Cicho – sza! Nadchodzą… Ciszaki! Fenomenalny sposób na uspokojenie maluchów czy kolejna, przemijająca moda?

Jednym z największych wyzwań pracy z małymi dziećmi jest sprawowanie nad nimi kontroli. Tak nielubiane przez wielu sformułowanie – zdyscyplinowanie grupy – to zazwyczaj nic innego jak spowodowanie, że dzieci nie tylko słuchają poleceń nauczyciela, ale i zachowują ciszę wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. To bardzo trudne zadanie – zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę sporą grupą. Z pomocą w utrzymaniu na odpowiednim poziomu hałasu w klasie czy przedszkolnej sali przychodzą… Ciszaki! O czym mowa? O tym w dzisiejszym artykule!

Ciszaki – przybysze z Tajemniczej Krainy Ciszy…

Jeśli jeszcze nie słyszałaś/eś o Ciszakach a zawodowo jesteś związana/związany z pracą z dziećmi to wiedz, że należysz do nielicznych. Sukces, jaki odnoszą Ciszaki w placówkach przedszkolnych a nawet początkowych klasach szkoły podstawowej sprawił, że te tajemnicze stworki szybko stały się niezwykle popularne także w środowisku dorosłych powiązanych z edukacją. Ciszaki to niewielkie stworzenia, które pochodzą z Tajemniczej Krainy Ciszy. Ich przybycie wiąże się z utrzymaniem spokojnej atmosfery w sali. Gdy tylko zaczyna robić się głośno, Ciszaki nabierają ochoty na powrót w swoje rodzinne strony… Jedynym sposobem na pozostanie ciszaka w przedszkolnej sali jest właśnie cisza. Jak wygląda to w praktyce?

  • Każde dziecko ma własnego Ciszaka. Wygląd Ciszaka może być uzależniony od gustu dziecka (albo rodzica lub nauczyciela! 😉 ). Nawet jest to wskazane, aby konkretne Ciszaki mocno różniły się pomiędzy sobą – wtedy nie będzie problemów z dopasowaniem tego malutkiego stworka do jego właściciela.
  • W trakcie zajęć Ciszak jest ustawiony na stoliku/ławce, czyli tam, gdzie przebywa dziecko. Na początku przebywa blisko malucha. Gdy ten zaczyna rozmawiać i zachowywać się coraz głośniej, Ciszak stopniowo wycofuje się z otoczenia (zwykle niezauważenie pomaga mu w tym nauczyciel prowadzący zajęcia). Gdy dziecko zaczyna być naprawdę głośno, Ciszak musi wrócić do specjalnego słoika, który jest jego sposobem na powrót do Tajemniczej Krainy Ciszy (nazywanej także inaczej Grzecznolandią).
  • Dzieci same wkładają swoje Ciszaki do „dźwiękoszczelnego słoika”. Te, które do końca zajęć zachowały spokój, w nagrodę po zakończeniu lekcji mogą bawić się swoim Ciszakiem. Niektórzy dorośli stosują dodatkowe nagrody w przypadku dzieci, z którymi Ciszaki zostały do końca – najczęściej są to punkty lub pierwszeństwo np. podczas obiadu.
  • Jak wprowadzić Ciszaki do przedszkola? Te bojące się hałasu stworki przybywają znienacka. Zazwyczaj poznają się z dziećmi poprzez tajemniczy list, w którym przedstawiają się i informują dzieci o zasadach ich pobytu w przedszkolu. Już na samym starcie maluchy wiedzą, że hałas będzie motywował Ciszaka do powrotu do Grzecznolandii.

Ciszaki – polskie Quiet Critters

Co ciekawe, Ciszaki to pomysł, który przywędrował do nas z Zachodu. Na anglojęzycznych stronach internetowych informacje na temat Quiet Critters, czyli prototypów naszych polskich Ciszaków możemy znaleźć nawet sprzed 3 lat. W Polsce wykorzystanie tych ciekawych „pomocy na ujarzmienie grupy” na zajęciach stało się naprawdę popularne – wielu nauczycieli wychowania przedszkolnego przyznaje, że to jeden z niewielu tak skutecznych sposobów na zachowanie ciszy w przedszkolnej sali. Nie korzystasz jeszcze z Ciszaków? Poniżej prezentujemy sposób, jak zrobić ciszaki DIY!

Instrukcja, jak wykonać ciszaki krok po kroku

Wykonanie tych miniaturowych stworzeń jest bardzo proste. Przed przystąpieniem do prac trzeba będzie wyposażyć się w kilka artykułów papierniczych. Z jakich elementów składają się Ciszaki?

  • piankowe lub pomponikowe kulki, czyli główna część Ciszaka – to do niej przyklejamy oczy, czułki czy nogi Ciszaka. Kolor pomponików może być różny dla każdego dziecka, inny dla chłopców i dla dziewczynek albo taki sam dla każdego podopiecznego.
  • oczy, noski, czułki itd. – w przypadku oczu i ozdób na nosek dla Ciszaka najprościej kupić gotowe elementy. Czułki możemy wykonać np. ze sprężynek. Ciszaki wcale nie muszą e mieć czułek – w minimalistycznym wariancie wystarczą im same oczy WSTAW OKO.
  • podstawa – nóżki można wykonać m.in. z odpowiednio dociętej, kolorowej folii piankowej albo z filcu.
  • klej na gorąco – któryś z poprzednich elementów „na upartego” możemy pominąć. Klej na gorąco to jednak absolutne must – have, jeśli chodzi o własnoręczne przygotowanie Ciszaków. Poszczególne elementy Ciszaka najłatwiej trwale połączyć właśnie za pomocą kleju na gorąco.
  • słoik, który pomieści całą gromadę Ciszaków i etykieta na słoik – Ciszaki to niewielkie stworzenia, schowanie ich większej ilości wymaga sporej objętości słoika. Dźwiękoszczelny słoik, do którego wracają tajemnicze stworki po wizycie w zbyt głośnym przedszkolu warto specjalnie ozdobić – najlepiej kolorową etykietą, na której zamieścimy informację o tym, że ciszaki boją się hałasu.

___

Czy wiesz, że w niektórych przedszkolach Ciszaki mają też inną nazwę – Cichacze? Ta nazwa przez wielu nie jest uważana za zbyt szczęśliwą – budzi zupełnie inne skojarzenia. Niezależnie od tego, czy tajemnicze stworki z Grzecznolandii nazwiemy Ciszakami czy Cichaczami – mają jeden cel: wyciszyć rozgadane buzie. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.