Nocowanie w przedszkolu – rozrywka kosztem nauczycieli?

Możliwość skorzystania z nocnej opieki w przedszkolu to coraz częściej spotykane zjawisko. Chociaż nocka w przedszkolu zdecydowanie różni się np. od pracy w szpitalach czy zakładach produkcyjnych czynnych 24 godziny na dobę to i tak duże obciążenie dla organizmu. Praca nauczyciela czy opiekuna jest na tyle wyczerpująca, że nawet obowiązujące od wielu lat przepisy uwzględniają konieczność skrócenia czasu pracy w tym przypadku w stosunku do standardowych 40 godzin tygodniowo. Czy warto kosztem własnego czasu wolnego i zdrowia angażować się w nocne akcje w przedszkolu?

Nocowanie w przedszkolu : jesteśmy za!

Przygotowywanie nocnych atrakcji dla najmłodszych to w większości przedszkoli sporadyczne akcje. Chociaż na mapie Polski można znaleźć placówki oferujące opiekę nad najmłodszymi w weekend lub w nocy, zwykle jest to jednak rzadkość. Zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się funkcjonowaniu placówek oświatowych w godzinach nocnych. Dlaczego warto skusić się na zorganizowanie „nocowanki” w przedszkolu?

To propozycja dla chętnych – nikt nie może nikogo przymusić do pełnienia obowiązków w nocnych godzinach, jeśli wymiar etatu jest jasno określony. Zwykle udział w organizacji nocowania dla przedszkolaków wiąże się ze sporym zastrzykiem gotówki (w porównaniu do stawek za pracę w dzień). Dla nauczycieli przedszkola, którzy są w trudnej sytuacji finansowej może być to przysłowiowa manna z nieba.

Nocowanie w przedszkolu  wymaga od nauczycieli wytężonej uwagi przede wszystkim na początku. Gdy maluchy położą się już spać, w sali panuje spokój. Zmęczone tą rzadko spotykaną atrakcją na pewno szybko zasną głębokim snem. Oczywiście, mimo to opiekunowie są nadal zobligowani do doglądania grupy i kontrolowania sytuacji na bieżąco.

Co jeszcze sprawia, że nauczyciele organizują nocowanie w przedszkolu?

• Frajda dla dzieci – zorganizowanie wieczornego balu karnawałowego, obchodzenie wspólnie z dziećmi Nocy Świętojańskiej czy innych wydarzeń kojarzonych głównie z nocą to dla malucha powód do ogromnej ekscytacji. Większość dzieci jest przyzwyczajona do domowego zacisza i taka odmiana może być dla nich prawdziwym przeżyciem – a to ma i swoje plusy, i minusy (o tym dalej). Zaletą takiej sytuacji jest większa samodzielność dziecka, co z pewnością bardzo szybko odnotują rodzice.

• Odpoczynek dla rodziców – to największa zaleta, jak i największa wada tej nocnej przygody w przedszkolu. Rodzice posyłając swoje dziecko na „nockę do przedszkola” mogą na jedną noc zrezygnować z opieki nad dzieckiem. I dziecko, i rodzice są zadowoleni – rodzice z pewnej i fachowej opieki, a maluchy z niespotykanego wydarzenia, jakim jest nocleg w miejscu dziennej zabawy i nauki.

• Grupa zintegrowana wiekowo – podczas nocowania w przedszkolu najczęściej funkcjonują grupy łączone. Chociaż w trakcie „normalnych” zajęć mogłoby to być przeszkodą, podczas nocowania staje się zaletą! Dzieci mogą zintegrować się między sobą a nauczyciel zyskuje zupełnie inny punkt widzenia na grupę i poszczególnych podopiecznych. Nocna integracja może sprawić, że zdecydowanie łatwiej będzie mógł/mogła dotrzeć do przedszkolaka.

Nocowanie w przedszkolu? Nigdy w życiu!

Przeciwników nocowania w przedszkolu nie brakuje. Trudno im się dziwić – niektóre argumenty są poparte wieloma przykładami z własnego doświadczenia. Dlaczego ten pomysł spotyka się z tak dużym sprzeciwem?

rezygnacja nauczycieli przedszkola z życia prywatnego – podobnie, jak nadgodziny w innych branżach, tak i nocowanie w przedszkolu wiąże się z poświęceniem swojego wolnego czasu na pracę. Nauczyciele, którzy zgłaszają się do pracy „na nocnym dyżurze” w przedszkolu muszą pozostawić swoje rodziny i swoje dzieci na rzecz swoich podopiecznych. To zaburzenie balansu pomiędzy życiem osobistym i pracą zawodową – tym bardziej trudne dla nauczyciela, który i tak często „przynosi do domu” problemy swoich podopiecznych.

wyręczanie rodziców w opiece – to częsty zarzut wobec organizatorów nocowania w przedszkolu. Niektóre środowiska nauczycielskie uważają, że to zbytnie „pójście na rękę” rodzicom i że z nocowania w przedszkolu nie wynikają żadne korzyści edukacyjne dla najmłodszych.

brak dodatkowego wynagrodzenia nie zachęca – praca w godzinach nocnych lub w weekend to też praca. Nauczyciele, którzy mogą zorganizować nocowanie w przedszkolu tylko i wyłącznie za darmo najprawdopodobniej w ogóle się tego nie podejmą.

Wilk syty i owca cała, czyli o tym, jak zorganizować nocowanie w przedszkolu tak, aby każda ze stron była zadowolona

podpisanie zgody – rodzice nawiązując umowę z przedszkolem zwykle deklarują przekazanie swojego dziecka pod opiekę placówki w stałych godzinach w dni robocze. Nocowanie w przedszkolu wymaga dodatkowego potwierdzenia zgody ze strony rodziców – najlepiej zrobić to na piśmie w sposób podobny do tego, w którym rodzice wyrażają swoją aprobatę dla przedszkolnych wycieczek.

przygotowanie rodziców – zadbaj o to, aby rodzice zostali poinformowani o przebiegu „nocowanki”. Bardzo ważne jest także przypomnienie im, że nie każde dziecko jest na tyle samodzielne, aby zostało samo przez noc w przedszkolu. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w nocowaniu w przedszkolu niż je zmuszać do pozostania z rówieśnikami nocą.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

nocowanie w przedszkolu: scenariusz potrzebny od zaraz – do spędzenia nocy w przedszkolu trzeba się odpowiednio przygotować, najlepiej z dużym wyprzedzeniem. Niezależnie od tego, czy organizujemy w przedszkolu noc filmową czy pożegnanie z grupą w przedszkolu, odpowiednio dopasowany scenariusz do podstawa. Dzięki niemu zapanujesz nad rozbrykaną gromadką ☺

a może… z rodzicami? Ciekawym pomysłem na nocowanie w przedszkolu jest przygotowanie atrakcji i dla dzieci, i dla rodziców – oczywiście, w związku z wyjątkowym wydarzeniem w życiu przedszkola (np. pożegnaniem najstarszego oddziału). Gwarantujemy, że niezapomniane wspomnienia gwarantowane! ?

____

Czy wiesz, że raport przygotowanego przez czasopismo naukowe „Evolution and Human Behavior” wykazał, że opiekowanie się wnukami prowadzi do dłuższego życia? Badania wykazały, że osoby, które od czasu do czasu zajmowały się wnukami są w mniejszym stopniu zagrożone śmiercią od seniorów, którzy w ogóle nie opiekowali się dziećmi. Naukowcy przyznają, że te zaskakujące wyniki być może mają związek z obniżeniem się poziomu stresu w trakcie opieki nad drugim człowiekiem.
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.