Matematyka w żłobku i młodszych grupach przedszkola? Pewnie, że tak!

Rozwój umiejętności matematycznych ma kluczowe znaczenie w edukacji najmłodszych. Chociaż wydaje się, że zadania z matematyki wymagają niemałej wiedzy i intelektu, okazuje się, że trening ścisłego umysłu możemy zacząć nawet w żłobku. Jak to możliwe? Odpowiedzią na to pytanie może być metoda matematyki intuicyjnej Glenna Domana.

Glenn Doman – prekursor nowych technik w edukacji najmłodszych

Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, który żył w latach 1919 – 2013. Chociaż na początku zajmował się uszkodzeniami mózgu, szybko skoncentrował swoje badania na dzieciach i młodzieży. Dzisiaj jest najbardziej znany właśnie z innowacyjnych form edukacji najmłodszych. Do najpopularniejszych metod stworzonych przez Glenna Domana należą:

  • globalne czytanie,
  • matematyka intuicyjna.

Nauka matematyki w żłobku – o co chodzi?

Matematyka intuicyjna Glenna Domana to metoda nauczania, która według twórcy metody jest przeznaczona dla dzieci do 30. miesiąca życia. Celem tej techniki nie jest oczywiście nauczenie tak malutkich dzieci ułamków i innych skomplikowanych działań matematycznych ;). Istotą tej metody w przypadku maluszków jest nauczenie ich rozróżniania ilości kropek lub innych znaków. Chociaż rozróżnianie nie jest jednoznaczne z liczeniem, naukowcy wskazują, że przy zastosowaniu tej metody maluszek jest w stanie rozróżnić nawet bardzo zbliżone karty (np. kartę z 80 kropkami od tej z 90 kropkami). Regularne ćwiczenia mogą doprowadzić do naprawdę spektakularnych efektów.

Dlaczego rozróżnianie? To pierwszy, podstawowy etap w edukacji matematycznej. Dziecko, które już od początku korzysta z możliwości swojego mózgu później ma o wiele mniej trudności z bardziej skomplikowanymi działaniami na liczbach. A jak wiadomo, edukacja w przedszkolu (a nawet w żłobku) ma ogromny wpływ na późniejszą naukę dziecka. Rozróżnianie kropek to także prawdziwy trening wyobraźni. Zwolennicy tej metody przekonują, że dziecko które uczestniczyło w zajęciach matematyki intuicyjnej ma później mniejszy problem z przełożeniem tekstu zadania na operacje liczbowe.

Matematyka w żłobku – jak i kiedy zacząć?

Matematyka intuicyjna autorstwa Glenna Domana to nic innego jak pokazywanie dzieciom kart z różnokolorowymi kropkami. Warto wiedzieć, że stymulację wzroku maluszków można rozpocząć dopiero po 3. miesiącu życia dziecka – dopiero wtedy zmysł wzroku jest na tyle wykształcony, aby reagować na różne kolory kropek. Oczywiście to wszystko ma swój ustalony porządek. Na początku pokazujemy maluszkom karty, które zawierają od 1 do 7 kropek. Takie karty do nauki matematyki można przygotować samodzielnie –  na białym arkuszu o rozmiarach 38 x 38 cm trzeba narysować czarne kropki. Na początku nauki warto pamiętać o tym, aby rozmiary kropek były naprawdę spore (ok. 4 cm średnicy).

Jak prezentować karty dzieciom? Prezentacja kart trwa dosłownie kilka chwil – 1. dnia pokazujemy 1 kartę, 2. dnia – dwie, 3. dnia – trzy karty itd. G. Doman zalecał, aby prezentacja 1 karty trwała sekundę. Pokazując dziecku kartę mówimy liczbę kropek na planszy. W ten sposób maluch zaczyna dodatkowo kojarzyć liczbę z obrazkiem. Klucz tkwi w tym, aby karty z kropkami pokazywać dziecku jak najczęściej – można to robić np. 10 razy dziennie.  Intuicyjna matematyka z liczbami od 1 do 7 w roli głównej trwa 3 tygodnie – w każdym tygodniu od nowa zaczynamy pokazywanie kropek (od planszy z 1 kropką aż do planszy z 7 kropkami). Podobnie postępujemy z kolejnymi cyframi (8-14 itd.). Dla starszych dzieci można przygotować także plansze z czerwonymi kropkami.

Nauka matematyki w przedszkolu i żłobku – proces wieloetapowy

W kolejnych etapach matematyki intuicyjnej do kart z kropkami dołączają karty z cyframi. Kolejnym etapem jest układanie liczb w ciągi, czyli stworzenie kart, na których kropki układają się w trójkąty, prostokąty, trapezy itd. Maluchy można uczyć również działań na poznanych liczbach, np. mówiąc „2 x 2” i wskazując na wynik (kartę z 4 kropeczkami). Zakres działań stopniowo się poszerza. Starsze dzieci mogą same wskazywać poprawny wynik po kilku powtórzeniach tej „matematycznej zabawy”. Do tego dochodzi kojarzenie ilości kropek z cyframi – pomogą w tym kolejne plansze przedstawiające kolejne cyferki. Pokazywanie obu tych plansz jednocześnie sprawi, że dziecko zacznie kojarzyć liczbę kropek z konkretną liczbą.

O czym pamiętać wprowadzając zajęcia z matematyki intuicyjnej?

  • pochwały – bardzo ważne nie tylko w metodzie polecanej przez Glenna Domana. Chwalenie dziecka za podjęcie dobrego wyboru motywuje je do uczestnictwa w zabawie.
  • wygrana po stronie dziecka – intuicyjna matematyka to tak naprawdę zabawa. Warto zwrócić uwagę na to, aby to maluch zawsze był po tej wygranej stronie – nawet, gdy podejmuje złe decyzje. Dzięki temu jeszcze bardziej zaangażuje się w zajęcia.
  • systematyczność – w tej metodzie to najważniejsze. Matematyka intuicyjna to program, który trwa przez wiele miesięcy. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować i pamiętać o takim zorganizowaniu dnia, aby był czas na kilka sesji z kropeczkami, działania liczbowe itp.
  • współpraca – sesje z kropeczkami można przeprowadzać jedynie wtedy, gdy dziecko jest zainteresowane, jest nakarmione, przewinięte i nic mu nie dolega. To bardzo ważne – jedynie zrelaksowany i skupiony maluch wyniesie coś z lekcji matematyki dla najmłodszych.

Możliwości maluszków są naprawdę olbrzymie. Ich potencjał, dla nas dorosłych, może być naprawdę trudny do zrozumienia. Podobnie, jak z czasem dzieci uczą się mówić i szybko posługują się nawet więcej niż jednym językiem, tak i zdobywają inne umiejętności. Metoda matematyki intuicyjnej autorstwa Glenna Domana to jedna z technik, która pozwala jeszcze lepiej wykorzystać możliwości najmłodszych. Warto czy nie? Wykorzystujecie tą metodę w pracy z dziećmi?

___

Czy wiesz, że przysłowie proste jak dwa razy dwa nie zawsze jest prawdziwe? Okazuje się bowiem, że 2 x 2 nie zawsze równa się 4. To już jednak „wyższa matematyka”. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.