5 rzeczy, które musisz wiedzieć o świątecznym origami w przedszkolu. Wykorzystaj możliwości swoje i swoich podopiecznych!

Masz dość kiczowatych ozdób, w które co roku przystrajacie w przedszkolu bożonarodzeniowe drzewko? Szukasz pomysłu na ładne, a zarazem proste w wykonaniu ozdoby świąteczne? Pora pożegnać łańcuchy z bibuły i papierowe kółka zamiast bombek. W tym sezonie stawiamy na prostotę i efekt – czas na orgiami w przedszkolu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, z którymi poradzą sobie nawet najmłodsze dzieciaki.

1. Co będziemy dekorować?

Zapytaj dzieci (a może rodziców lub innych pracowników przedszkola ? ), jakie miejsca w Waszym przedszkolu ich zdaniem wymagają szczególnej oprawy świątecznej. Może oprócz standardowej choinki przystroicie także wejście do budynku? Może warto w przedszkolnej szatni rozwiesić własnoręcznie wykonane girlandy – tak, aby już od wejścia roztaczała się magiczna atmosfera Świąt? Może warto przygotować dodatkowe stroiki w miejscach spożywania posiłków? Miejsc na zastosowanie origami w przedszkolu jest naprawdę wiele.

2. Z czego to zrobić?

Wiadomo, że specjalistyczny papier do origami kosztuje. Nie oczekujmy jednak, że od razu zostaniemy fachowcami w tym zakresie. Warto wykorzystać po prostu… materiały recyklingowe. Spróbujcie zorganizować z dzieciakami zbiórkę materiałów przed przystąpieniem do prac plastycznych. Szczególnie przydatna będzie zwłaszcza tektura oraz papier. W okresie przedświątecznym rodzice przedszkolaków z pewnością będą robić wiele zakupów online. Może dobrym pomysłem jest zaproponowanie rodzicom, aby zamiast wyrzucać opakowania po zamówionych prezentach przynieśli je do przedszkola?

3. Jak to wygląda?

Prace oczywiście trzeba uzależnić od wieku podopiecznych. Starsze dzieci mogą wykonać z pewnością bardziej skomplikowane formy – jak np: bombkę w stylu kolczastej kuli. Technika ta polega na wielokrotnym złożeniu kilkunastu małych form origami, przypominających gwiazdki. Połączone elementy wraz z dołączonym sznureczkiem utworzą bombkę. Młodszym przedszkolakom nie powinno sprawić trudności przygotowanie ptaszków czy aniołków z papieru, które nie tylko mogą zostać wykorzystane nie tylko w świątecznej dekoracji sali, ale również jako ozdoby choinkowe.

4. Origami w przedszkolu i motyw przewodni

Dla osiągnięcia zamierzonego celu dobrze jest określić jeden temat przewodni, aby uniknąć pozornego bałaganu. Można łączyć w sobie najmodniejsze elementy świąteczne dla stworzenia wyjątkowej i jednolitej dekoracji. Poniżej prezentujemy 3 przykładowe motywy, które można wykorzystać w przygotowaniu świątecznego origami w przedszkolu:

  1. Motyw ptasi – bożonarodzeniowy ptaszek turkawka i czy łabądki, będą ładnie prezentowały się szczególnie w girlandach.
  2. Motyw syreni – może warto wykonać rybki i syrenki z papieru? Z pewnością taka aranżacja ucieszy zwłaszcza dziewczynki.
  3. Zimowy las – świąteczne, leśne klimaty nie muszą kojarzyć się tylko z oprószonymi śniegiem gałązkami. Liski czy reniferki możemy z powodzeniem wykonać ze złożonego papieru. Instruktaże możesz znaleźć np. pod tym adresem na Youtube (m.in. pod tym linkiem, uwaga – tutaj wersja dla zaawansowanych!).

5. Ukryte zalety orgiami w przedszkolu

Origami w przedszkolu ma niewątpliwie wiele zalet:

  • Pozwala na wykształcenie w dzieciach kreatywności. Dzieci mogą zaobserwować, że nie tylko ozdoby kupione w sklepie mogą się efektownie prezentować. Co więcej – własnoręczne wykonanie pozornie trudnej do zrobienia ozdoby to olbrzymia satysfakcja!
  • Ćwiczenie pracy grupowej – wspomniana wyżej kolczasta kula – prace można zorganizować, że każde z dzieci wykona określoną ilość elementów i dopiero połączone w całość będą stanowiły ozdobę choinkową
  • Trening cierpliwości – z pomocą origami w przedszkolu dzieci nie tylko przeżyją piękny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, ale także wielokrotne składanie elementów wzmocni ich cierpliwość.

Przed Świętami Bożego Narodzenia nie sposób zapomnieć o własnoręcznym wykonywaniu dekoracji. To element obowiązkowy w każdym przedszkolu! Pokażmy dzieciom, jak piękne jest kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania dekoracji świątecznych – nawet,  jeśli wykorzystujemy w tym celu nowoczesne, minimalistyczne ozdoby origami.

___

Czy wiesz, że tradycyjne formy origami mają często bardzo głębokie znaczenie? Np. żuraw jest oznaką zdrowia i pokoju. Do dziś w Japonii popularne jest obdarowywanie się własnoręcznie wykonanymi żurawiami – jeden żuraw symbolizują 100 lat życia w zdrowiu i szczęściu. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.