Proszę Pani, moje dziecko nie chce iść do przedszkola… Sprawdź, czy i jak możesz pomóc w rozwiązaniu tego problemu!

Prędzej czy później ten problem dosięga każdego nauczyciela przedszkola. Zapewne sam tytuł tego artykułu wywołał uśmieszek na twarzy niejednej osoby. Jak często słyszysz takie sformułowania? Czy istnieje jakieś proste sposoby na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji z dziećmi, które buntują się przed pójściem do przedszkola? Co możemy zrobić my, jako pracownicy oświaty, aby pomóc rodzicom przebrnąć przez ten trudny okres?

Problemy z pozostawaniem na długie godziny w przedszkolu bardzo często pojawiają się na samym początku uczęszczania do placówki. Bunt kilkulatka co do uczęszczania do przedszkola może się także pojawić znienacka, ale to zdecydowanie rzadziej spotykane. Bywa, że rodzic dopiero po pewnym czasie przestaje bagatelizować problem i zgłasza się po poradę m.in. właśnie do nauczycieli wychowania przedszkolnego. Warto więc wiedzieć, dlaczego tak naprawdę dziecko nie chce iść do przedszkola, co leży u źródeł tego problemu i jak można pomóc. Postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych informacji.

Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?

To, że dziecko nie chce iść do przedszkola najczęściej ma kilka przyczyn. Bunt nawet najmłodszego przedszkolaka zazwyczaj jest uzasadniony. Niestety, rodzice często bagatelizują ten problem licząc, że „samo przejdzie”. Gdy problem staje się naprawdę poważny, rozwiązanie go też może być zdecydowanie trudniejsze. Gdzie szukać przyczyn niechęci maluchów do uczęszczania do przedszkola?

  • straszenie dziecka przedszkolem – dziecko, które jeszcze nie zapoznało się z nowym miejscem zna je najczęściej tylko z opowiadań dorosłych. Jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny straszą malucha (np. zmuszając go do jedzenia, bo „jak pójdziesz do przedszkola to dopiero zobaczysz, że trzeba wszystko zjadać!”) to nic dziwnego, że dziecko boi się przedszkola. Jeśli jesteś rodzicem, zapomnij o takich metodach! Jeśli jesteś nauczycielem, na pewno zdecydowanie odradzaj rodzicom takie sposoby!
  • nowa sytuacja – dziecko, które idzie do przedszkola może czuć się zagubione i niepewne. Dla wielu dzieci to zupełnie nowa sytuacja – boleśnie mogą odczuć to zwłaszcza te maluchy, które dotychczas przebywały właściwie tylko pod opieką rodziców. I tu właśnie powinien wkroczyć rodzic – jego opowieści na temat przedszkola na pewno oswoją malucha z tą nową sytuacją;
  • niedojrzałość rodzica – co ciekawe, bardzo często przyczyną niechęci dziecka do uczęszczania do przedszkola są emocje rodziców. Wielu z nich ma naprawdę spory problem z przekazaniem swojego ukochanego maluszka pod opiekę obcej osoby. Stres, niepewność i inne emocje udzielają się najmłodszym – nawet, jeśli nie okazujesz swojemu dziecku emocji, ono i tak je odczyta i zacznie zachowywać się w podobny sposób.

Co robi dorosły, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola?

Chociaż na szczęście spora część rodziców angażuje się w problem i stara się uniknąć kryzysowych sytuacji, niestety znajdą się też tacy, których zachowanie nie jest odpowiednie. Przed czym warto ostrzec rodziców?

  • uleganie dziecku – zorganizowanie domowej opieki dla dziecka zamiast wysłania go do przedszkola to na pewno niewłaściwa decyzja. Nawet, jeśli maluch dostaje spazmów na samą myśl o pójściu do przedszkola, powoli trzeba oswajać go z tą sytuacją;
  • ignorowanie problemu, czyli ze skrajności w skrajność – chaotyczne postępowanie rodzica, a przede wszystkim pośpiech podczas pożegnań może sprawić, że dziecko wyczuje, że „coś jest nie tak”. Do tej sytuacji musi przygotować się nie tylko dziecko, ale i rodzic.
  • nadopiekuńczość – nawet, jeśli posłanie dziecka do przedszkola to dość odległa perspektywa dla rodziców (np. spotkanie z rodzicami odbywa się w marcu, a dziecko ma zacząć chodzić do przedszkola od września) warto położyć nacisk na samodzielność. Dziecko, które jest bardziej samodzielne będzie miało o wiele mniej problemów z akceptacją przedszkolnej rzeczywistości.

Co powinien zrobić dorosły, aby zachęcić malucha do uczęszczania do placówki?

Rozwiązań tego problemu jest kilka. Przedstawiamy kilka wskazówek i mamy nadzieję, że dzięki nim już nigdy nie usłyszysz w rozmowie z rodzicem, że jego dziecko nie chce iść do przedszkola. Bardzo ważne są tutaj relacje z rodzicami i ustalenie zasad – dzięki temu zarówno dzieciom, jak i rodzicom będzie o wiele łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji. O co chodzi?

  • godziny przyprowadzania i odbioru – po pierwsze, na pewno nie warto zbytnio przeciągać pożegnań . Może to doprowadzić do spotęgowania emocji. Bardzo ważne jest także ustalenie konkretnej godziny odbioru dziecka – zapomnijcie o oszukiwaniu dzieci!
  • pozwól rodzicom zapoznać się z przedszkolem razem z dzieckiem – na pewno bardzo ważną rolę odgrywają tu spotkania adaptacyjne i możliwość zwiedzania placówki. Zaproponuj rodzicom, aby zapoznali się z planem dnia przedszkola i opowiedzieli dziecku o tym, czym będzie się zajmowało. Dla dziecka bardzo ważne może być także przekazanie informacji typu „przyjdę po Ciebie po podwieczorku”. Dzieci w wieku przedszkolnym nie znają jeszcze sposobu funkcjonowania zegarka, dlatego taka informacja na pewno będzie o wiele bardziej wartościowa dla dziecka.
  • nic na siłę – zmuszanie dziecka m.in. do uczestnictwa w zajęciach to na pewno nie jest dobry pomysł. Oczywiście, odwrócenie uwagi to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z dzieckiem, które nie chce przychodzić do przedszkola, ale trzeba też pamiętać o zachowaniu umiaru. Wiele zależy od charakteru dziecka – czasem może okazać się, że pozostawienie dziecka niejako z boku grupy może pomóc w przeciwieństwie do zbytniego angażowania zestresowanego malucha. Pozwól dziecku obserwować grupę – przynajmniej na początku.

___

Czy wiesz, że przeciętny człowiek wydziela 1,1 g łez na dobę? Zajmują one objętość mniej więcej 1/5 łyżeczki do herbaty. Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.