Ścieżka sensoryczna w Twoim przedszkolu– jak samodzielnie przygotować ją dla najmłodszych?

Bardzo ważnym elementem rozwoju małego dziecka jest kształtowanie się jego zmysłów. Zabawa w przedszkolu może być nie tylko źródłem rozrywki, ale może także pozytywnie wpływać na stymulację zmysłów maluszka. Jednym z prawdziwych hitów ostatnich lat, jeśli chodzi o rozwój zmysłu dotyku, jest ścieżka sensoryczna. Co to jest i w co trzeba się wyposażyć, jeśli chcemy samodzielnie przygotować tego typu atrakcję dla dzieci? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Ścieżka sensoryczna: co to jest? Na czym polega jej fenomen?

Ścieżka sensoryczna to po prostu ułożony przez długość przedszkolnej sali a nawet pomieszczenia w domu intrygujący tor dla dzieci. Głównym zadaniem ścieżki sensorycznej jest rozwijanie zmysłu dotyku u dzieci. Kilkulatek, który pokonuje taką ścieżkę musi stąpać po różnych materiałach, które czasem wywołują przyjemne, a innym razem dość niemiłe uczucia. Skład ścieżki sensorycznej zależy jedynie od wyobraźni dorosłych.

Dlaczego ścieżki sensoryczne szybko stały się prawdziwym hitem nie tylko w przedszkolach?

  • mają pozytywny wpływ na motorykę dużą u dzieci – rozwijają sprawność ruchową najmłodszych, wymagają od nich utrzymywania równowagi;
  • wpływają na koordynację wzrokowo – ruchową,
  • są ciekawym urozmaiceniem dla dzieci, których stopy są uwięzione nieraz w mało wygodnym obuwiu – pediatrzy przyznają, że wszechstronny rozwój dziecka będzie możliwy wtedy, gdy będzie ono jak najczęściej chodziło boso po niejednorodnym podłożu,
  • pomagają korygować wady stóp u dzieci, poprawiają krążenie i pobudzają do pracy mięśnie stóp – chodzenie boso pozwala także uniknąć ewentualnych wad postawy u dzieci. Ścieżkę sensoryczną można pokonać na wiele sposobów – nie tylko dotykając różnych materiałów całą stopą, ale także na paluszkach czy zewnętrznych krawędziach stóp. To dodatkowe ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecięcych stópek 😉
  • rozwijają wyobraźnię maluszka – ścieżka sensoryczna to dla niektórych dzieci pierwszy kontakt z niektórymi materiałami. Dziecko może samo zgadywać, z czego składa się ścieżka sensoryczna – nie zawsze jest to proste zadanie!
  • stymulują receptory w stopach, uczą odczuć dotykowych i rozwijają tzw. wyobraźnię dotykową,
  • to zabawa, która jest absolutnie uniwersalna – ze ścieżki sensorycznej można korzystać niezależnie od pogody i upodobań dzieci – każdy maluch chętnie „pokona” ścieżkę sensoryczną. To dla dzieci nieraz zupełnie nowe doświadczenie, więc chętnie angażują się one we wspólną zabawę.

Ścieżka sensoryczna – gotowy produkt czy DIY?

Ścieżki sensoryczne stały się na tyle popularne, że szybko pojawiły się w sklepach z wyposażeniem dla dzieci. Koszt gotowego zestawu może sięgać nawet kilkuset złotych – w zależności od ilości elementów, z których składa się ścieżka. Kilkuelementowe ścieżki sensoryczne gotowe do użytku są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych (jak np. 10 – elementowa ścieżka sensoryczna KWADRAT czy ścieżka sensoryczna pół – jeżyki). W sprzedaży dostępne są również materiałowe ścieżki sensoryczne, czyli np. kwadraty z odpowiednim wypełnieniem (przykład tego typu produktu znajdziesz pod tym linkiem).

Ścieżkę sensoryczną można jednak z powodzeniem przygotować samodzielne. Zapraszamy do przygotowania ścieżki DIY. Co będzie potrzebne?

Ścieżka sensoryczna krok po kroku

Do samodzielnego wykonania ścieżki sensorycznej trzeba przygotować:

  • woreczki, plastikowe pojemniki lub kartony na poszczególne materiały (pojemniki i niewysokie kartony sprawdzą się w przypadku sypkich materiałów lub tych o dużych rozmiarach)
  • materiały do wypełnień – im większa różnorodność, tym lepiej. Warto pamiętać o tym, aby wybrać materiały o różnej fakturze i grubości:

– twarde – kamyczki o różnych rozmiarach, żwirek, drewniane elementy (np. kawałki paneli, długie wykałaczki), guziki, nakrętki butelek,

– średnio twarde – tutaj sprawdzą się produkty spożywcze: fasola, kasze, makarony, cukier, mąka, ryż. Są też inne materiały o pośredniej twardości, np. kuleczki styropianu, słomki,

– miękkie –  wata, pompony, tektura, papier (np. gazety), sianko, trawa, folia aluminiowa, skrawki materiałów, folia bąbelkowa, pianki, liście, piasek.

Materiały można dopasować również do zajęć prowadzonych w przedszkolu – np. w leśnym tygodniu wykorzystać same materiały pochodzące z lasu a w tygodniu ekologii przygotować ścieżkę sensoryczną wyłącznie w oparciu o materiały naturalne (czyli zdecydowanie bardziej materiałowe woreczki zamiast pojemników, w które dziecko wchodzi! 😉 ).

  • odpowiednio dużo miejsca – niezależnie od tego, czy ścieżkę sensoryczną tworzą połączone ze sobą woreczki, czy są to ustawione jeden po drugim pojemniki z różnymi wypełnieniami, potrzebne będzie wystarczająco dużo miejsca. Dla niektórych dzieci przejście zwłaszcza przez twardsze materiały może być dużym wyzwaniem – zorganizuj przestrzeń tak, aby w razie niepowodzenia maluch mógł odpocząć chwilę nie przeszkadzając innym dzieciom w pokonywaniu ścieżki.

Uwaga. Jeśli chcesz przygotować ścieżkę sensoryczną dla młodszych dzieci, pamiętaj o wyborze tych wypełnień, które łatwo można dobrze przymocować do podłoża. Napotykając nowy, nieznany dotąd kształt maluchy szybko będą chciały nie tylko go dotknąć, ale także… spróbować. Warto wykorzystać tutaj klej na gorąco i pamiętać o wyborze takich materiałów, które trudno połknąć – np. jeśli kamyczki, to wyłącznie te o większych rozmiarach.

___

Czy wiesz, co to jest umami? Wg naukowców jest to 5 podstawowy smak, na który są wyczulone nasze receptory smakowe. Co ciekawe, ten smak bardzo trudno opisać w przeciwieństwie do smaku słonego, gorzkiego, kwaśnego czy słodkiego. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.