Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online? Warto!

Nauczyciel to zawód, który wymaga ciągłego samodoskonalenia się. Kolejne studia podyplomowe i kursy nie tylko poszerzają horyzonty nauczycieli i zwiększają ich wiedzę, ale także po prostu ułatwiają im codzienną pracę z dziećmi. Szkolenia dla nauczycieli przedszkola często są bardzo kosztowne a wiele z nich odbywa się w dużych miastach. My dzisiaj prezentujemy alternatywę dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wyjazd na szkolenie na drugi koniec Polski albo po prostu nie mają na to funduszy. Wystarczy… tylko komputer i dostęp do Internetu!

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online: z certyfikatem czy bez?

Internet to prawdziwe pole do popisu dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Dostęp do ogólnoświatowej sieci umożliwia swobodny przepływ informacji z różnych zakątków globu. I to nie tylko informacji, o których możemy przeczytać w prasie czy ciekawostek… Z pomocą Internetu można również odbyć wiele kursów online z różnych dziedzin – także dotyczących pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wybierając bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online warto sprawdzić, czy organizator kursu umożliwia uzyskanie certyfikatu / zaświadczenia o uczestnictwie.


Dlaczego warto wybierać te kursy online, które dają taką możliwość?

• Certyfikat / zaświadczenie o uczestnictwie w kursie to potwierdzenie zdobytych kwalifikacji – przyda się, gdy będziesz chciał(a) wykazać się znajomością tematu, zmienić pracę lub po prostu udokumentować swoje kwalifikacje.

• Możliwość uzyskania certyfikatu za szkolenia online często dają nam organizatorzy, którzy naprawdę na poważnie traktują kursy przez Internet. W sieci można znaleźć jednostki, które specjalizują się w tego typu edukacji, dając uczestnikom e-kursów możliwość skorzystania z kilkudziesięciu różnych szkoleń. Co więcej – przeglądając uważnie oferty e-learningowe dotyczące pedagogiki możemy znaleźć także oferty, które oprócz certyfikatu umożliwiają otrzymanie zaświadczenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

• Czasem kurs online z certyfikatem wymaga od uczestnika pewnego nakładu finansowego – o ile uczestnictwo w internetowych zajęciach jest bezpłatne, o tyle uzyskanie certyfikatu czasem może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Czy bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online bez certyfikatu są mniej wartościowe? Nie zawsze. Wiele internetowych szkoleń bez certyfikatu umożliwia poszerzenie swojej wiedzy w różnych dziedzinach. W tym jednak przypadku nie będziemy mogli potwierdzić zdobytych na nowo kwalifikacji. Szkolenia online bez certyfikatu nie są jednak zupełnie bezwartościowe – na pewno zwrócić na nie uwagę zwłaszcza, gdy chcesz nauczyć się radzić sobie w nowych sytuacjach z dziećmi, ale niekoniecznie jest Ci to potrzebne ze względu np. na zmianę pracy.

Jakiej tematyki dotyczą bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online ?

Oferta dotycząca internetowych kursów dla nauczycieli jest bardzo różnorodna. Tak naprawdę w sieci możemy znaleźć kursy dotyczące wszystkich aspektów pracy – i to nie tylko w przedszkolu, ale także w szkole podstawowej czy na świetlicy. Postanowiliśmy podzielić bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online na kilka kategorii:

• rozwój i wychowanie dziecka – kursy dotyczące kar, motywowania podopiecznych / uczniów do pracy, kierowania rozwojem emocjonalnym itd.,

• techniki pracy z dziećmi – np. szkolenia dotyczące arteterapii, bajkoterapii, zabaw sprzyjających nauce czytania czy pisania itd.,

• praca z dzieckiem o szczególnych wymaganiach – np. praca z uczniem uzdolnionym, dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia specjalistycznej dokumentacji (np. Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych) itp.,

• kursy dotyczące współpracy z rodzicami, rozwiązywania konfliktów, asertywności nauczyciela itp.,

• zagadnienia prawne – szkolenia nawiązujące do najnowszych zmian w prawie oświatowym, dokumentacji pracy nauczyciela, procedur ewaluacji itp.

Gdzie znajdę bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online?

Po wpisaniu w okienko wyszukiwarki takich haseł, jak „bezpłatne szkolenia dla nauczycieli” czy „szkolenia dla nauczycieli przedszkola online” jesteśmy bombardowani tysiącem stron internetowych. Jak znaleźć wśród nich takie, na które naprawdę warto zwrócić uwagę?

Specjalistyczne Centrum Edukacji Edu-Mach – to strona znana każdemu nauczycielowi, który szukał kursów online. Zapisy na kolejne edycje kursów online są prowadzone kilka razy w roku – warto monitorować tą stronę, jeśli zależy nam na wybranym szkoleniu. Oferta jest naprawdę bogata – w styczniowej edycji Edu-Mach były to aż 72 kursy!

• MAC. S.A. – na stronie internetowej tego znanego wydawnictwa znajdziemy specjalną zakładkę  „E-konferencje”. Forma tych kursów jest nieco inna – są to internetowe spotkania, podczas których można pobrać certyfikat uczestnictwa i zadać pytanie ekspertowi (jedynie w dniu premiery). Konferencję można obejrzeć również w innym terminie, jednak wtedy już bez możliwości uzyskania zaświadczenia uczestnictwa.

I na koniec dwie propozycje z płatnymi kursami online:

pedagogika-specjalna.edu.pl – portal, który oferuje nauczycielom płatne kursy (koszt rzędu 60-90 zł). Zajęcia dotyczą m.in. terapii ręki czy rewalidacji indywidualnej.

EduAkcja – pakiet 4 szkoleń online (koszt mniej więcej 50 zł/szkolenie) – łączny wymiar szkoleń to 20 godzin dydaktycznych. Od innych ofert EduAkcję odróżnia możliwość skorzystania ze szkolenia w ciągu 12 miesięcy od zakupu pakietu.

Korzystacie z kursów online? Wybieracie bezpłatne szkolenia dla nauczycieli przedszkola online? A może uważacie, że warto przeznaczyć kilkadziesiąt złotych na ciekawe, merytoryczne wykłady? Czekamy na opinie i adresy stron z innymi, internetowymi kursami!

___

Czy wiesz, że zwieńczeniem kariery nauczycielskiej jest honorowy tytuł profesora oświaty nadawany przez ministra? Wiąże się on nie tylko z prestiżem, ale i całkiem sporą gratyfikacją finansową. W latach 2008 – 2018 taki tytuł uzyskało 173 nauczycieli. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.