Jak może dorobić nauczyciel? 5 sposobów na podreperowanie domowego budżetu!

Nawet ostatnie zapowiedzi min. Zalewskiej mało poprawiają sytuację finansową nauczycieli – nie tylko pracowników przedszkoli, ale także i osób zatrudnionych w szkołach podstawowych czy średnich. Czy nauczyciel przedszkola może w jakiś sposób zrekompensować sobie niskie wynagrodzenie? Czy też jedynym wyjściem w tej sytuacji jest znalezienie nowej, lepiej płatnej posady? A może przekwalifikowanie się? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze alternatywy pracy dla nauczyciela powiązane z edukacją najmłodszych i odpowiadamy na tytułowe pytanie: „jak może dorobić nauczyciel?”

1. Własnoręczne pomoce dydaktyczne / hand – made

Praca z kilkulatkami wymaga sporych umiejętności manualnych. Wycinanki, wyszywanki czy kolorowanki razem z dziećmi to dopiero początek prac plastycznych, z którymi ma do czynienia przedszkolna ciocia. Najbardziej angażujące dla wielu osób wiążących się zawodowo z przedszkolami, żłobkami czy świetlicami są nowe pomoce dydaktyczne i/lub dekoracje. Dla niektórych tymczasem to przysłowiowa „bułka z masłem”.

•  Jeśli należysz do tej drugiej kategorii, swoimi pomysłami możesz podzielić się z innymi – wystarczy zaoferować im wykonane przez siebie dekoracje sali, nowe pomoce dydaktyczne czy akcesoria, które można wykorzystać w prowadzeniu zajęć z najmłodszymi.

• Zdolności plastyczne można wykorzystać nie tylko w przygotowywaniu dekoracji dla przedszkoli czy żłobków! Jeśli możesz pochwalić się szeroko rozumianymi zdolnościami manualnymi, ciekawym źródłem niewielkiego dochodu może być także wykonywanie wszelkich artykułów typu „hand – made” – pachnących mydełek wykonanych w zaciszu własnego domu, kompozycji kwiatowych, haftów czy scrapbookingu.

Wykorzystaj potencjał, który w Tobie drzemie – w końcu nie każdy może pochwalić się takimi zdolnościami ? . Co ciekawe, dla wielu osób wykonujących tego typu prace dodatkowe to nie tylko źródło dochodu – to przede wszystkim sposób na odpoczynek po ciężkim dniu. Czytając ten opis wydaje Ci się, że piszemy właśnie o Tobie? Chcesz wykorzystać swoje zdolności manualne a jednocześnie ciekawi Cię, jak może dorobić nauczyciel za pomocą swojej kreatywności? Nie wahaj się i działaj!

2. Praca jako animator / opieka nad dziećmi

Znalezienie animatora lub opiekunki do dziecka z odpowiednimi kwalifikacjami wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymagania rodziców są często bardzo wyśrubowane ☺. Jak może dorobić nauczyciel przedszkola w tym środowisku? To proste! Opiekunek / opiekunów coraz częściej szuka się nie tylko do tzw. domowej opieki. Sprawdzeni animatorzy są poszukiwani także w takich miejscach, jak np. muzea. Jeśli potrzebujesz jednorazowego zastrzyku energii, zawsze można spróbować swoich sił w opiece nad dziećmi np. podczas firmowej imprezy czy przyjęcia weselnego. Pamiętaj jednak, że w tych przypadkach przydatne będą szczególnie takie umiejętności, jak zdolność zapanowania nad większą gromadką. W zupełnie nowym środowisku może to być naprawdę trudne. Mimo to warto spróbować – doświadczenie w pracy z dziećmi i wykształcenie pedagogiczne na pewno pozwolą Ci zdeklasować konkurencję!

3. Prowadzenie szkoleń dla nauczycieli

Jeśli drzemią w Tobie umiejętności przywódcze i wyobrażasz sobie siebie za kilka lat na stanowisku kierowniczym, zacznij od przeprowadzania szkoleń dla nauczycieli. Nie od razu musisz zakładać firmę w tej dziedzinie – już istniejące ośrodki szkoleniowe na pewno szukają kogoś, kto mógłby wygospodarować czas na podzielenie się swoją wiedzą np. w weekend. Oczywiście – z dnia na dzień nie zostaniesz rozchwytywanym ekspertem.

Do tego na pewno długa droga i setki szkoleń… W tej branży przyda się na pewno dużo cierpliwości, ale i odpowiednie cechy charakteru – przede wszystkim odwaga i charyzma. Wystąpienia publiczne dodają Ci skrzydeł i chcesz nieco oderwać się zawodowo od kontaktu z dziećmi? To doskonały kierunek dla Ciebie!

4. Zajęcia dla dzieci (warsztaty) – praca w świetlicach środowiskowych, domach kultury itp.

Jeśli fascynuje Cię konkretna dziedzina, warto zastanowić się nad uczestnictwem w warsztatach dla dzieci. Uwielbiasz własnoręcznie robić kule do kąpieli albo łapacze snów? A może masz doświadczenie w dogoterapii i myślisz o pracy w tym kierunku? Możliwości są naprawdę nieograniczone – warsztaty mogą dotyczyć tańca, gotowania, języków obcych a nawet… baniek mydlanych czy decoupage. Puść wodze fantazji i daj się porwać swojej pasji!

5. Współpraca z wydawnictwami / redakcjami

Dobrze czujesz się w przygotowywaniu artykułów? Uwielbiasz czytać i często zagłębiasz się w fachową literaturę? Sprawdź, czy wydawnictwa lub redakcje pedagogiczne nie potrzebują eksperta z zakresu wychowania przedszkolnego. Kto wie, może akurat trafisz na osoby, które będą zainteresowane Twoją twórczością! Możesz również stać się odpowiedzialna/y za promocję konkretnego tytułu w lokalnym środowisku nauczycielskim. Pamiętaj, że szanse na współpracę są nie tylko w największych wydawnictwach. Często właśnie dopiero rozwijające się redakcje potrzebują merytorycznego wsparcia!

Coś pominęliśmy? Dajcie znać, jak może dorobić nauczyciel przedszkola w inny sposób 🙂

____

Czy wiesz, że jak wskazują badania „2018 Global Great Jobs Briefing” tylko 5% Polaków uważa swoją pracę za świetną? Czas to zmienić! Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.