Moja przygoda z przedszkolem w Chinach – szczera rozmowa o pracy nauczycielki za granicą.

Od czasu do czasu na naszym blogu goszczą wpisy nauczycielek przedszkola, które podjęły pracę za granicą. Dzisiaj postanowiliśmy wyruszyć w znacznie dłuższą podróż niż do naszych zachodnich sąsiadów czy nawet do innych państw europejskich. Zapraszamy do przeczytania niezwykle ciekawych zapisków z rozmowy z E. Budner – nauczycielką, która już od kilku lat zajmuje się edukacją najmłodszych w Chinach.

K.W. Jakie są Pani doświadczenia z pracą w przedszkolu? Co zaskoczyło Panią na początku swojej pracy w przedszkolu?

E.B.: Jedną z moich pierwszych prac w Chinach była praca jako nauczycielka języka angielskiego w prywatnym przedszkolu w prowincji Jiangsu niedaleko Szanghaju. Zaskoczyło mnie to,  jak nowocześnie wyposażona była placówka i jak profesjonalni byli zatrudnieni w niej nauczyciele. Wiele sie tam nauczylam i odkryłam prawdziwą pasję do uczenia małych dzieci. Na zachodzie, również w Polsce, Chiny mylnie kojarzą sie nam raczej z bylejakością i taniością – stąd moje ogromne zaskoczenie. Obecnie pracuję w dużej szkole w prowincji Guangdong, która w tym samym kampusie łączy przedszkole, szkołę podstawową i szkołę średnią. Mimo, że na co dzień uczę starszych uczniów to nadal zdarza mi się pracować w przedszkolu. Obecnie zajmuję się tam głównie szkoleniem nowych nauczycieli.

K.W.: Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby podjąć pracę w przedszkolu w Chinach? Jakich rad udzieliłaby Pani kandydatkom, które rozważają wyjazd do pracy w przedszkolu w krajach azjatyckich?

E.B.: W zasadzie jedyną możliwością pracy w chińskim przedszkolu dla obcokrajowca jest podjęcie zatrudnienia jako nauczyciel jezyka angielskiego, co naturalnie wiąże się z koniecznością biegłego posługiwania się tym językiem. Znajomość języka mandaryńskiego nie jest wymagana, bo chodzi o to, by dzieci mogły uczyć się z zajęć prowadzonych w całości w języku angielskim. Obcokrajowcy są zatem zatrudniani w charakterze specjalistów i muszą ubiegać się o wizę pracowniczą poprzez udokumentowanie swoich kwalifikacji. Wymogi mogą różnić się nieznacznie w zależności od prowincji i ulegają ciągłym modyfikacjom. Ogólnie jednak rzecz biorąc absolutnie niezbędne jest wykształcenie wyższe, przynajmniej na poziomie studiów licencjackich, na dowolnym kierunku studiów oraz jeden ze znanych, międzynarodowo rozpoznawanych, kursów dla nauczycieli ESL (np. TEFL). W pewnych prowincjach, aby ubiegać się o pozycję nauczyciela języka angielskiego trzeba również posiadać obywatelstwo jednego z krajów anglojęzycznych. Ja jako nauczycielka, która pracuje w Chinach od 2013 roku radzę przede wszystkim podejść do tego doświadczenia z otwartym umysłem. Już na samym początku i na etapie aplikowania o pracę pojawią się różnice kulturowe a ze względu na barierę językową również wiele nieporozumień. Grunt to nie dać się zwariować a na Chiny i Chińczyków, patrzeć nieprotekcjonalnie.

K.W.: Czy podobnie jak w Polsce istnieje podział na przedszkola prywatne i państwowe? Czym te placówki różnią się między sobą? Czy przedszkola w Chinach mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa?

E.B.: W Chinach istnieją zarówno przedszkola prywatne, jak i publiczne. Zdecydowanie więcej jest jednak placówek prywatnych lub pól-prywatnych, dofinansowanych częściowo przez państwo. Edukacja jest dla Chińczyków czymś bardzo istotnym i chińscy rodzice skłonni są zainwestować naprawdę duże pieniądze w przyszłość swoich dzieci. Składa się na to zjawisko kilka czynników – miedzy innymi brak stabilnego systemu emerytalnego połączonego z faktem, że dorośli Chińczycy są prawnie zobowiązani do utrzymywania swoich rodziców. Im lepiej wykształcone dziecko – tym większe szanse na dobre zarobki w przyszłości a tym samym lepsze życie dla całej rodziny. Trzeba również pamiętać, że w związku z szybkim rozwojem, Chiny pełne są nowobogackich, którzy pomimo luksusowych warunków życia, na które mogą sobie obecnie pozwolić, doskonale pamiętają czasy niedostatku i starają się dać swoim dzieciom to, czego sami nie mieli.

Ciąg dalszy nastąpi…

___

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.