Poznajemy numery alarmowe. 112 może uratować życie!

Nieraz zapewne słyszałaś/słyszałeś o spektakularnych akcjach z udziałem pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej, które uratowały komuś życie. Coraz częściej słyszymy o jakże ważnej interwencji świadków zdarzenia. Gdyby nie ich szybka i stanowcza relacja, wielu istnień nie udałoby się uratować. To prawdziwi bohaterowie, którzy bardzo często znajdują się gdzieś w cieniu całego wydarzenia. Co zrobić, gdy świadkiem pożaru lub wypadku jest kilkuletnie dziecko? To proste! Sięgając po sprawdzone scenariusze zajęć o bezpieczeństwie możemy przygotować naszych podopiecznych do szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia. A zatem zaczynamy akcję „Poznajemy numery alarmowe”!


Poznajemy numery alarmowe: dlaczego właśnie 112? P

Numer alarmowy 112 to podstawowy sygnał alarmowy, którego można nauczyć dzieci. W przypadku starszych dzieci poszerzamy oczywiście tradycyjnie edukację w zakresie bezpieczeństwa o nr 997, 998 i 999. Dla najmłodszych 112 to wystarczające minimum – i to bardzo ważne minimum!

• Numer alarmowy 112 to uniwersalny numer, z którego zarówno my, jak i przedszkolaki możemy skorzystać w każdej sytuacji. Dla dziecka, które nie za bardzo orientuje się w tym, pod który z trzech numerów trzeba zadzwonić 112 to duża pomoc.

• 112  to numer stosunkowo prosty do zapamiętania – zwłaszcza dla dzieci, które w większości obsługują już telefony komórkowe. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie żartować z dziećmi z tego numeru – uświadamiajmy je już od najmłodszych lat, że jest to numer, z którego trzeba korzystać tylko w wyjątkowej sytuacji.

• Na temat numeru alarmowego 112  prowadzonych jest wiele akcji,  dedykowanych także dla przedszkolaków. 

Dlaczego warto uczyć dzieci numerów alarmowych?

Jak wskazują psychologowie, zachowanie dzieci w obliczu wypadku w domu, pożaru czy innego kryzysu jest nieraz o wiele bardziej skuteczniejsze niż interwencja dorosłych. Dlaczego tak jest? Sukces zachowania kilkulatków tkwi w… ich nieświadomości. Dziecko, które zostało nauczone (np. w przedszkolu 😉 ), jak zachować się sytuacji zagrażającej życie lub zdrowie najbliższych po prostu to wykonuje, nie zastanawiając się nad tym zbytnio. Dorosłych często paraliżuje paniczny strach przed konsekwencjami wypadku a to uniemożliwia szybkie i sprawne działanie.

Nie tylko z tego powodu warto w swoim przedszkolu wprowadzić zabawy o bezpieczeństwie dla dzieci. Wprowadzając ciekawe piosenki o numerze 112 i inne zabawy dla dzieci możemy utrwalić w ich pamięci wzorce zachowań – a to na pewno później zaprocentuje, może nawet w „dorosłym życiu”… 

Poznajemy numery alarmowe: jak sprawić, aby kilkulatek zapamiętał 112?

Zaintrygowanie maluchów tak ważnymi kwestiami, jak ich własne bezpieczeństwo nie zawsze jest łatwe. Dzieci żywiołowo reagują zwłaszcza wtedy, gdy mają do czynienia z czymś więcej niż tylko z pogadanką nauczyciela. Jak utrwalić w pamięci podopiecznych Twojego przedszkola numery alarmowe? Oto kilka sprawdzonych przepisów na sukces!

wizyta policjanta / strażaka / ratownika medycznego – przedstawiciele każdej z tych profesji mogą uwrażliwić dzieci na konieczność natychmiastowego wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia. Mile widziane fantomy i inne pomoce dydaktyczne, które jeszcze lepiej zobrazują, co trzeba zrobić, aby uratować komuś życie. Przedszkolne spotkanie na pewno pozostanie w pamięci Twoich podopiecznych jeszcze na długo po wyjściu gościa. Ciekawą akcją, która może przybliżyć najmłodszym problem nagłego pogorszenia się stanu zdrowia i pokaże im, jak reagować w danej sytuacji jest Szpital Pluszowego Misia. Ta konkretna akcja organizowana jest  przez  Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny – zajęcia w ramach programu „Szpital Pluszowego Misia” odbywają się tylko w Warszawie. Być może w Twojej okolicy także funkcjonują stowarzyszenia, które pomogłyby w pracy z przedszkolakami?

wycieczka –  największe wrażenie na kilkulatkach można wywrzeć zabierając je w miejsce, które bezpośrednio kojarzy się z udzielaniem pomocy. Oczywiście nie proponujemy wycieczki na Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale warto się wybrać np. do… remizy strażackiej!

konkursy, quizy, łamigłówki – w tym przypadku rywalizacja naprawdę działa motywująco. Konkursy plastyczne, w których dzieci przedstawią na swój sposób nr alarmowy 112 na pewno utrwalą te ważne cyfry w ich pamięci. Przekonaj je, że 112 to najważniejszy numer alarmowy na świecie! W przypadku starszych dzieci można zorganizować np. konkurs wiedzy o bezpieczeństwie.

drama – odgrywanie ról i wspólne komentowanie zachowania bohaterów scenki to metoda, którą skutkuje w wielu kwestiach ważnych w wychowaniu przedszkolnym. Nie inaczej jest i w tej sytuacji! Zaproponuj maluchom podział na role i wspólne udawajcie, że szybko wzywacie pomoc. Dzięki temu Twoi podopieczni zakodują w sobie sposób zachowania i być może ułatwi im to prawdziwą interwencję.

A przykładowe scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w przedszkolu znajdziesz tutaj, tutaj  i tutaj.

___

Czy wiesz, że 11 lutego przypada Europejski Dzień Nr Alarmowego 112?
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.