Wzruszająca niespodzianka dla dziadków. 5 pomysłów na niezapomniany taniec z okazji Dnia Babci i Dziadka!

Początek stycznia to bardzo pracowity czas w większości przedszkoli, szkół, świetlic i klubów malucha. Wszędzie tam, gdzie obecne są małe dzieci, obecni są także i inni członkowie rodziny. Szczególna rola przypada dziadkom, którzy często zastępują zapracowanych rodziców, odbierają swoje ukochane wnuki z przedszkola i poświęcają im naprawdę dużo swojego czasu. Warto im dziękować nie tylko od święta! Nic dziwnego, że Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu to niemal obowiązkowe święto. Tylko… jak je przygotować, aby zrobić prawdziwe wrażenie na dziadkach?

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najchętniej kultywowanych świąt w Polsce. Pomimo, że tradycja wręczania prezentów i składania życzeń pochodzi z II połowy XX wieku, na dobre przyjęła się już w  polskich domach. Geneza obu tych świąt sięga lat 60. – to właśnie wtedy w ówczesnych modnych czasopismach – „Expressie Poznańskim” i „Expressie Wieczornym” pojawiły się pierwsze artykuły na ten temat. Dziś chyba nikt z nas nie wyobraża sobie przedszkola czy pierwszych klas szkoły podstawowej, w których nie odbywałyby się zajęcia na ten temat!

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu : co przygotować?

Uroczystości ku czci babć i dziadków wcale nie muszą być nudne. Znając dziadków i ich miłość do własnych wnucząt na pewno nawet ten sam scenariusz przedstawienia co roku wywołałby uśmiech na ich twarzach. Występy na Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu to jednak nie tylko sposób na okazanie uczuć bliskich maluchów. To coś zdecydowanie więcej. Kreatywność  w przygotowaniu prezentów dla dziadków czy samego scenariusza nie tylko nauczyciela ukazuje z dobrej strony. Różnorodne zajęcia, w których biorą udział maluchy przygotowujące się do tych ważnych, styczniowych świąt mają też duży wpływ na ich rozwój. Dlatego też nie przychodzimy dziś do Was z tradycyjnym scenariuszem. Proponujemy za to… taneczną niespodziankę dla dziadków! Kto wie, może dziadkom na tyle się spodoba, że dadzą się porwać wnukom do wspólnego tańca?

Niezapomniany taniec na Dzień Babci i Dziadka

Dlaczego – naszym zdaniem – taniec to dobry pomysł na uczczenie styczniowego święta dziadków?

coś więcej niż rola w przedstawieniu – tradycyjne wierszyki z okazji dnia babci i dziadka oczywiście wywołają łezkę w oku zaproszonych gości. Nieutrwalone treści jednak szybko „ulatują” z małych główek. Tymczasem taniec, którego maluchy nauczą się w związku z dniem Babci i Dziadka można wykorzystać na wiele sposobów – np. na balu karnawałowym czy festynie z okazji Dnia Rodziny.

prawdziwa lekcja tańca – nauczenie maluchów kilku prostych kroków już może dać im solidne podstawy edukacji muzycznej. W trakcie nauki tańca dzieci poznają różne style, „wyrabiają w sobie” poczucie rytmu, uczą się reakcji na zmianę tempa utworu i rozwijają koordynację ruchową. Korzyści wynikających z regularnego pląsania pod okiem nauczyciela przedszkola jest zdecydowanie więcej!

zupełnie oryginalny pomysł – dziadkowie, którzy wybierają się na Święto Dnia Babci i Dziadka do przedszkola najczęściej spodziewają się standardowego przedstawienia. Zaskocz ich i w tym roku przygotuj coś zupełnie innego! Taniec przedszkolaków może wzruszać, ale może też i rozbawić najstarszą część widowni. Nawet, jeśli taneczne kroki pomylą się kilkulatkom, może być z tego naprawdę niezłe widowisko!

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu tanecznym krokiem: co proponujemy?

Przedstawiamy kilka tanecznych propozycji, które doskonale sprawdzą się w roli głównej atrakcji z okazji Dnia Babci i Dziadka:

belgijka – ten taniec to prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Tańczą go dorośli na eleganckich przyjęciach, tańczą i dzieci – nawet w przedszkolach. Belgijka to prosty taniec, który polega na rytmicznym powtarzaniu sekwencji kroków. Układ jest naprawdę prosty: na początku robimy cztery kroki w przód, później cztery w tył, odskok i doskok. Ostatnim elementem choreografii jest zamiana miejscami. Gdzie można zobaczyć taneczną belgijkę w wykonaniu przedszkolaków? Kliknij np. tutaj.

kazaczok – propozycja z przymrużeniem oka. Ten tradycyjny, rosyjski taniec wymaga ćwiczeń, ale jest też bardzo efektowny. W wykonaniu kilkuletnich szkrabów na pewno będzie wyglądał zachwycająco! To ciekawy pomysł także dla starszych dzieci – przykład znajdziesz tutaj.

macarena – to często jeden z pierwszych układów tanecznych, jakie poznają dzieci. Kilka powtórzeń każdego dnia wystarczy, aby nauczyć Twoich podopiecznych poruszania się w rytm tej specyficznej melodii. Chcesz zobaczyć przedszkolną macarenę? Kliknij tutaj.

twist – ten taniec wymaga już dłuższego treningu. Chociaż figury nie są często mocno skomplikowane, wyzwaniem dla najmłodszych może być szybkie tempo utworu. Twista w wykonaniu przedszkolaków możesz zobaczyć np. pod tym linkiem.

taniec irlandzki – integracyjne pląsy rodem z Irlandii szybko przyjęły się także w polskich placówkach dla najmłodszych. Taniec irlandzki to bardzo żywiołowa choreografia i skoczna muzyka – dziadkowie na pewno będą zachwyceni! Jak to wygląda? Sprawdzisz to pod tym linkiem.

Jeśli zastanawiasz się, jak wytłumaczyć dzieciom nieobecność dziadków na przedszkolnej uroczystości i co zrobić w takiej sytuacji – zerknij do innego artykułu na naszym blogu (link: tutaj).

___

Czy wiesz, że w latach 30. w Stanach Zjednoczonych popularne były maratony taneczne? Jedną z par, które rekordowo długo wywijały na parkiecie byli Edith Bordeaux i Mike Ritov, którzy tańczyli łącznie 5152 godziny (pominąwszy przerwy) – od 29.08.1930 do 1.04.1931r. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.