dzieciom istotę listopadowego święta?

11 Listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Już od najmłodszych lat kultywujemy tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przygotowanie przedszkolnych obchodów tego święta powinno być jednak przemyślane – kilkulatkom często trudno jest zrozumieć, czym tak naprawdę jest to święto. Nie rzucajmy się na przysłowiową głęboką wodę – uczenie 3- latków wierszyka „Kto ty jesteś?” może być dla nich nie tylko trudne, ale po prostu niezrozumiałe. Dlatego proponujemy, aby w przedszkolu pokazać dzieciom Święto Niepodległości w przystępny dla nich sposób. A jeśli szukasz sposobu na wytłumaczenie kilkulatkom, na czym polega to święto – zerknij np. na stronę dzieciakiwdomu.pl.

Inne pomysły na Święto Niepodległości w przedszkolu, które warto wykorzystać

Oczywiście, to dopiero początek. Poniżej przedstawiamy kilka innych pomysłów, które na pewno pomogą Ci w organizacji przedszkolnego święta:

  • przedstawienie – jeśli prowadzisz grupę 5 – lub 6 – latków na pewno uda Ci się przygotować z nimi przedstawienie z okazji Święta Niepodległości (i nie tylko ;)). Przedszkolna akademia to bardzo uroczysty moment – nawet, jeśli jest to prosta i krótka inscenizacja pamiętaj o przygotowaniu dekoracji, które podkreślą te niezwykłe chwile.
  • konkursy – proponujemy konkurs wierszy o tematyce patriotycznej. Atrakcyjne nagrody na pewno zmotywują Twoich podopiecznych do ciężkiej pracy a niektóre utwory zapamiętają na całe życie… W innym wariancie proponujemy przygotowanie konkursu wiedzy o Polsce lub wykonywania pieśni patriotycznych czy ludowych tańców z Twojego regionu. Jeśli pracujesz np. w przedszkolu w mieście, do rywalizacji można zaprosić inne placówki w okolicy. Reprezentacje poszczególnych przedszkoli sprawią, że dzieci jeszcze chętniej zmobilizują się do działania – tym bardziej, jeśli możesz spodziewać się wsparcia ze strony dyrekcji, lokalnego samorządu czy innych sponsorów.
  • prace plastyczne – przedszkolaki to uwielbiają! W przypadku młodszych dzieci nauczenie ich wierszyka ze zrozumieniem czy piosenki o tej trudnej dla maluszków tematyce nie zawsze może się udać. Z pracami plastycznymi jest już jednak zupełnie inaczej. Twoi podopieczni mogą przygotować flagę (np. wyklejając ją z bibuły) czy godło – w przypadku najmłodszych może to być np. malowanie odbitymi w farbie paluszkami. Orzełka można przygotować także w ten sposób (link). Popularne w przedszkolach są także kotyliony – odpowiednio sklejone warstwy dwukolorowego papieru mogą wyglądać naprawdę efektywnie.

Kilka innych pomysłów, które można wykorzystać także w przygotowywaniu obchodów 11. Listopada w przedszkolu znajdziesz w innym artykule na naszym blogu: „Patriotyzm w wydaniu najmłodszych. Jak obchodzić święta narodowe w przedszkolu?” (kliknij tutaj).

Top 5 piosenek na Święto Niepodległości w przedszkolu

Na koniec przygotowaliśmy zestawienie kilku najbardziej popularnych piosenek patriotycznych dla kilkulatków, które pomogą Ci w przygotowaniu przedszkolnej uroczystości:

  • „Co to jest niepodległość?” – link
  • „Jesteśmy Polką i Polakiem” – link
  • „Piosenka młodego patrioty” – link
  • „Moja Ojczyzna” – link
  • „Polskie ABC” – link

Oczywiście, najmłodszych możemy uczyć też tradycyjnych, patriotycznych pieśni takich, jak np. „Legiony”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” czy „Krakowiaczek”. Przedszkole to często pierwsze miejsce w życiu maluchów, w którym zetkną się one z tego typu twórczością. Nauka pieśni patriotycznych to ważny element w wychowaniu kolejnego pokolenia Polek i Polaków. A jak wyglądają Wasze przygotowania do tegorocznego Święta Niepodległości? Pochwalcie się w komentarzach!

___

Czy wiesz, że pod koniec 2017r. w Polsce żyło niemal 5000 osób urodzonych w roku 1917 lub wcześniej i ok. 1800 osób urodzonych w 1918 r.? Eksperci przekonują, że w kolejnych dekadach liczba stulatków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie – to zjawisko jest nazywane eksplozją długowieczności.  Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.