5 sposobów na poprawę komunikacji kilkulatków. Można bez kłótni? Sprawdź!

Komunikacji międzyludzkiej trzeba uczyć się tak samo, jak mówienia, pisania czy czytania. Kilkuletnie dzieci nie mają jeszcze wykształconych umiejętności w tym zakresie. Męczy Cię to, że Twoi podopieczni zamiast rozmawiać ze sobą z każdą drobnostką przychodzą do Ciebie? Zastanawiasz się, dlaczego 3- lub 4-latki zamiast rozmawiać ze sobą proszą o pomoc nauczyciela przedszkola? W dzisiejszym artykule podsuwamy pięć sprawdzonych pomysłów na konflikty przedszkolaków. Poznaj sposoby, które pomogą Ci nauczyć swoją grupę, jak szybko i skutecznie rozwiązywać kryzysowe sytuacje!

Konflikty przedszkolaków – o co chodzi?

Komunikacja pomiędzy przedszkolakami może stanowić dla najmłodszych duże wyzwanie zwłaszcza na początku. Dlaczego powinnaś/powinieneś pomyśleć o wdrożeniu naszych kilku sposobów na poprawę komunikacji?

• Twoi podopieczni proszą Cię o interwencję zamiast samemu zareagować. Dotyczy to takich spraw, jak np.: brak miejsca na pracę plastyczną, co wiąże się z tym, że trzeba poprosić kolegę/ koleżankę o przesunięcie się, zwrócenie uwagi koledze/koleżance, który coś zabrał itd.

• Dzieci pod Twoją opieką nie potrafią rozwiązać konfliktów między sobą,

• Maluchy nie zachowują się grzecznie wobec siebie, nie wdrażają zasad, które przedstawiałaś/eś na początku roku przedszkolnego i później systematycznie powtarzałaś/eś.

Dlaczego nauka rozwiązywania konfliktów już w przedszkolu jest bardzo ważna?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dziecko, które już od początku ma solidne podstawy komunikacji, łatwiej będzie nawiązywać relacje z innymi w przyszłości. Jakie jeszcze korzyści wynikają z poświęcenia kilku lekcji na naukę relacji międzyludzkich?

większa samodzielność – lekcje wyniesione z przedszkola przydadzą się dzieciom także w domu lub w innych miejscach (np. na placu zabaw). Rodzice na pewno będą Ci wdzięczni, jeśli ich dziecko nie będzie potrzebowało ich pomocy na każdym kroku w kontaktach z rówieśnikami;

spokój nauczyciela – bardziej samodzielne dzieci to więcej czasu na faktyczne obowiązki nauczyciela przedszkola. Jeśli dziecko utrwali sobie pewne zachowania, po kilku ćwiczeniach będzie potrafiło samo zainterweniować. Przy sporej gromadce to naprawdę duże ułatwienie!

lepszy kontakt w grupie rówieśniczej – poprzez proponowane przez nas lekcje maluchy uczą się, jak rozmawiać z innymi przedszkolakami i jak wyrażać swoje emocje. To pomaga wyeliminować konflikty przedszkolaków  lub chociaż zmniejszyć ich częstotliwość.

Co zrobić, aby poprawić komunikację rówieśniczą w przedszkolu? Jak uczyć dzieci pozytywnego rozwiązywania konfliktów?

Poniżej znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów na to, aby nauczyć swoich podopiecznych lepszego porozumiewania się z rówieśnikami:

1. Realistyczne scenki

Dzieci uwielbiają gry i zabawy z podziałem na role. Scenki, podczas których maluchy nauczą się prawidłowej postawy i reagowania m.in. na agresję czy nieodpowiednie zachowanie na pewno pomogą im zapamiętać zasady panujące w przedszkolu.  W scenkach może brać udział więcej niż dwoje dzieci – im więcej przedszkolaków zaangażowanych w udział w tym mini przedstawieniu, tym większe szanse na zapamiętanie zasad.

2. Twórcza dyskusja

Inną metodą jest tworzenie dialogu na forum grupy (także z podziałem na role). Nauczyciel(ka) dopytuje, co zdaniem przedszkolaków powinno zrobić każde z dzieci zaangażowane w udział w scence. To sprawdzi się przede wszystkim w przypadku starszych grup.

3. Lekcje grzeczności i dobrego wychowania oraz stolik pokoju

To metoda wywodząca się z pedagogiki M. Montessori. Specjalne ćwiczenia dotyczące dobrego wychowania i zasad savoir – vivre ułatwiają zapamiętywanie przedszkolakom, które właśnie w tej fazie rozwoju najbardziej kształtują swoją osobowość. Konflikty przedszkolaków pozwala rozwiązywać także wymyślony przez M. Montessori „stolik pokoju”. Na czym to polega? Drażliwe, konfliktowe sytuacje rozwiązujemy w odosobnieniu, a nie przy innych dzieciach (pedagogika Montessori zaleca, aby unikać zwracania dziecku uwagi w grupie).

4. Przypominanie o samodzielności

Jeśli dziecko przychodzi do Ciebie z prośbą o interwencję, a – Twoim zdaniem – nie ma takiej potrzeby, przypomnij mu o tym, aby samo zwróciło uwagę koleżance czy koledze. Chociaż to wariant dla cierpliwych, po pewnym czasie dzieci same wykształcą sobie takie nawyki. Pamiętaj o tym, że dorosły powinien zainterweniować dopiero w ostateczności.

5. Metoda mikrokręgów

Na czym polega ta metoda? Konflikty przedszkolaków sprawiają, że maluchy nie słyszą siebie nawzajem a jedynie koncentrują się na własnych pragnieniach. Dorosły zadając dzieciom odpowiednie pytania może je naprowadzić na rozwiązanie, które usatysfakcjonowałoby obie strony. Więcej na ten temat możesz znaleźć na stronie dziecisawazne.pl pod tym linkiem.

___

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.