Zdrowy styl życia w Twoim przedszkolu: pomoc dietetyka, wyjazdy i zajęcia ruchowe!

W ostatnim czasie wśród placówek niepublicznych pojawiają się coraz częściej przedszkola profilowane. Muzyczny, językowy czy sportowy charakter placówki to przede wszystkim zachęta dla rodziców, którzy zastanawiają się jeszcze nad wyborem przedszkola dla swojego malucha. Zajęcia ruchowe to obowiązkowy element pracy z maluchami w każdym przedszkolu. O czym warto pamiętać prowadząc przedszkole przykładające szczególną wagę do sportu i zdrowego trybu życia?

Punkt 1. Urozmaicenie oferty

Prowadząc placówkę, w której motywem przewodnim jest jedna, ściśle określona dyscyplina sportu, bardzo łatwo popaść w rutynę. Organizujesz regularne zajęcia z judo lub karate? Nie zapomnij o nauce tańca czy elementach gimnastyki korekcyjnej! W Twojej placówce odbywa się trening piłki nożnej pod okiem trenera? Uzupełnij swoją ofertę w zajęcia, w które z przyjemnością zaangażują się dziewczynki! Chociaż dzieci bardzo chętnie biorą udział właściwie we wszystkich zajęciach ruchowych, może warto pomyśleć o maksymalnym przystosowaniu oferty do grupy na tyle, na ile to możliwe.

Z entuzjazmem wśród dzieci i rodziców spotkają się na pewno także sporty sezonowe. Zupełnie inaczej spędzamy przecież wolny czas na powietrzu w zimie. Elementy jazdy na nartach czy na łyżwach to prawdziwy kapitał na przyszłość. Dzieci w tym wieku bardzo szybko chłoną wiedzę, a jednocześnie o wiele mniej obawiają się przed samodzielnym zjazdem na nartach czy postawieniem pierwszych kroków na lodzie. Takie zajęcia organizuj pod opieką doświadczonego instruktora. Wiosną lub latem zorganizuj inne, sezonowe atrakcje. Wspólne powitanie wiosny to doskonała okazja do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. O tej porze roku sprawdzi się np. basen, który w zimie może spotkać się ze sporym sprzeciwem rodziców.

Jeśli masz taką możliwość, możesz zorganizować zajęcia ruchowe także dla rodziców! Na aktywność taką, jak pilates czy zumba na pewno dadzą się namówić zwłaszcza mamy 🙂

Punkt 2. Opieka dietetyka

Nawiązanie współpracy z profesjonalnym dietetykiem to świetne rozwiązanie nie tylko dla placówek, do których uczęszczają maluchy z o szczególnych wymaganiach żywieniowych. W czym w przedszkolu może pomóc specjalista na co dzień zajmujący się tematyką zdrowego żywienia?

  • dobór jadłospisu – podopieczni przedszkola spędzają w placówce praktycznie cały dzień. Nic dziwnego, że to właśnie tu spożywają większość posiłków. Warto zadbać o to, aby dania przygotowywane przez przedszkolną kuchnię były bogate we wszystkie składniki ważne dla dziecięcych organizmów. Dietetyk układając jadłospis zadba o to, aby posiłki były pełnowartościowe a jednocześnie smaczne dla kilkulatków.
  • szkolenia / konsultacje dla rodziców – zaproszenie dietetyka na spotkanie z rodzicami to doskonała okazja do zwiększenia świadomości na temat zdrowego odżywiania i podstawowych zasad, jakimi powinni kierować się rodzice przygotowując posiłki w domu. Prelekcja na temat znaczenia warzyw i owoców w diecie nauczy rodziców, jak naturalnie wspomagać odporność kilkulatka a wykład na temat słodyczy pomoże zmniejszyć ilość cukru w codziennej diecie. W miarę możliwości warto umożliwić rodzicom także indywidualne konsultacje. Porady dietetyka nauczą rodziców, jak postępować w przypadku wykrycia u malucha nietolerancji czy alergii pokarmowych. Specjalistyczna pomoc przyda się także w przypadku postępowania z dzieckiem otyłym lub zagrożonym otyłością.
  • szkolenia dla pracowników kuchni – dietetyk nie tylko pomoże w doborze jadłospisu czy przekaże pracownikom kuchni informacje na temat zasad zdrowego żywienia najmłodszych. Jego rady mogą okazać się przydatne także w przypadku wprowadzania zmian w wyposażeniu kuchni i organizacji pracy.
  • zajęcia dla dzieci – scenariusz zajęć jest ustalany w porozumieniu z wychowawcą grupy. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów dzieci nie tylko mają możliwość poznać podstawowe zasady zdrowego żywienia, ale także samodzielnie przygotować kolorowe i pyszne przekąski.

Punkt 3. Wycieczki / wyjazdy

Zasada, którą warto się kierować organizując wyjazdy dla podopiecznych? Wykorzystaj potencjał najbliższej okolicy. Jeśli w pobliżu jest stok narciarski, śmiało wprowadź do oferty swojej placówki zajęcia z narciarstwa. Podobnie można wykorzystać basen, kort do tenisa ziemnego czy nawet mini pole golfowe.

Co zrobić, gdy w najbliższej okolicy nie ma obiektów, do których można zabrać przedszkolną grupę? W takim przypadku na pewno warto zainteresować się ofertą firm, które organizują zajęcia w przedszkolu. O tym, z jakich zajęć dodatkowych warto skorzystać, możesz przeczytać w TYM artykule na naszym blogu.

Warto też pamiętać o wycieczkach jednodniowych, które dla maluchów będą na pewno ekscytującym przeżyciem. Takie wypady np. do gospodarstwa agroturystycznego czy w atrakcyjne turystycznie miejsce sprzyjają aktywności fizycznej. Można też sprawdzić, czy wyjazdy dzieci wspólnie z rodzicami (np. na weekend na Mazury) spotkają się z zainteresowaniem. Jeśli tak – spróbuj zorganizować taki wyjazd. Kto wie, może będzie to nie tylko szansa na aktywne spędzenie weekendu, ale także i początek nowych przyjaźni pomiędzy rodzicami i dziećmi?

___

Czy wiesz, że według raportu CBOS „Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków” z października 2016r. 88% Polaków nie uprawia żadnego sportu profesjonalnie? 58% z nas prawie nigdy lub nigdy nie wykonuje ćwiczeń gimnastycznych a 37% nie uprawia takich sportów, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Czas to zmienić! Zadbaj o swoje zdrowie a informowanie rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola zleć nam – dooplacenia.pl  dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swoim przedszkolu.