Kontrowersyjne godziny pracy przedszkola i żłobka. Czym kierować się ustalając plan pracy przedszkola?

Godziny pracy przedszkola to mocno kontrowersyjny temat. Nie da się ukryć, że presja ze strony rodziców jest dość duża. Widać to szczególnie na przykładzie dużych miast. To właśnie tam często rodzice zdecydowanie później wracają z pracy. Prywatne placówki, które rywalizują ze sobą w dzielnicy czy w mieście muszą nieraz mocno się postarać, aby przyciągnąć rodzica. Nic więc dziwnego, że godziny pracy często ustalane są w porozumieniu z rodzicami.  Gdzie znajduje się cienka granica pomiędzy dobrem dziecka a możliwościami rodziców? Czy warto zdecydować się na dłuższe godziny pracy placówki? Z czym się to wiąże? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie wątpliwości.

Tryb pracy : poranny czy całodzienny?

W przeciwieństwie do wielu placówek za granicą, w Polsce przyjęło się, że przedszkola i inne miejsca przeznaczone dla najmłodszych są czynne w tradycyjnych godzinach pracy. Wiele placówek przyjmuje dzieci jeszcze przed 7 – dzięki temu rodzice mogą spokojnie „odstawić dziecko do przedszkola” przed wyjazdem do pracy. Godziny pracy przedszkola są ustalane przez dyrekcję przedszkola, który tą decyzję musi skonsultować z organem prowadzącym.

Praca poza 7 – 15. Co można zyskać ustalając nietypowe godziny pracy przedszkola?

Z roku na rok coraz więcej placówek decyduje się na pracę zmianową. Oczywiście, raczej oznacza to pracę w trybie porannym i popołudniowym, chociaż powoli zaczynają pojawiać się także placówki, które są czynne przez całą dobę lub świadczące usługi dodatkowe (opieka w weekendy lub „awaryjna niania” – tutaj przykładem może być np. przedszkole Lalkowo z Krakowa). Dlaczego warto rozważyć pracę w godzinach poza 7-15?’

  • Zainteresowanie rodziców, którzy pracują w niestandardowych godzinach – pogodzenie pracy zmianowej z jednoczesnym wychowaniem dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań. Rodzice, którzy nie mają w pobliżu dziadków ani nie mogą pozwolić sobie na wynajęcie niani coraz częściej poszukują placówek dla najmłodszych, które zapewnią ich pociechom opiekę w czasie ich pracy. Planując godziny pracy placówki zwróć uwagę na lokalizację żłobka czy przedszkola – umiejscowienie Twojej placówki np. w pobliżu zakładu produkcyjnego, który pracuje w trybie trzyzmianowym może pomóc w zdobyciu pierwszych rodziców.
  • Dostosowanie do potrzeb rodziców – wybierając godziny pracy przedszkola warto uwzględnić tryb życia mieszkańców dzielnicy czy miejscowości, w której otwierasz przedszkole. Założenie placówki w dużym mieście może wiązać się z potrzebą przedłużenia godzin pracy przedszkola – rodzice w dużych miastach często później rozpoczynają pracę, ale i później ją kończą. Gdyby przedszkole było otwarte przykładowo do 15, wtedy z pewnością nie zdążyliby odebrać dziecka przed zamknięciem placówki.
  • Większa popularność placówki – informacje o godzinach pracy szybko przenoszą się nie tylko tzw. pocztą pantoflową, ale i poprzez media. Chociaż godziny pracy to mocno kontrowersyjny temat, mogą one naprawdę pomóc w wypromowaniu placówki, zwłaszcza na początku jej działalności.

Nie zawsze jest jednak tak różowo. Reagując na potrzeby rodziców możemy zbudować z nimi zdecydowanie lepsze relacje. Przedłużenie godzin pracy przedszkola ma jednak także pewne wady. Z czym trzeba się liczyć, jeśli chcemy, aby nasze przedszkole było czynne poza standardowymi godzinami pracy?

  • Zatrudnienie dodatkowej kadry – w przedszkolach, które pracują np. od 6 do 18 to absolutnie konieczne. Wiążą się z tym większe nakłady finansowe, ale i konieczność znalezienia odpowiednich kandydatów/kandydatek do pracy.
  • Sprzeciw części rodziców – niestandardowe godziny pracy mogą być formą reklamy, ale mogą też odstraszać niektórych rodziców, którzy obawiają się, że takie placówki to „przechowalnia dzieci”.
  • Konieczność przestrzegania ustalonego regulaminu – może zdarzyć się, że nawet wprowadzając dodatkowe obostrzenia (typu prowadzenie opieki nad dzieckiem w nocy wyłącznie w uzasadnionych przypadkach) nie unikniemy kryzysowych sytuacji. Niektórzy rodzice mogą chcieć wykorzystać okazję i bez przyczyny wysłać dziecko do przedszkola wieczorem czy nawet na noc. Pomimo, że to raczej sporadyczne przypadki, trzeba będzie ściśle określić zasady korzystania z dodatkowej opieki poza godzinami pracy lub wynajmowania „niani na godziny”.

Przedszkola publiczne – czy rodzice mogą mieć wpływ na godziny pracy przedszkola?

Co ciekawe, rodzice, którzy są niezadowoleni z godzin pracy przedszkoli publicznych, mogą złożyć wniosek o wydłużenie czasu pracy placówki. Jeśli wydłużenie czasu pracy nie wpływa na ilość godzin pracy przedszkola przyznanej przez organ prowadzący, dyrektor może zmieniać je samodzielnie. Oczywiście, zdecydowane wydłużenie czasu pracy przedszkola w ten sposób nie jest możliwe. Są jednak pewne szanse na uzyskanie większej liczby godzin pracy w przedszkolu – w takiej sytuacji dyrektor jest zobowiązany do zmiany arkusza organizacji pracy przedszkola, która jest możliwa jedynie za zgodą organu prowadzącego. Ważna w tym przypadku jest również zgoda kuratorium, które weryfikuje projekt nowego arkusza organizacyjnego przedszkola pod kątem prawnym.

___

Czy wiesz, że pierwszy zegar mechaniczny skonstruował Liang Lingzan z Chin? Miało to miejsce w 724 r.  Wynalezienie zegarka kieszonkowego datuje się natomiast na 1512r a pierwszy zegarek naręczny powstał dopiero w 1810 r! Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.