10 pozycji na liście top książek dla nauczycieli przedszkola. Część 2. Przeczytałaś/eś już wszystkie?

Nie da się ukryć, że statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce nie są dla nas zbyt łaskawe. Chociaż ilość osób sięgających po książkę w wolnym czasie utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie z biegiem lat, czytanie w niektórych kręgach to niemal obowiązek. Fachowe książki to nie tylko źródło wiedzy, ale i prawdziwa masa inspiracji. Dzisiaj polecamy kolejne książki dla nauczycieli przedszkola, które pomogą Ci w codziennej pracy z dziećmi. Ten zestaw to prawdziwy must have nauczycieli przedszkola!

Pierwszą część artykułu, w której polecamy pozycje takie, jak „Nauczycielka przedszkola – pomiędzy pasją a zagubieniem” czy „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły” znajdziesz klikając tutaj.

6. „Zabawy tematyczne w domu i w przedszkolu”

Książka autorstwa Władysława Jana Dynera nie należy co prawda do najnowszych pozycji na rynku czytelniczym (została wydana w 1983r.), ale nadal jest aktualna.  Publikacja tego wybitnego pedagoga ukazuje, czym tak naprawdę są zabawy tematyczne, jaka jest ich geneza i jak rozwijają się poszczególne rodzaje zabaw. Wskazówki zawarte w tej książce mogą okazać się bardzo pomocne przy układaniu scenariuszy zajęć i innych planów pracy. Jednocześnie „Zabawy tematyczne w domu i w przedszkolu” to źródło wielu pedagogicznych ciekawostek – autor wielokrotnie powołuje się na wyniki przeprowadzonych przez siebie badań naukowych.

7. „W co się bawić z dziećmi?”

To jedna z najpopularniejszych książek w środowisku nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli wychowania przedszkolnego. Autorka – prof.  dr hab. Marta Bogdanowicz to dziecięcy psycholog kliniczny o ogromnej wiedzy. Wśród innych jej pozycji warto wymienić takie książki dla nauczycieli przedszkola, jak „Metoda Dobrego Startu”, „Lewa ręka rysuje i pisze” czy „ Metoda Weroniki Sherborne w terapii  i wspomaganiu rozwoju dziecka”. Wewnątrz książki „W co się bawić z dziećmi?” znajdziemy dokładne opisy zabaw, co na pewno ułatwi przygotowywanie się do zajęć z najmłodszymi. Niektóre książki dla nauczycieli przedszkola autorstwa prof. Bogdanowicz to prawdziwe kompendium wiedzy. Ale to jeszcze nie koniec – książkę „W co się bawić z dziećmi?” można dostać w sprzedaży z zestawem trzech płyt CD. Na każdej z nich zapisane są te same piosenki do wspólnego wykonywania z dziećmi. Różnica polega na tym, że jedna z płyt zawiera samą linię melodyjną, druga dodatkowo została wzbogacona o wokal a głos na piosenkach z trzeciego krążka CD jest wyciszany w niektórych momentach. To pomaga stopniowo przyzwyczajać dzieci do wspólnego śpiewania i trenuje ich pamięć. Tę książkę można znaleźć np. klikając tutaj.

8. Książki z serii „Pozytywna dyscyplina”

Słowo dyscyplina kojarzy się nam bardzo złe. Nad przedszkolakami trzeba jednak jakoś zapanować… Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiada autorka książki „Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków” – Jane Nelsen. Ta pozycja jest popularna nie tylko wśród nauczycieli przedszkola – na pewno przyda się także rodzicom, którzy nie za bardzo wiedzą, jak „poradzić sobie” ze swoim kilkulatkiem. W prosty, przejrzysty sposób na wielu przykładach autorka pomaga zrozumieć różnicę pomiędzy dyscypliną i karą. Wskazuje, jak zachęcić dziecko do współpracy i co zrobić, gdy kilkulatek bezzasadnie zaczyna gryźć, kłamie czy nie chce brać udziału w zabawie. Co ciekawe, pierwszy rozdział tej książki można pobrać w wersji online zupełnie za darmo – wystarczy podać swój e-mail pod tym linkiem. Jane Nelsen jest współautorką także innej, ciekawej pozycji – mowa o „Pozytywnej dyscyplinie w klasie”, która na pewno zainteresuje nauczycieli klas 1-3 czy osób pracujących w szkolnych świetlicach. Znajdziesz ją tutaj.

9. „Psychologia rozwoju człowieka”

Jeśli ciekawi Cię rozwój dzieci od najmłodszych lat, ale chcesz uniknąć mocno naukowej literatury, sięgnij po książkę „Psychologia rozwoju człowieka” autorstwa Helen Bee i Denise Boyd. To absolutnie niezwykła pozycja – zamiast stricte naukowej dysputy mamy do czynienia z przyjemną, właściwie lekką lekturą. Nie oznacza to jednak, że w tej książce nie znajdziemy poważnych faktów – autorki powołują się na przeróżne badania naukowe.  Ta książka udowadnia, że nie trzeba doskonale znać się na trudnych terminach psychologicznych, aby móc poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Link : tutaj.

10. „Wychowanie bez nagród i kar”

Książka „Wychowanie bez nagród  i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe” napisana przez Alfiego Kohna to propozycja przede wszystkim dla rodziców. Postanowiliśmy ją zaliczyć także do książek dla nauczycieli przedszkola. Inspiruje i zachęca do refleksji na temat tego, czy dzieci, nad którymi sprawujemy opiekę traktujemy z miłością i szacunkiem. Autor powołuje się na wiele opracowań  naukowych, ale książka ta ma raczej charakter poradnika parentingowego – dzięki temu to naprawdę ciekawa lektura.

Macie jeszcze jakieś top książki dla nauczycieli przedszkola, które chcielibyście dodać do przygotowanego przez nas zestawienia? Dajcie znać, co aktualnie czytacie i co polecilibyście innym!

____

Czy wiesz, że na czytelnictwo duży wpływ ma otoczenie badanych? Analiza wykazała, że regularnie czyta aż 82 % osób, które mieszkają z innymi książkomaniakami. Z kolei wśród osób, które mieszkają w domach, gdzie się nie czyta po lekturę sięga jedynie 13 % badanych. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.