Aliexpress w przedszkolu – sposób na oszczędność czy niepotrzebne ryzyko?

Aliexpress to jeden z prawdziwych gigantów sprzedaży w wirtualnym świecie. Chociaż dokładne statystyki nie są znane, już w 2017 r. oszacowano, że miesięcznie z tego portalu korzysta ok. 5 milionów osób. Od tamtego czasu ta liczba na pewno zdecydowanie wzrosła. Na Aliexpress można znaleźć naprawdę wszystko – od artykułów papierniczych, po elektronikę, odzież czy elementy wyposażenia wnętrz. Czy Aliexpress można wykorzystać w bezpiecznej pracy z dziećmi w przedszkolu? Czy jednak ryzyko wiążące się z wyborem produktów z chińskiego rynku jest zbyt duże? Jeśli i Ty zastanawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, mamy dla Ciebie kilka rad!

Aliexpress w przedszkolu – tak! Dlaczego?

Sytuacje, w których utrzymanie tak zwanej płynności finansowej i zrównoważenie wydatków i przychodów wcale nie są rzadkością. 3 największe zalety tego niezwykle popularnego portalu aukcyjnego z Chin to:

  • cena – tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Ceny wielu produktów na Aliexpress są po prostu zdecydowanie niższe niż w przypadku analogicznych towarów na polskim rynku. Czasem jest to związane z tym, że na koszt produktu, który można znaleźć w stacjonarnych sklepach w Polsce, składa się wiele czynników, także transport. Aliexpress często umożliwia kontakt bezpośrednio z producentem.
  • darmowa wysyłka – czyli jeden z elementów transakcji, który przyciąga najbardziej. Koszty wysyłki z Chin w przypadku tańszych produktów zdecydowanie przewyższałyby koszt zakupu towaru. Skutecznym sposobem na przyciągnięcie klientów okazała się darmowa wysyłka – nie w każdym przypadku, ale jednak. Koszt wysyłki można sprawdzić bezpośrednio pod ceną i ewentualnie pod wyborem wariantu kolorystycznego konkretnego produktu.
  • dostępność – chociaż Aliexpress to portal aukcyjny, którego siedziba jest zlokalizowana na drugim końcu globu, to absolutnie nie przeszkadza w osiągnięciu zdecydowanie lepszej dostępności sprzedaży. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby zamówić produkt, za którym można chodzić wiele godzin nawet w dużych miastach takich, jak Warszawa czy Wrocław. Wbrew pozorom, dotarcie do niektórych towarów potrzebnych do stworzenia kreatywnych zabaw w przedszkolu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać!

Aliexpress w przedszkolu – nie! Dlaczego?

Uwielbiany przez polskich klientów (i nie tylko) Aliexpress to portal, który niewątpliwie ma wiele korzyści. Nie sposób jednak zapomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kupowanie za pośrednictwem tego portalu akcesoriów dla małych dzieci:

  • niebezpieczne zabawki – tak zwana „chińszczyzna” nie zawsze jest mitem. Korzystając z zakupów przez Internet możemy nabyć zabawki, które zupełnie nie spełniają standardów obowiązujących w Polsce. Pamiętajmy o tym, aby wybierać wyłącznie te elementy wyposażenia, które spełniają odpowiednie wymagania. Informację o tym, jak oznakowane powinny być bezpieczne zabawki przeczytasz w tym artykule na naszym blogu. Podobne zasady dotyczą nie tylko zabawek, ale i mebli i innych elementów wyposażenia przedszkolnej sali.
  • trudności z wystawianiem faktur – jeśli chcesz udokumentować swoje zakupy, zapomnij o Aliexpress. Obrót towarów w Chinach jest inaczej zorganizowany niż w Polsce. Rozliczenie się za zakupy dokonane na tym portalu jest możliwe, ale trzeba uwzględnić podatek, którego nie ma w Chinach, a to już jest bardziej skomplikowane.
  • przysłowiowy kot w worku – chociaż na Aliexpress jest wielu sprawdzonych sprzedawców, których produkty posiadają po kilkaset pozytywnych opinii, w wielu przypadkach niestety można się mocno rozczarować. Kupując za pomocą serwisu internetowego zawsze ryzykujemy – w tym przypadku tym bardziej, że chińskie standardy jakości nieraz naprawdę mocno odbiegają od europejskich.

Aliexpress w przedszkolu: co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować?

Różnorodność produktów dostępnych w sprzedaży w tym popularnym serwisie sprzedażowym jest ogromna. Kompletując elementy przedszkolnego wyposażenia nie zawsze warto szukać tańszych odpowiedników polskich produktów w Chinach. Podpowiadamy, na czym naszym zdaniem można zaoszczędzić a czego lepiej unikać w zakupach na Aliexpress!

  • warto: elementy dekoracyjne typu motylki, plastikowe listki, pompony itp.; akcesoria do zajęć typu kolorowe chustki, formy silikonowe, naklejki, liczmany, piórka, wykrojniki sizzix, akcesoria do scrapbookingu itp.
  • nie warto: meble, elektronika, zabawki – zaopatrując się u sprawdzonych dostawców z Polski zyskujesz pewność, że wszystkie kupowane elementy posiadają odpowiednie atesty. Warto zwrócić na to uwagę przede wszystkim przy wyborze mebli i zabawek – do przestrzegania pewnych norm przedszkola są zobowiązane przez prawo. W przypadku elektroniki może okazać się, że oszczędność nie jest tak duża, jak mogłoby się nam wydawać. Naszym zdaniem tutaj zdecydowanie nie warto ryzykować – tym bardziej, że z zakupionej w ten sposób elektroniki ciężko się rozliczyć.

Przyznajcie się, jakie są Wasze ulubione produkty z Aliexpress, które wykorzystujecie w pracy z najmłodszymi? A może nigdy nie korzystaliście z tego sklepu?

___

Czy wiesz, że bardziej popularnymi portalami zakupowymi od Aliexpress w Polsce są tylko Allegro i Ceneo? Najpopularniejszy serwis tego typu w Polsce – Allegro -odwiedza dziennie ok. 4 mln osób. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.