5 sprawdzonych pomysłów na ozdoby choinkowe DIY: last minute! Przekonaj się, jak szybko można wykonać świąteczne dekoracje!

Przedświąteczne warsztaty z rodzicami to w niektórych przedszkolach już prawdziwy rytuał. Grudniowe spotkania to nie tylko okazja do integracji rozmów w grupie najbliższych przedszkolakom osób, ale także świetny pomysł na przygotowanie kreatywnych, świątecznych dekoracji. Dzisiaj podsuwamy kilka prostych pomysłów na ozdoby choinkowe DIY (i to nie z papieru!), które możesz wykorzystać podczas grudniowych warsztatów z rodzicami. Znalazły się tutaj także i ozdoby choinkowe DIY, które możesz przygotować wspólnie z dziećmi a następnie przekazać rodzicom jako świąteczny upominek. Nasze propozycje sprawdzą się świetnie także w roli ozdób sprzedawanych w trakcie świątecznego kiermaszu. Do dzieła!

1. Lukrowane pierniczki

Brzmi banalnie? Ozdabiane wspólnie z dziećmi pierniczki to jedna z najprostszych i najbardziej efektownych ozdób kojarzonych ze Świętami Bożego Narodzenia. Czasami nie trzeba uciekać od sprawdzonych pomysłów. Świąteczne pierniczki cieszą się olbrzymią popularnością i mimo, że w wielu domach pojawiają się każdego roku to jednak zawsze można stworzyć coś zupełnie nowego. Dziecięce, kolorowe esy – floresy doskonale nadają się na prezent. Jeśli przed upieczeniem w pierniczkach zrobisz niewielkie dziurki, można później przewlec przez nie kolorowe tasiemki i przygotować ozdoby, które zostaną powieszone na choince. Różnokolorowe, świąteczne ciasteczka można pogrupować także w specjalne zestawy i szczelnie okryć folią – w taki zestaw na pewno chętnie zainwestują zwłaszcza rodzice, którzy sami nie mają czasu na świąteczne wypieki.

  • Co będzie potrzebne? Bardzo dobry przepis na świąteczne pierniczki pojawił się już w naszym artykule „Kulinarne przygody w przedszkolu – część 2. Gdy masz do dyspozycji kuchnię z piekarnikiem”. Najlepiej przygotować je z wyprzedzeniem –  po upieczeniu pierniczki stwardnieją, dzięki czemu będzie łatwiej je ozdabiać. Gotowe do jedzenia będą, gdy zmiękną – najlepiej przechowywać je w zamkniętym pudełku. Oprócz przepisu przyda się tradycyjny lukier, który można przygotować na bazie białka i cukru pudru. Oczywiście, jeśli chcesz przyśpieszyć można wykorzystać gotowe pierniki, czekające tylko na lukrowanie. Kolorowe lukry są dostępne także w formie wygodnych tubek, które pozwalają wykonać bardzo precyzyjne dekoracje nawet najmłodszym. W dekoracji możemy wykorzystać także celofan i różnokolorowe wstążki – kilka ozdobionych pierniczków zawiniętych w szeleszczącą folię z kokardką to prosta i efektowna dekoracja 🙂

2. Choineczki

Niewielkich rozmiarów choinki możemy wykonać z najróżniejszych materiałów: szyszek, papieru, zielonego sznurka a nawet … z makaronu. Te ostatnie będą wyglądały szczególnie pięknie, gdy zostaną pokryte cienką warstwą farby w sprayu. Świąteczne choinki mogą zostać ozdobione ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi – możemy skorzystać też z gotowych ozdób choinkowych. Jakie zastosowania mają świąteczne choinki? Można wykonać z nich wolnostojące dekoracje, ozdoby choinkowe DIY a nawet przystroić okna. Więcej inspiracji znajdziesz np. na stronie pinterest.com.

3. Ozdoby eko

Ten trend coraz bardziej wybija się spośród innych ozdób choinkowych. Do przygotowania naturalnych ozdób potrzebne będą szyszki, gałązki, żołędzie czy cząstki pomarańczy. Naturalne ozdoby choinkowe DIY pasują do każdego świątecznego drzewka. Plasterki pomarańczy czy mandarynki wystarczy wysuszyć i przewlec przez plasterki tasiemki. Szyszki możemy oprószyć śniegiem w sprayu i przykleić do nich kolorowe kokardki – a do nich z kolei zawieszkę na choinkę. Podobne ozdoby możemy wykonać z wykorzystaniem gwiazdek anyżu czy cynamonowych lasek. Naturalne ozdoby choinkowe DIY mają jeszcze jedną zaletę – roztaczają wokół piękny, świąteczny zapach.

4. Orzechy

Kontynuujemy świąteczną podróż tym razem z wykorzystaniem… orzechów. Łupinom orzechów włoskich czy fistaszków możemy dać drugie życie i na pewno będzie to oryginalna dekoracja! Te pierwsze można wykorzystać jako element świątecznego stroika. Ze sklejonych łupinek można tworzyć dowolne kształty – mogą nawet posłużyć jako element świątecznego lasu (czytaj dalej) lub uzupełnienie stroika, który można powiesić np. na drzwiach wejściowych. Z fistaszków możemy przygotować delikatne zawieszki – wystarczy na podłużnych łupinkach narysować buzie przypominające świąteczne renifery, bałwanki czy mikołaje.

5. Świąteczny las w słoiku

Las w słoiku to jedna z najpopularniejszych dekoracji wnętrz w ostatnim czasie. A może by tak przygotować świąteczną wersję tej popularnej ozdoby? Rodzice na pewno będą zachwyceni i … zaskoczeni! Co zrobić, aby las w słoiku stał się świątecznym podarunkiem? Wystarczy do przygotowanego słoika dodać więcej szyszek. Warto umieścić tam także jakiś świąteczny akcent – rewelacyjnie będą wyglądały np. niewielkie lampki LED czy świąteczny domek o niewielkich rozmiarach zamknięty w leśnym szkle. Całość może wyglądać naprawdę imponująco, ale w tym przypadku zwróć uwagę na koszt i pracochłonność dekoracji.

___

Czy wiesz, że zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka przywędrował do Polski z Niemiec? Co ciekawe, strojenie choinki nie od razu zostało zaakceptowane przez duchownych – na początku uważane było za przejaw pogańskiego obrzędu, który miał za zadanie zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, zdrowie i szczęście. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.