Jak wygląda codzienność w przedszkolu w Chinach? Wywiad – część 2.

Przedszkola na drugim końcu świata funkcjonują bardzo podobnie do naszych placówek, a jednak różnic jest naprawdę sporo. O zaskakujących różnicach pomiędzy przedszkolami w Polsce i w Chinach możesz przeczytać m.in. w pierwszej części naszego wywiadu (link tutaj). Dzisiaj zapraszamy do przeczytania drugiej części wywiadu z nauczycielką języka angielskiego, która część swojej zawodowej drogi związała z przedszkolami w Chinach. Ciekawi Cię, jak wygląda rozkład dnia w chińskim przedszkolu? Chcesz wiedzieć więcej na temat zajęć w placówkach dla najmłodszych w tym azjatyckim kraju?

K.W.: Czy to prawda, że chińskie przedszkola są „miejscem tresowania dzieci”? Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

E.B.: To, obok tej bylejakości i taniości, kolejny mit na temat Chin. Owszem, miałam okazje być w biedniejszej prowincji, Anhui, gdzie ze względów ekonomicznych dzieci uczą się w dużych grupach i nauczyciele mają tendencję do ich „tresowania”, aby sobie z nimi poradzić. W prowincjach lepiej rozwiniętych, w których miałam okazję pracować, dzieci są wręcz traktowane jak klienci a zadaniem nauczyciela jest upewnić się, że dziecko dobrze się bawi w każdej minucie dnia. W efekcie ma się wręcz wrażenie, że to dzieci tresują nauczycieli.

K.W.: Jak wygląda nabór do przedszkola w Chinach? Czy  placówki rywalizują pomiędzy sobą czy też jest wręcz przeciwnie – to rodzice muszą mocno się postarać, aby dziecko dostało się do wymarzonego przedszkola?

E.B.: W przypadku przedszkoli prywatnych oraz publicznych, które mają dobrą opinię faktycznie istnieje nabór a nawet egzamin, który dzieci muszą przejść, aby móc się w danym przedszkolu uczyć. Sprawdzana może być na przykład ich wiedza na temat świata czy rozwój psychofizyczny. Często pierwszeństwo mają dzieci rodziców, którzy pracują dla rządu.

K.W.: Jak wygląda kwestia opłat za przedszkola w Chinach?

E.B.: Koszty różnią się w zależności od prowincji, lokalizacji przedszkola i standardu, jaki oferuje, ale wahają się od kilku setek RMB do nawet kilku tysiecy, w niektórych przypadkach przewyższając koszty studiów wyższych.

K.W.: Czy w Chinach, podobnie jak w Polsce, przedszkola realizują specjalną podstawę programową? W jaki sposób są planowane zajęcia dla najmłodszych? Jak dokumentowane są postępy dydaktyczne?

E.B.: Istnieje podstawa programowa, z którą dzieci muszą się zapoznać, ale istnieje też sporo tzw. przedszkoli eksperymentalnych, które poza tą podstawą dodają elementy zagranicznych programów nauczania (np. Montessori).

K.W.: Które kwestie edukacji i wychowania są szczególnie ważne dla nauczycieli przedszkola w Chinach? W jaki sposób dzieci poznają chińskie tradycje?

E.B.: Od razu przyznam, ze dla obcokrajowca zatrudnionego w charakterze nauczyciela jezyka angielskiego nie jest to temat bliski. Wiem, że dzieci obchodzą chińskie święta narodowe. Organizowane są wtedy tematyczne imprezy z krótkim przedstawieniem albo zabawą. Dla przykładu na Święto Środka Jesieni dzieci przygotowują i jedzą tradycyjne ciasteczka księżycowe a na Chiński Nowy Rok mają okazję zobaczyć pokaz tańca smoka. Dzieci w wieku od lat 6 do 14 należą do tzw. Organizacji Młodych Pionierów pod Komunistyczną Partią Chin i noszą charakterystyczne czerwone chustki a każdy tydzień w szkole i przedszkolu zaczyna sie od poniedziałkowego wzniesienia flagi i odśpiewania hymnu narodowego.

K.W.: Jak wygląda przeciętny dzień w chińskim przedszkolu? Czy rozkład przedszkolnego dnia jest ściśle ustalony?

E.B.: Rozkład dnia jest jak najbardziej ściśle określony. Dzień w przedszkolu zaczyna się ok. 7:30-8:00. Dzieci mają przynajmniej cztery 30-minutowe lekcje dziennie (na przykład dwie lekcje angielskiego oraz dwie lekcje mandaryńskiego) oraz zmienną serię dodatkowych zajęć (plastyka, technika, taniec, muzyka, wf…) W południe dzieci śpią, co ciekawe dotyczy to również uczniów szkoły podstawowej i średniej. Rodzice odbierają swoje pociechy ok.  godz. 18.

Jak myślicie, czy odnaleźlibyście się w takich placówkach? Czekamy na opinie! 🙂

___

Czy wiesz, że po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie?
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.