Kominek z kartonu. 6 ważnych kwestii, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz samodzielnie wykonać bożonarodzeniową atrapę kominka!

Jednym z chyba z najbardziej kojarzonych elementów wystroju wnętrz w sezonie bożonarodzeniowym, jak też zimowym jest kominek. Któż z nas nie marzył o siedzeniu przy iskrzących płomieniach z kubkiem zimowej herbatki w dłoni… Jednakże jak wiemy nie wszyscy mieszkają w domku jednorodzinnym z kominkiem, jak też nie wszyscy wyjeżdżają w okresie okołoświątecznym do narciarskich kurortów. Dla wzbogacenia świątecznej atmosfery w przedszkolu możemy potraktować kominek jako dekorację świąteczną i wspólnie z naszymi milusińskimi wyczarować taką dekorację. To wcale nie jest takie trudne! Przekonaj się sam, jak wykonać kominek z kartonu, który wygląda bardzo naturalnie!

Poniżej przedstawiamy garść inspiracji na taką aranżację:

1.Miejsce

Kominek z kartonu może przyozdobić np. kącik czytelniczy w Twoim przedszkolu. Miejsce, w jakim można wykonać taką świąteczną dekorację jest właściwie dowolne – może to być narożnik pomieszczenia lub dowolny fragment ściany. Pamiętaj jednak, aby nie zasłaniać okien. Światła dziennego o tej porze roku jest i tak niewiele, więc dbajmy o dobre oświetlenie  pomieszczeń pobytu maluchów i nie utrudniajmy dostępu naturalnego światła do wnętrz. Po zapadnięciu zmroku kominek może pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia, a także wprowadzić magiczny nastrój przy codziennej lekturze książek.

2. Kominek z kartonu jako dekoracja świąteczna : konstrukcja

Chociaż bożonarodzeniowy kominek możemy przygotować z wykorzystaniem różnych materiałów, dobrym pomysłem jest pożyteczna utylizacja 😉 niepotrzebnych kartonów. Świetnie nadaje się do tego karton po mikrofalówce, telewizorze czy innych sprzętach domowych. W jednym z boków wytnij stosowny otwór w zależności od potrzeb. Możecie wykorzystać także stoliki i krzesełka. Wystarczy ustawić je w odpowiedni sposób i połączyć ze sobą. Warto pamiętać jednak, żeby konstrukcja była na tyle sztywna, aby kominek z kartonu przetrwał wszystkie zabawy ruchowe i inne aktywności. Warto wykonać też dodatkową półkę nad otworem kominkowym. Półka ta będzie kolejnym miejscem do ustawienia ozdób bożonarodzeniowych. Pamiętajcie tylko, aby była ona solidna i utrzymała stojące na niej przedmioty.

3. Kominek z kartonu to nie wszystko: czas na ozdoby!

Przygotowaną w ten sposób konstrukcję można udekorować według własnego uznania. Można pójść np. tropem rustykalnym i zasłonić konstrukcję szarym papierem i zieloną girlandą. Chętnie wybieraną opcją są także „sztuczne cegły”, które można wykonać wspólnie z podopiecznymi: mogą to być po prostu pomalowane kartki papieru w odpowiednie kolory. Możecie także wykorzystać obowiązujące trendy i wykorzystać dostępną w marketach budowlanych samoprzylepną tapetę o marmurkowym wzorze. Taki kominek będzie z pewnością wyglądał jak prawdziwy Nad kominkiem można powiesić skarpety z imionami dzieci i wykorzystać je jako miejsce do schowania drobiazgów z okazji Mikołajek.

4. Kominek z kartonu i ogień: jak to zrobić?

Co jednak z płomieniem? Wiadomo, z kilkulatkami ryzykowne byłoby używanie np: tradycyjnych świec. Można wykonać sztuczne płomienie z papieru. Szary lub biały papier pomaluj wspólnie z dziećmi na ogniste kolory. Później wystarczy z takiego ognistego papieru uformować kształt płomieni i gotowe. Można wykorzystać także, jakże popularne w ostatnich czasach, światełka choinkowe na baterie. Najlepszym jednak pomysłem wydają się być świece LED-owe. Zestawy świec kupicie właściwie wszędzie i można wykorzystać je na wiele sposobów. Jako ogień sprawdzi się także zwykła lampka obwiązana pomarańczową bibułą. Warto pamiętać też o włożeniu do środka paleniska kilka szczap drewna. Odpowiednio ustawione przesłonią świece lub lampki i dadzą nam fantastyczną imitację płomienia. Świece możecie włączać np tylko: podczas popołudniowego czytania, w ten sposób zapewne zmotywujecie dzieci do większego skupienia.

5.  Bożonarodzeniowy kominek i aspekt edukacyjny. Jak powstaje ogień?

Może warto też połączyć wykonanie takiego paleniska z treściami edukacyjnymi na temat ognia. Wspólne przygotowywanie tej bożonarodzeniowej dekoracji to doby powód to opowiedzenia dzieciom, jak działa kominek, dlaczego jest tak chętnie budowany w wielu domach. Nie sposób zapomnieć też o zagrożeniach wynikających z nieprzemyślanych zabaw z ogniem. Niech dla maluchów nie będzie to tylko kolejna zabawa, ale też szansa na poszerzenie wiedzy. Pamiętajcie, aby między wierszami wpleść informację, że dach jest najlepszym miejscem parkingowym dla Rudolfa i innych reniferów, a komin od kominka jest idealnie stworzonym miejscem przez które do przedszkola może dostać się Święty Mikołaj.

6. Kominek z kartonu kontra Święty Mikołaj

Warto też wykorzystać kominek jako dodatkową atrakcję mikołajkową lub element zabawy świątecznej. Z kominka może wyjść prawdziwy Święty Mikołaj. Zadbajmy o to, aby wielkość kominka pozwoliła nam w nim ukryć dorosłą osobę. Zamontujcie w środku tkaninę, za którą mógłby ukryć się Mikołaj wraz z wielkim workiem. Odwróćcie uwagę dzieciaków, ukryjcie Mikołaja, a potem zaproście dzieci do  śpiewania piosenek przywołujących Świętego. Taka atrakcja z pewnością wprawi w zachwyt całą przedszkolną grupę!

Kominek jako dekoracja świąteczna z pewnością uatrakcyjni Twoje przedszkole w okresie zimowym. Spróbuj zaangażować dzieci do wspólnego przygotowania kącika i jego dekorowania. Kominek uprzyjemni czas oczekiwania na Mikołaja i prezenty.

___

Czy wiesz, że najstarsze kominki były dużo większe niż te budowane w dzisiejszych czasach? Nie wynikało to jednak z obwodu brzucha Świętego Mikołaja. Chodziło o właściwie odprowadzenie spalin na zewnątrz. Z czasem rozwiązano ten problem. Do dzisiaj w Holandii strój Świętego Mikołaja nie jest czerwony, a czarny. Ma to symbolizować zabrudzenie stroju przez sadze kominowe. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.