Całoroczne akcje charytatywne dla przedszkoli. Podpowiadamy, w które z nich warto się zaangażować!

Wzięcie udziału w akcjach charytatywnych to coś więcej niż dodatkowa aktywność nauczycieli i rodziców. Już nawet niewielki wkład rzeczowy lub finansowy może sprawić, że czyjeś życie zauważalnie się odmieni a na twarzach obdarowanych zobaczymy wyjątkowy uśmiech. W pierwszej części artykuły wspomnieliśmy o świątecznych akcjach, które startują pod koniec roku. Jest jednak wiele akcji charytatywnych, w których można wziąć udział przez cały rok. W które z nich może zaangażować się przedszkole lub żłobek?

Nakrętki – pomoc i ekologia w jednym

Stos nikomu niepotrzebnych, plastikowych nakrętek można zamienić w materialną pomoc dla wielu potrzebujących. Jak to możliwe? Doskonale znane każdemu z nas nakrętki można o wiele łatwiej poddać recyklingowi niż całe butelki. Zebrane podczas zbiórki nakrętki są przekazywane do firmy zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych a ta za każdy zebrany kilogram wpłaca pieniądze na konto organizatora – najczęściej fundacji (to ok. 80 gr za 1 kg nakrętek). Zbiórki nakrętek stały się tak popularne, że bez problemu można znaleźć kilka fundacji czy stowarzyszeń, które przyjmują nakrętki po napojach. Wśród nich warto wspomnieć m.in. o:

  • Fundacji Hospicyjnej – „Hospicjum to też życie”, która prowadzi akcję „ Wkręć się i pomagaj” – środki uzyskane ze zbiórki nakrętek są przekazywane przez tą fundację na pomoc podopiecznych dziecięcego hospicjum domowego. Gdańska fundacja „Hospicjum to też życie” na terenie Trójmiasta dostarcza pojemniki na zbierane nakrętki i odbiera je od uczestników akcji. W przypadku zaangażowania w akcję podmiotów z innych regionów Polski uczestnicy samodzielnie oddają zebrane nakrętki do wybranego punktu skupu. Więcej informacji na stronie fundacjahospicyjna.pl/pl/jak-mozesz-pomoc/wkrec-sie. Podobne akcje charytatywne organizowane są także przez fundacje i hospicja z innych regionów Polski (m.in. Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia czy Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”).
  • Fundacji „Przyjaciele Braci Mniejszych”, która przekazuje fundusze uzyskane ze zbiórki nakrętek na poprawę warunków bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach. Ze środków uzyskanych w ten sposób zbudowano wybiegi dla psów i zainwestowano w nowe budy. Nakrętki są zbierane przez cały czas w okolicach Warszawy – listę punktów, w których można oddać zebrane nakrętki znajdziesz na stronie: fundacjapsom.pl/jak-nam-pomoc/zbieraj-nakretki.

Zbiórki nakrętek są prowadzone także lokalnie – jeśli w Twojej okolicy działa fundacja wspierająca chorych, warto spytać o możliwość zorganizowania zbiórki nakrętek. Taka pomoc może okazać się naprawdę bardzo skuteczna!

Stare klucze dla „Budzika”

Fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk i Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych organizują ciekawą akcję. Każdy z nas ma w domu niepotrzebne klucze, które – jak się okazuje – mogą komuś pomóc. Bezużyteczne klucze możemy przekazać do zakładów Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych (listę zakładów można znaleźć pod tym linkiem). Zebrane klucze zostaną przekazane na złom a środki uzyskane z ich sprzedaży trafią do fundacji „Akogo?”, która pomaga dzieciom pogrążonym w śpiączce.

Góra grosza – drobne, które znaczą naprawdę wiele…

To chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych, w których uczestniczą szkoły, przedszkola i inne placówki edukacyjne. Organizatorem tej trwającej od wielu lat akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, która przekazuje środki z zebranej „góry grosza” na wsparcie dzieci. Fundusz Góra Grosza to przede wszystkim pomoc finansowa dla podopiecznych domów dziecka i dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych. Dotychczas w ramach tej akcji zebrano ponad 37 mln złotych!

Chcesz zaangażować się w tegoroczną edycję Góry Grosza? Oto kilka najważniejszych informacji:

  • XIX edycja akcji trwa w dniach 26.11.2018 – 02.01.2019 r.
  • Zebrane podczas zbiórki fundusze należy zapakować w specjalny sposób a paczki specjalnie oznaczyć – instrukcję dotyczącą pakowania znajdziesz pod tym linkiem. Zapakowane pieniądze wystarczy odnieść na pocztę – pracownik poczty przyjmie od nas paczkę zupełnie bezpłatnie.
  • Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www Towarzystwa Nasz Dom w zakładce „Góra Grosza” (kliknij tutaj).

Przedszkolaki dla misji

Akcje charytatywne dla przedszkoli mogą polegać nie tylko na zbieraniu grosików, starych nakrętek czy zużytych kluczy. Od siebie można przekazać o wiele więcej. Z ciekawą propozycją przychodzą do nas stowarzyszenia, fundacje i zgromadzenia misyjne. Co przedszkolaki i ich rodzice mogą przekazać na misje w ramach zbiórek?

  • zużyte telefony komórkowe – z telefonem, który „wyszedł z użytku” często nie wiemy, co zrobić. Tymczasem nawet najstarszy model telefonu może jeszcze stać się użyteczny – taką zbiórkę prowadzi m.in. Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl (więcej informacji znajdziesz klikając tutaj)
  • znaczki pocztowe – koniecznie wycięte z koperty z półcentymetrowym marginesem (a nie odklejone tak, jak do klaserów filatelistycznych) znaczki można wysłać także np. do wspomnianej Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej.
  • okulary – akcje, podczas których zbierane są nieużywane okulary są organizowane kilka razy w roku przez różne fundacje. Zajmuje się tym m.in. Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

Znacie jakieś inne akcje charytatywne dla przedszkoli, w których warto wziąć udział? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

___

Czy wiesz, że według badań najchętniej w akcje charytatywne angażują się osoby w wieku 57 + ? Ponad połowa z nich deklaruje, że wspiera różne akcje charytatywne. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.