5 domowych sposobów na problemy z głosem, które musisz poznać zanim pójdziesz po L4. Sprawdź, czy od razu poczujesz się lepiej!

Jedną z najczęstszych chorób zawodowych w środowisku nauczycielskim są schorzenia narządu głosu. Nic dziwnego – to główne „narzędzie pracy” osób pracujących z dziećmi. Warto reagować od razu, gdy wystąpią pierwsze objawy. Zaniedbania mogą okazać się bowiem bardzo szkodliwe dla zdrowia – przedłużające się problemy ze zdrowiem narządu głosu mogą doprowadzić m.in. do długotrwałej chrypki, zapalenia krtani. Utrata głosu u nauczycieli Cię przeraża? Dzisiaj przekonujemy, że wcale nie potrzeba wiele, aby zadbać o swój głos!

Skąd się bierze utrata głosu u nauczycieli?

Chociaż utrata głosu u nauczycieli to naprawdę ostateczność, przejściowy bezgłos dotyczy naprawdę wiele osób zajmujących się zawodowo edukacją. Utrata głosu u nauczycieli tak naprawdę ma kilka podstawowych przyczyn:

nadmierna eksploatacja narządu głosu – praca nauczyciela to przede wszystkim głos.

zaniedbania – ten błąd popełniają często młodzi nauczyciele. Pamiętaj, że jako nauczyciel będziesz pracować głosem przez kilkadziesiąt lat – to bardzo obciążające dla gardła. Warto od czasu do czasu wspomagać swój narząd głosu nawet wtedy, gdy nie pojawiają się żadne niepokojące objawy,

niewiedza – chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, głos też można wytrenować. W zakresie emisji głosu powstały nawet specjalne szkolenia i kursy dla nauczycieli. Może w Twojej okolicy można skorzystać z tego typu lekcji?

Zagrożenia związane z nadmierną emisją głosu

Utrata głosu u nauczycieli to oczywiście ostateczność, niemniej jednak konsekwencje zaniedbania już pierwszych objawów problemów z głosem mogą być poważne. Nadmierna emisja głosu u nauczycieli sprawiła, że schorzenia narządu głosu zostały wpisane na listę chorób zawodowych tej grupy zawodowej. W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych  (Dz. U. 2002 nr 132 poz. 1115) możemy przeczytać m.in. o guzkach głosowych twardych, wtórnych zmianach przerostowych fałdów głosowych czy o niedowładzie mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe. Wszystkie te schorzenia można uznać za choroby zawodowe, jeśli spowodowała je nadmierna emisja głosu przez co najmniej 15 lat.

Na szczęście, poważnym problemom ze zdrowiem można w wielu przypadkach zapobiec. Nie zawsze trzeba wspomagać się farmaceutykami, aby uniknąć długotrwałej utraty głosu!

Terapię rozpoczynamy w domowym zaciszu. Od czego zacząć?

Poniżej przedstawiamy kilka najskuteczniejszych recept na problemy z głosem. Męczy Cię chrypka, ból gardła? A może po prostu chcesz zmniejszyć ryzyko utraty głosu w przyszłości? Wykorzystaj już dziś nasze domowe sposoby na ból gardła i przekonaj się, że są naprawdę skuteczne!

woda, woda i jeszcze raz woda – pomimo, że właściwie z każdej strony słyszymy o konieczności wypijania min. 2 litrów wody dziennie, spora część z nas zupełnie ignoruje te zalecenia. Tymczasem zwykła woda mineralna doskonale nawilża gardło – pamiętaj o niej nie tylko latem. Unikaj natomiast picia mocnej kawy i herbaty – intensywny napar może podrażniać struny głosowe;

kisiel – niezależnie od tego, czy jest to przyrządzony własnoręcznie kisiel z siemienia lnianego, czy gotowa przekąska ze sklepu działanie jest podobne. Dzięki swojej lepkiej konsystencji kisiel łagodzi drapanie w gardle i przyjemnie nawilża na długi czas;

miód – naturalny miód ma mnóstwo medycznych zastosowań. Pomaga m.in. właśnie w chorobach gardła. Co więcej – woda z miodem lub po prostu „sam miód” nie tylko wpływa kojąco na struny głosowe – ma wpływ także na odporność i pozwala zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia i grypy.

oliwa z oliwek – ten popularny produkt wykorzystywany w kuchni ma też swoje lecznicze zastosowanie. Oliwa typu extra vergine – tłoczona na zimno – doskonale nadaje się do płukania gardła.

napary ziołowe i domowe soki – herbatka wzbogacona o sok malinowy czy napar z tymianku to sposoby, po które sięgają tysiące Polaków. Nie bez powodu te dwa sposoby są tak popularne – dzięki takim domowym miksturom można naprawdę szybko wrócić do zdrowia nawet przy poważnych problemach z głosem.

A Wy, jakie znacie skuteczne domowe sposoby na kaszel, chrypkę i inne dolegliwości narządu głosu? Działacie na „własną rękę” czy decydujecie się jednak na wizytę u lekarza i zwolnienie lekarskie?

A jeśli masz problemy nie tylko z głosem, ale męczą Cię objawy przeziębienia – kliknij tutaj.

___

Czy wiesz, że średni czas nauczyciela w szkole podstawowej w Polsce to aż 779 godzin? Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.