10 pozycji na liście top książek dla nauczycieli przedszkola. Przeczytałaś/eś już wszystkie? Część 1.

Dzisiaj przygotowaliśmy wyjątkowe zestawienie 10 top pozycji czytelniczych dla nauczycieli przedszkola. To książki, do których chętnie wracają doświadczeni nauczyciele, ale i chętnie zaczynają od nich początkujący pracownicy przedszkoli, świetlic i szkół. Dzisiaj do wyboru mamy wiele czytelniczych propozycji – od tradycyjnych, drukowanych książek do ebooków i audiobooków. Od czego zacząć przygodę z lekturą zawodową? Wybrane przez nas pozycje to różnorodne książki dla nauczycieli przedszkola – dotyczące zarówno rozwoju dziecka, inspirujące do zajęć plastycznych czy kreatywnych prac manualnych, ale i związane z rozwojem osobistym. W sam raz na długi, zimowy wieczór!

1. „Nauczycielka przedszkola – pomiędzy pasją i zagubieniem”

To książka dla każdego nauczyciela i dla każdego rodzica, który dopiero pośle swoje dziecko do przedszkola. W nieco humorystyczny sposób opisuje codzienne sytuacje. Autorką jest Karolina Turek – nauczycielka przedszkola, która obecnie zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla przedszkolnej kadry. To pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla studentek/studentów i osób, które dopiero zastanawiają się nad pracą w przedszkolu – „Nauczycielka przedszkola – pomiędzy pasją a zagubieniem” pokazuje, co tak naprawdę dzieje się w przedszkolnych murach. Jak wygląda współpraca z rodzicami? Jaka jest różnica pomiędzy nauczycielką przedszkola a przedszkolanką? Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na te pytania, sięgnij po te 250 stron pełnych ciekawych, śmiesznych historii wprost z przedszkolnej sali. Książkę autorstwa Karoliny Turek znajdziesz np. na stronie www wydawnictwa Bliżej Przedszkola.

2. „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

To książka, obok której nie można przejść obojętnie. Zyskała ogromny rozgłos wśród rodziców i nauczycieli na całym świecie. Autorki „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” – Adele Faber i Elaine Mazlish dają wiele praktycznych wskazówek. Wspominają własne porażki pedagogiczne – zarówno te prywatne, jak i te zawodowe –  i zdradzają, jak można ich uniknąć. To pozycja, z której skorzystały nawet osoby sceptycznie nastawione do wszelkich poradników i książek o tematyce psychologicznej. Dzięki prostym poradom możemy pomóc dzieciom nauczyć je, jak rozumieć własne uczucia i zachęcać do samodzielności już od najmłodszych lat. Faber i Mazlish wiele miejsca poświęciły także konsekwencji i wychowaniu bez kar. Jak to zrobić i czy w grupie kilkulatków to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Książkę „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” (wydawnictwo Media Rodzina) znajdziesz klikając tutaj.

3. „Zostań nawiedzoną nauczycielką, czyli jak uczyć, żeby nauczyć” (wyd. Didasko)

To jedna z „lżejszych” pozycji w naszym zestawieniu. Autorką jest nauczycielka i dyrektorka przedszkola i szkoły podstawowej a zarazem wydawca – Jolanta Białobrzeska. W swojej książce opowiada o własnych doświadczeniach i dzieli się spostrzeżeniami – a wszystko to w lekko humorystycznej, bardzo optymistycznej formie. Tę książkę polecamy zwłaszcza nauczycielkom, które dopadło zimowe znużenie. Po przeczytaniu tego poradnika na pewno nabierzesz nowej chęci do pracy! To prawdziwy motywator!

4. „Dziecięca matematyka” i inne pozycje autorstwa prof. E. Gruszczyk –Kolczyńskiej

„Dziecięca matematyka” i „Dziecięca matematyka. 20 lat później” to tylko jedne z wielu książek autorstwa prof. Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej. Ta znana, polska pedagog opublikowała wiele książek, które pomagają wspierać wczesny rozwój dzieci (jak np. wspomniana już „Dziecięca matematyka”), ale i diagnozują możliwości kilkulatków (np. „Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki. Przyczyny, diagnoza, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze”, WSiP 1992). Książki dla nauczycieli przedszkola autorstwa prof. E. Gruszczyk – Kolczyńska pomagają także nauczycielom, którzy pracują z dziećmi uzdolnionymi matematycznie („O dzieciach matematycznie uzdolnionych”, Nowa Era 2012). Inne książki dla nauczycieli przedszkola, które pomogą w codziennej pracy z dziećmi to m.in. te przygotowane przez E. Gruszczyk – Kolczyńską we współpracy z Ewą Zielińską – polecamy np. „Wspomaganie dzieci w rozwoju do skupiania uwagi i zapamiętywania” (WSiP 2005).

5. „Pedagogika przedszkolna”

Kolejne książki dla nauczycieli przedszkola, od których warto zacząć swoją przygodę z fachową literaturą to pozycje autorstwa Anny Klim – Klimaszewskiej. Znajdziemy tu zarówno przykładowe scenariusze zajęć przedszkolnych, jak i teoretyczny opis procesu edukacyjnego najmłodszych. „Pedagogika przedszkolna” to prawdziwe kompendium wiedzy na przedszkolne tematy. Chociaż ostatnie wydanie książki pochodzi z 2011 r., „Pedagogika przedszkolna” nie traci na wartości, nawet mimo zmieniających się podstaw programowych. Znajdziesz ją np. w salonach sieci Empik®.

W drugiej części naszego subiektywnego zestawienia znajdziesz te książki dla nauczycieli przedszkola, do których warto zajrzeć, jeśli szukasz inspiracji na ciekawe gry i zabawy z maluchami. Przedstawimy też książki dotyczące wychowania, które warto polecić rodzicom!

___

Czy wiesz, że statystycznie 68 % książek kupują kobiety? Wybierając nową lekturę kupujący poświęcają średnio 8 sekund na oglądanie przedniej części okładki i 15 sekund na zapoznanie się z tym, jak książka wygląda z tyłu. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.