Akcje charytatywne dla przedszkoli. Przed Świętami Bożego Narodzenia nakręć się na pomoc!

Ilość akcji charytatywnych, w które możemy zaangażować się zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest naprawdę spora. Akcje charytatywne dla przedszkoli (i nie tylko!) pomagają w tym szczególnym okresie setkom potrzebujących. Przygotowania do przedświątecznych akcji zaczynają się na wiele tygodni przed świętami. Dzisiaj przygotowaliśmy zestawienie kilku akcji charytatywnych, w które może zaangażować się przedszkole lub żłobek. Dziwisz się, że w połowie listopada już pojawił się artykuł na temat takiej pomocy? Przeczytaj i przekonaj się, że niektóre świąteczne akcje już się zaczęły!

Dlaczego warto?

O skuteczności akcji charytatywnych nie trzeba nikogo przekonywać. Wspólne działanie kilku osób może naprawdę materialnie pomóc potrzebującym – nawet wtedy, gdy ze swojej strony przekażemy zupełnie niewiele. W akcjach charytatywnych dla przedszkoli chodzi jednak o coś więcej, niż tylko pomoc materialna. Pokazując najmłodszym, na czym polegają akcje charytatywne  uświadamiamy im, jak wiele może zmienić przekazanie choćby kilku groszy na cele dobroczynne. Dzieci stają się bardziej empatyczne i mogą nauczyć się, że naprawdę warto pomagać. Wspólne przygotowanie świątecznych podarunków dla potrzebujących sprawi, że w tym szczególnym czasie na twarzach wielu osób pojawi się uśmiech. Akcje charytatywne dla przedszkoli pomagają również integrować grupę – nie tylko dzieci, ale i rodziców przedszkolaków!

Szlachetna Paczka

Ta organizowana rokrocznie ogólnopolska akcja z każdym sezonem zdobywa coraz większą popularność. Idea Szlachetnej Paczki jest bardzo prosta – przekazujemy potrzebującym rodzinom to, co naprawdę jest im potrzebne. Rodziny, które zostają wybrane do uczestnictwa w tym programie są weryfikowane – organizatorzy akcji wybierają tych, którym najbardziej potrzebna jest pomoc. Z opublikowanej później bazy rodzin darczyńcy wybierają rodzinę, której chcą pomóc. Finał akcji przypada na grudzień, chociaż wolontariusze Szlachetnej Paczki pracują niemal przez cały rok.

Chcesz zaangażować się w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki? Oto kilka najważniejszych informacji:

  • Tegoroczna baza rodzin została opublikowana 17 listopada 2018 – darczyńcy mogą wybierać przez 3 tygodnie.
  • Przygotowaną zgodnie z listą najpotrzebniejszych rzeczy paczkę pakujemy tak, jak prezent i przekazujemy do wybranego przez siebie magazynu. Wszelkich informacji udziela opiekun rodziny, który kontaktuje się z darczyńcą po wybraniu rodziny.
  • W przygotowaniu paczki może wziąć udział np. cała przedszkolna grupa lub nawet całe przedszkole – wtedy łatwiej będzie spełnić potrzeby wybranej rodziny.

Więcej informacji pod adresem: szlachetnapaczka.pl.

Paczka dla Bohatera – „Walczyli dla nas, zawalczmy dla nich”

Akcja charytatywna, której celem jest wsparcie kombatantów – polskich żołnierzy walczących na frontach II Wojny Światowej, weteranów, osoby represjonowane przez PRL i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Często potrzebują oni naprawdę podstawowych produktów – żywności o długim terminie przydatności,  artykułów chemicznych, środków czystości, ręczników, koców itp. Niemniej ważne od pomocy materialnej jest także wsparcie duchowe – organizatorzy akcji zwracają uwagę na fakt, że mile widziane są kartki świąteczne z życzeniami, najchętniej własnoręcznie wykonane przez dzieci.

  • W tym roku akcja trwa w terminie 11.11 – 14.12.2018 r. Przygotowane paczki zostaną rozdane w dniach 15-16.12.2018 r.
  • Jest to akcja o ogólnopolskim zasięgu. Kontakt do koordynatora akcji z Twojego regionu możesz znaleźć za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku (VIII Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera – kliknij tutaj).

Podaruj prezent małym pacjentom Przylądka Nadziei

Kolejna prezentowa akcja jest organizowana przez fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Wrocławski szpital „Przylądek Nadziei” to najnowocześniejsza w Polsce placówka dla dzieci chorych na raka. Przyjeżdżają tu mali pacjenci z całej Polski. W ubiegłym roku udało się zebrać aż 1000 prezentów dla małych pacjentów – m.in. klocków, książek i innych zabawek. W tym roku marzeniem organizatorów akcji jest pobicie tego ubiegłorocznego rekordu! To wcale nie jest takie trudne – aby zaangażować się w tą akcję, wystarczy kupić grę planszową lub inną zabawkę (listę najlepszych zabawek dla dzieci znajdziesz na stronie akcji pod tym linkiem). Zapakowany prezent należy wysłać na adres Fundacji – więcej informacji na stronie podaruj prezent.naratunek.org. Pracownicy Fundacji przekażą podarunki małym pacjentom przed świętami. Proste? Pewnie, że tak!

 

A może Twoje przedszkole angażuje się w lokalne, świąteczne akcje charytatywne? Daj nam znać – może w ten sposób zachęcisz do współpracy inne placówki!

___

Czy wiesz, że tradycja wręczania prezentów świątecznych to XVIII – wieczny zwyczaj? W Polsce ta tradycja na początku przyjęła się w gronie magnaterii. Prezenty wręczano sobie także na królewskich dworach. Na wsiach dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym rozdawano dzieciom drobne upominki tuż po wigilijnej kolacji – były to m.in. orzechy czy słodycze. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.