Jak ułożyć ramowy rozkład dnia w przedszkolu? Najważniejsze punkty przedszkolnego dnia!

Nie da się ukryć, że każdy dzień w przedszkolu jest zupełnie inny. Sprawując opiekę nad gromadą kilkulatków na pewno nie będziesz się nudzić! Aby jednak utrzymać konieczny porządek w placówce należy przygotować ramowy rozkład dnia w przedszkolu. Ustalenie konkretnych godzin posiłków czy zajęć edukacyjnych to ważna informacja dla rodziców, ale nie tylko. Dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem o wiele łatwiej będą mogły przystosować się do zasad funkcjonowania placówki, jeśli już na etapie adaptacji rodzice przygotują je do konkretnego harmonogramu dnia.

Jakie elementy powinien zawierać ramowy rozkład dnia w przedszkolu?

Ułożenie ramowego rozkładu dnia jest bardzo proste. Trzeba będzie po prostu uporządkować kwestie związane ze spożywaniem posiłków przez dzieci, higieną osobistą, zajęciami edukacyjnymi i czasem na tak zwaną zabawę dowolną. Przedszkole to nie tylko miejsce edukacji – dla maluszków to często także jedna z niewielu możliwości integracji w środowisku rówieśniczym i w końcu miejsce pełne kolorowych zabawek, nieraz zupełnie innych od tych, które mają w domu. O czym jeszcze pamiętać układając ramowy rozkład dnia w przedszkolu?

 • godziny pracy przedszkola – ułożenie harmonogramu dnia zależy w dużej mierze od godzin, w których czynna jest placówka. Rozkład dnia w przedszkolu, które jest czynne do godz. 15 będzie o wiele bardziej skonsolidowany niż harmonogram w placówce czynnej do 19…
 • możliwości dzieci – zajęcia edukacyjne powinny przeplatać się z zajęciami relaksacyjnymi i czasem na zabawę. Skupienie uwagi u dzieci przez długi czas może być trudne – nie warto stawiać sobie celów, które trudno będzie potem zrealizować. Ramowy rozkład dnia w przedszkolu trzeba dostosować do grupy wiekowej. W przypadku grup mieszanych (np. 3- i 4 – latków stosuje się zasadę, że rozkład dnia jest dostosowany do tej grupy wiekowej, która stanowi większość w grupie mieszanej).
 • przygotowania do posiłków – nauka podstawowych zasad higieny jest bardzo ważna. Jeśli w wieku przedszkolnym maluchy utrwalą sobie zasady przygotowania do posiłku, na pewno w przyszłości lepiej zadbają o swoje zdrowie. Chociaż w liczniejszych grupach może to zająć sporo czasu, na pewno warto pamiętać o przygotowaniach do posiłku, jak i zasadach higieny po posiłku. Warto uwzględnić tu nie tylko czynności „samoobsługowe”, ale i czas na sprzątanie zabawek itp.
 • czas na spacer / plac zabaw – plac zabaw przy przedszkolu to jest to! Jeśli w Twojej placówce nie ma takiej możliwości, warto korzystać z pobliskich miejsc przygotowanych z myślą o dzieciach (np. na osiedlu). W przedszkolnym rozkładzie dnia trzeba wydzielić odpowiednio dużo czasu na zabawę na zewnątrz lub na najzwyklejszy spacer – to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju podopiecznych J. Oczywiście, warto pamiętać o dostosowaniu ramowego rozkładu dnia w przedszkolu do warunków atmosferycznych (np. skracając czas pobytu dzieci na zewnątrz w upalne dni lub przesuwając zabawy na powietrzu na godziny przedpołudniowe, aby uniknąć narażenia dzieci na promienie słoneczne).
 • leżakowanie – to bardzo kontrowersyjny temat, o którym już pojawił się artykuł na naszym blogu (link tutaj). Ramowy rozkład dnia w przedszkolu może, ale nie musi uwzględniać leżakowania. Wiele zależy również od tego, co rozumiemy przez leżakowanie – czy będzie to po prostu czas na odpoczynek podopiecznych po obiedzie, czy też faktyczna drzemka. Nawet, jeśli jesteś przeciwnikiem leżakowania daj dzieciom wybór – niektóre z nich mogą potrzebować czasu na krótką drzemkę w ciągu dnia. Sen na leżaczkach można zastąpić także czytaniem dzieciom bajek czy słuchaniem relaksacyjnej muzyki – możliwości jest naprawdę wiele!

Ramowy rozkład dnia w przedszkolu krok po kroku

Harmonogram przedszkolnego dnia powinien zakładać przyporządkowanie określonych czynności do konkretnych godzin. Poniżej prezentujemy przykładowy ramowy rozkład dnia w przedszkolu:

 • 7.00 – 8.15 – przyprowadzanie dzieci do przedszkola, rozmowa z rodzicami, zabawy w kącikach tematycznych, zabawy dowolne
 • 8.15 – 8. 30 – ćwiczenia ruchowe, zabawy integrujące,
 • 8.30 – 8.45 – przygotowanie do śniadania
 • 8.45 – 9.15 – śniadanie
 • 9.15 – 9.30 – mycie zębów
 • 9.30 – 10.15 – zajęcia dydaktyczno – wychowawcze wynikające z podstawy programowej
 • 10.15 – 11.45 – zabawy ruchowe, spacer, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze,
 • 11.45 – 12.00 – przygotowanie do obiadu
 • 12.00 – 12.30 – obiad
 • 12.30 – 12.45 – czynności higieniczne
 • 12.45 – 13.30 – odpoczynek po obiedzie, „leżakowanie”, czytanie bajek lub słuchanie relaksacyjnej muzyki,
 • 13.30 – 14.40 – zabawy dowolne i dydaktyczne w sali lub na powietrzu, wspieranie rozwoju dzieci przez ćwiczenia plastyczne, muzyczne, ruchowe,
 • 14.40 – 14.50 – przygotowanie do podwieczorku
 • 14.50 – 15.10 – podwieczorek
 • 15.10 – 15.25 – czynności higieniczne
 • 15.25 – 16.30 – zabawy dowolne dzieci, praca indywidualna, rozchodzenie się dzieci, rozmowy z rodzicami.

Jak wyglądają Wasze harmonogramy dnia w przedszkolu? Coś byście zmienili w naszym zestawieniu? A może macie jakieś ciekawe rady dla osób, które układają po raz pierwszy ramowy rozkład dnia w przedszkolu? Czekamy na komentarze!

___

Czy wiesz, że chociaż w Afganistanie istnieją klasy mieszane, edukacja wśród kobiet jest na bardzo niskim poziomie? W części afgańskich prowincji aż 85% dziewczynek nie jest objętych edukacją. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.