Oczekiwania rodziców wobec przedszkola. Czego najczęściej szukają rodzice w placówkach dla najmłodszych?

Kwestia oczekiwań rodziców wobec żłobka, przedszkola czy innego miejsca, do którego uczęszcza ich dziecko dla niektórych jest oczywista. Ty też czytając tytuł tego artykułu zastanowiłaś/eś się, o czym będzie ten tekst? Wbrew pozorom, ta z pozoru oczywista kwestia może wiązać się z niemałymi nieporozumieniami, które prowadzą do konfliktów. Jak dowiedzieć się, jakie są oczekiwania rodziców wobec przedszkola i co należy do najczęstszych „roszczeń” z ich strony?

Po co w ogóle interesować się oczekiwaniami rodziców?

Wydawałoby się, że nauczyciele i dyrekcja żłobka czy przedszkola może mieć przysłowiowo „w nosie” oczekiwania rodziców. Chociaż w wielu placówkach ten model jeszcze (niestety) funkcjonuje, warto zainteresować się tym, jakie rodzice mają pomysły na zmiany w przedszkolu i czego oczekują od nauczycieli i opiekunów. Dlaczego warto?

 • Punkt 1. Poznanie wzajemnych oczekiwań ułatwia kontakt – nie da się ukryć, że łatwiej rozmawiać o trudnych tematach, gdy wiemy, jakie stanowisko reprezentuje druga strona. Oczekiwania rodziców wobec przedszkola to najczęściej zupełnie proste do spełnienia wymagania.
 • Punkt 2. Wzajemne zrozumienie – nawet, jeśli uczęszczanie do przedszkola wiąże się z wieloma „sztywnymi” zasadami i mnóstwem dokumentacji, rodzice łatwiej to zrozumieją, jeśli wyciągniemy do nich życzliwą dłoń. Zainteresowanie ze strony przedszkola to dla nich sygnał, że są naprawdę ważni dla placówki.
 • Punkt 3. Oczekiwania rodziców wobec przedszkola mogą pomóc w zmienianiu przedszkola na lepsze – jeśli uzyskasz od rodziców informację na temat tego, co warto zmienić np. w wyposażeniu przedszkola, łatwiej będzie Ci dostosować się do tych oczekiwań. Często dopiero „świeże spojrzenie z zewnątrz” zwraca uwagę na problemy, których absolutnie nie zauważamy.

Jak poznać oczekiwania rodziców wobec przedszkola?

Wiemy już, dlaczego tak ważne jest poznanie oczekiwań rodziców. A teraz – do rzeczy! Jak szybko i sprawnie pozyskać takie informacje? Prezentujemy trzy najprostsze sposoby na pozyskanie od rodziców odpowiedzi na pytanie: „Co zmienił(a)by Pan(i) w funkcjonowaniu naszej placówki?”:

 • Sposób 1. Bezpośrednia rozmowa z rodzicami – chociaż wymaga to z pewnością sporo zaangażowania ze strony nauczycieli / dyrekcji, gra jest warta świeczki. W trakcie rozmowy z rodzicem można naprawdę dużo dowiedzieć się na temat tego, jakie zmiany warto byłoby wprowadzić do żłobka czy przedszkola. Warto zwrócić uwagę na to, że będzie tu potrzebne otwarte podejście: jeśli rodzice zaczynają krytykować któryś aspekt funkcjonowania przedszkola, będzie trzeba tego cierpliwie wysłuchać. Jeśli w tym momencie zaczniemy krytykować poglądy rodziców i nie będziemy chcieli wysłuchać ich do końca, efekty takiej rozmowy będą naprawdę mierne. Zamiast pozyskania ważnej dla nas informacji pozostanie niemiłe wrażenie a rodzice w przyszłości nie będą chcieli rozmawiać o swoich oczekiwaniach.
 • Sposób 2. Ankieta podczas zebrania z rodzicami – to chyba najbezpieczniejsza wersja poznania opinii rodziców. Wystarczy w trakcie zebrania z rodzicami dać im chwilę na uzupełnienie specjalnie przygotowanego arkusza. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie pytań w taki sposób, aby rodzice zakreślali odpowiedzi – ta wersja ankiety na pewno pozwoli sprawnie uzyskać odpowiedzi. Oczywiście, warto zostawić kilka wolnych miejsc na uwagi – być może dzięki temu bliżej poznamy oczekiwania rodziców wobec przedszkola.
 • Sposób 3. Wersja elektroniczna – coraz częściej placówki są w kontakcie z rodzicami za pomocą poczty elektronicznej. Dlaczego więc nie wykorzystać tej drogi komunikacji, aby dowiedzieć się więcej na temat oczekiwań rodziców? Atutem wysłania rodzicom elektronicznej wersji ankiety lub po prostu prośby o przekazanie swojej opinii na ten temat jest z pewnością fakt, że rodzice mogą odpowiedzieć w dowolnej chwili – wtedy, gdy naprawdę będą mogli poświęcić na to chwilę. Z drugiej strony, wysyłając elektroniczną wersję ankiety musimy liczyć się z tym, że nie wszyscy rodzice opowiedzą o swoich oczekiwaniach. Niestety, istnieje ryzyko, że wielu rodziców uzna takiego e-maila po prostu za SPAM.

Podstawowe oczekiwania rodziców wobec przedszkola

Oczekiwania rodziców wobec przedszkola mogą dotyczyć przeróżnych aspektów funkcjonowania placówki. Na które kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

 • wyposażenie – to jedna z kwestii, w której rodzice często mają naprawdę wiele do powiedzenia.
 • dostęp do informacji – rodzice coraz częściej chcą wiedzieć dosłownie wszystko o rozwoju ich dzieci. Nic dziwnego, że część oczekiwań rodziców wobec przedszkola dotyczy właśnie tej kwestii. Zastanów się, czy i w jaki sposób rodzice mogą pozyskać potrzebne informacje?
 • organizacja pracy – układ planu dnia, kwestia wyprowadzania na spacery, ubierania dzieci, przynoszenia przez dzieci dodatkowego wyposażenia itd. może budzić wątpliwości rodziców.
 • oczekiwania co do nauczycieli – to bardzo trudny temat, jeśli chodzi o oczekiwania rodziców. Niestety, często w grę wchodzą osobiste uprzedzenia… Niemniej jednak obiektywna ocena nauczyciela przez rodzica jest możliwa! Nad tym też warto pracować!
 • kwestie żywieniowe – konieczność dostosowania posiłków do diety alergika czy dziecka z problemami żywieniowymi często wywołuje u rodziców mieszane uczucia. Jeśli masz takich podopiecznych w swoim przedszkolu, warto dowiedzieć się, czy ich rodzice uważają, że przedszkole wywiązuje się ze swojej roli w tym zakresie (+ co ewentualnie można zmienić).
 • współpraca z rodzicami – zapytaj ich, jak wyobrażają sobie współpracę i w jaki sposób chcieliby zaangażować się w życie przedszkola. To na pewno pomoże uniknąć nieporozumień ?
 • zajęcia dodatkowe – oczekiwania rodziców rosną. Może ich pomysły na zajęcia dodatkowe da się wdrożyć w Twoim przedszkolu?

I co dalej? Gdy już dowiesz się, jakie są oczekiwania rodziców wobec przedszkola zastanów się, które z nich można najszybciej wdrożyć. Po tej wstępnej selekcji warto przygotować plan wprowadzania zmian do przedszkola. Powodzenia!

___

Czy wiesz, że najstarszą matką świata jest Daljinder Kaur z Indii? Urodziła dziecko w 2016r. w wieku 72 lat.  Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.