Przerwa świąteczna w przedszkolu. Czy przedszkole powinno organizować dyżury w dni świąteczne?

Końcówka roku to absolutnie wyjątkowy czas. Wszechobecne dekoracje świąteczne, szykowanie prezentów i planowanie, w jaki sposób spędzimy ostatni wieczór w roku powodują, że wszystkim właściwie udziela się szczególny nastrój. Każdy z nas chciałby przeżywać ten świąteczny czas ze swoimi najbliższymi. Tymczasem nie zawsze jest to możliwe. Jak zorganizować pracę przedszkola w dni takie, jak Wigilia czy Sylwester? A Ty, w jakim przedszkolu pracujesz? Możesz cieszyć się z wolnego w te dni czy właśnie pełnisz świąteczny dyżur? A może jesteś zatroskanym rodzicem, który szuka opieki dla swojego malucha, bo musi iść do pracy?

Przerwa świąteczna w przedszkolu: tak czy nie?

Zimowa przerwa świąteczna to dla wielu dzieci czas na odpoczynek. W tym roku dni wolne od pracy wypadają wyjątkowo korzystnie – rodzice, którzy zdecydują się na 4 dni urlopu będą mogli cieszyć się wolnym przez ponad tydzień. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo. Są miejsca pracy, które wymagają obecności zatrudnionych tam osób nawet w święta. Czy i dlaczego warto pomyśleć o organizacji pracy przedszkola w okresie świątecznym?

  • Tak, bo w ten sposób dostosowujemy się do oczekiwań rodziców, którzy nie mogą zostać z dziećmi z powodu obowiązków zawodowych. Wigilia czy 31.12 to dni robocze – jeśli rodzice nie zdecydowali się na urlop to bardzo prawdopodobne, że będą w tych dniach iść do pracy.
  • Tak, bo Wigilia czy Sylwester to dzień roboczy także dla pracowników przedszkola – jako pracodawca masz prawo oczekiwać od swoich podwładnych przyjścia do pracy w ten dzień. Zajęcia w takie dni mogą wyglądać zupełnie inaczej. Można też zastanowić się nad skróceniem czasu pracy placówki – wtedy „i wilk syty, i owca cała” 😉
  • Nie, bo w ten sposób gwarantujesz swojej kadrze odpoczynek i możliwość swobodnego przygotowania się do Świąt – wcale nie tak rzadko nauczyciele przedszkola skarżą się, że rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola np. w Wigilię nie dlatego, że pracują. Posyłając dziecko do przedszkola rodzic ma przysłowiowy spokój i może zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie itp… Trudno zweryfikować, czy rodzic naprawdę musi zorganizować opiekę nad dzieckiem, czy jest to tylko jego zachcianka… To niestety bardzo przykra rzeczywistość, ale takie sytuacje mają miejsce naprawdę bardzo często.

Jak zorganizować pracę przedszkola w dni świąteczne?

  • rozpisanie dyżurów – zainteresowanie opieką nad dziećmi w przedszkolu w okresie świątecznym często jest mniejsze nie tylko ze względu na rodzinne przygotowania do świąt, ale także i bożonarodzeniowe wyjazdy. Nawet, jeśli rodzice nie wyjeżdżają z dzieckiem w odwiedziny do krewnych, coraz częściej zabierają swoje pociechy na krótkie ferie zimowe. Nic dziwnego, że w te dni frekwencja w przedszkolu naprawdę spada.
  • przedyskutować z kadrą sprawę ewentualnych urlopów – to również bardzo często stosowana praktyka. Mniej dzieci w placówce wymaga mniej nauczycieli – w takich dniach dobrze sprawdzają się grupy łączone, bo zajęcia i tak głównie dotyczą świąt. Jeśli organizacja pracy przedszkola wymaga organizacji dyżurów, pozostałe osoby mogą skorzystać z urlopów. Planując grafik pracy w Wigilię czy Sylwestra warto pamiętać o „ludzkim podejściu” do swoich nauczycieli. Oni też mają rodziny i też chcą poświęcić trochę czasu na przygotowania do świąt. Przerwa świąteczna w przedszkolu służy nie tylko dzieciom, ale i pracownikom. Warto uwzględnić ich sytuację rodzinną i po prostu porozmawiać o grafiku w dni świąteczne i dni pomiędzy świętami.
  • zorganizować zapisy na uczestnictwo w zajęciach w tych dniach – jeśli trudno jest Ci oszacować, ilu rodziców zdecyduje się przyprowadzić dzieci do przedszkola w wybranych dniach, zawsze można wcześniej przekazać im informację o zapisach. Jeśli otrzymasz taką informację z wyprzedzeniem, na pewno o wiele prościej będzie zaplanować grafik na poszczególne dni.
  • skrócić czas pracy placówki – to kolejne rozwiązanie, jeśli nie chcesz rezygnować z pracy w ten dzień. Przerwa świąteczna w przedszkolu wcale nie musi oznaczać zamknięcia przedszkola na wiele dni! Skrócenie godzin, w których czynne jest przedszkole sprawi, że rodzice, którzy muszą iść do pracy tego dnia nie będą musieli szukać zastępstwa. Wiele osób w takie dni, jak Wigilia pracuje krócej – przedszkola też!

A jak u Was wygląda przerwa świąteczna w przedszkolu? Dajcie znać, co myślicie o organizacji pracy przedszkola w Wigilię, Sylwestra i dni pomiędzy świętami!

___

Czy wiesz, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy w wielu europejskich państwach? Od pracy odpoczywają w tym dniu m.in. Estończycy, Irlandczycy, Bułgarzy, Węgrzy i Finowie. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.