Jak urządzić salę zabaw w przedszkolu? Mamy na to odpowiedź!

Specjalna, oddzielna sala zabaw dla dzieci w przedszkolu to prawdziwy hit. Placówki, które dysponują sporą powierzchnią lub dopiero co rozpoczynające swoją działalność przedszkola mogą zaszaleć! Jak urządzić salę zabaw w przedszkolu i co koniecznie powinno znaleźć się w tym magicznym miejscu? Dziś dzielimy się z Wami przepisem na sukces!

Sala zabaw dla dzieci w przedszkolu? Naprawdę warto!

Zorganizowanie dla dzieci oddzielnej przestrzeni, w której „mogą się wyszaleć” to bardzo dobry pomysł z kilku względów. Nieprzekonanych już przekonujemy, że naprawdę warto przygotować w przedszkolu bawialnię, pokój dla urwisów lub „salę odkrywania świata”!

Sala zabaw dla dzieci to doskonała reklama dla placówki – rodzice szukają przedszkoli, żłobków i szkół z ekstra wyposażeniem. Coraz częściej jest to jeden z czynników decydujących o wyborze placówki – to naprawdę opłacalna inwestycja!

• Sala zabaw w przedszkolu to nie tylko względy estetyczne – to urozmaicenie oferty. Na tle innych, ciasnych i mało atrakcyjnych dla dzieci placówek możesz stworzyć prawdziwą bombę! Rodzice będą zachwyceni, zresztą podobnie jak dzieci! Wyposażenie sali zabaw w przedszkolu w przeróżne sprzęty pobudzające dzieci do aktywności sprawi, że zajęcia będą jeszcze mniej monotonne a maluchy na pewno nie będą miały problemów z zagospodarowaniem czasu zabawy indywidualnej 🙂

Ułatwienie dla nauczycieli – umieszczenie w jednej z przedszkolnych sal dodatkowych atrakcji dla dzieci pomoże także nauczycielom zatrudnionym w placówce. Jak urządzić salę zabaw w przedszkolu, aby im pomóc? Zainwestuj w te elementy wyposażenia, które można wykorzystać w trakcie zajęć dydaktycznych – np. w chustę animacyjną. Czasem zabawa to o wiele więcej niż nam się wydaje!

Jak urządzić salę zabaw w przedszkolu – przedstawiamy must have przedszkolnej bawialni!

Postanowiliśmy zrobić mały research i ułatwić zadanie tym, którzy dopiero kompletują wyposażenie przedszkolnej sali zabaw. Co – naszym zdaniem – mogłoby znaleźć się wewnątrz tego dziecięcego raju?

basen z piłeczkami – nieśmiertelna rozrywka uwielbiana przez dzieci. Ten do przedszkola wcale nie musi mieć bardzo dużych rozmiarów. Jeśli jednak dysponujesz sporą przestrzenią (i funduszami oczywiście 😉 )  warto zainwestować w basen z dodatkową zjeżdżalnią lub rozkładanymi stopniami albo innymi „bajerami”. Przykłady basenów z piłeczkami przeznaczonych np. dla przedszkoli znajdziesz m.in. na stronie Moje Bambino (kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej),

tunele i namioty – fantastyczne kryjówki z miękkich materiałów. Takie atrakcje nie muszą się kojarzyć tylko i wyłącznie z profesjonalnym centrum zabaw dla dzieci – dzisiaj to coraz częstszy atut przedszkoli!

sortery – motywujące do myślenia klocki, które występują w dwóch podstawowych odmianach: klocki do wrzucania w odpowiednim kształcie albo klocki „do nadziewania”. Na pewno wiecie, o co chodzi 🙂 . Znajdziesz je np. w sklepach sieci Smyk®,

tory samochodowe / garaże – to zabawki, które potrzebują sporo miejsca. W standardowej sali w przedszkolu nie ma miejsca na takie konstrukcje, ale w sali zabaw możemy dać się ponieść! Można nawet zorganizować specjalny kącik dla mechaników samochodowych, kierowców rajdowych i innych małoletnich miłośników motoryzacji. Przygotowujesz ogromną salę zabaw dla dzieci w przedszkolu? Możesz pozwolić sobie nawet na rajdery! To rodzaj jeździka, który wspomaga dziecięcą koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie. Więcej informacji o rajderach znajdziesz np. na stronie www.zabawkowicz.pl (link: tutaj).

zabawkowe kuchnie – tym razem coś raczej dla małych amatorów kuchennych przygód. Kuchenki, miniaturki naczyń i produktów spożywczych to coś, co dzieci naprawdę uwielbiają! Jeśli masz dość dużo miejsca, możesz pozwolić sobie na cały aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem!

Sala zabaw w przedszkolu: nauka przez zabawę! Co jeszcze będzie potrzebne?

maty sensoryczne – pomocne w zajęciach integracji sensorycznej. Wspierają rozwój dziecka i ułatwiają pracę nauczycieli! Przykładowe maty sensoryczne znajdziesz np. na stronie Moje Bambino. Dla starszych dzieci ścieżkę sensoryczną możesz zrobić samodzielnie. Na naszym blogu pojawił się już artykuł na ten temat – zerknij do tekstu „Ścieżka sensoryczna w Twoim przedszkolu – jak samodzielnie przygotować ją dla najmłodszych?”

gumowe piłki – giganty, kształtki piankowe itp.  – nie tylko świetnie uzupełniają zajęcia ruchowe, ale i pomagają w rehabilitacji maluszków. Jednocześnie świetnie urozmaicają przedszkolną przestrzeń i powodują, że jest bardziej przyjazna dla dziecka. To prawdziwy must have przedszkolnej sali zabaw!

magiczny dywan – w tym przypadku trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, ale efekt może być naprawdę imponujący. Magiczny dywan to nic innego jak podłoga interaktywna powiązana z komputerem. Idealnie nadaje się do wszelkich gier i zabaw ruchowych. Dzieci korzystające z magicznego dywanu obsługują go za pomocą rąk i nóg, a nauczyciel jest wyposażony… w specjalnego pilota. Interesuje Cię takie rozwiązanie? Więcej informacji znajdziesz np. na stronie www szkolnego sklepu internetowego Atkin.pl.

Kilka przydatnych rad: jak urządzić salę zabaw w przedszkolu?

Wiesz już, jak urządzić salę zabaw w przedszkolu i jakie elementy wyposażenia warto w niej umieścić. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

• Stwórz regulamin – wyposażenie przedszkolnej sali zabaw może być kosztowne. Warto więc zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami. Co może znaleźć się w takim regulaminie? Np. informacja o konieczności korzystania z sali zabaw w przedszkolu pod opieką nauczyciela lub obowiązku zmiany obuwia przed rozpoczęciem zabawy. 

• Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak urządzić salę w przedszkolu lub żłobku i jak przestrzeń może pomóc w rozwoju dziecka przeczytaj artykuł naszej ekspertki, mgr sztuki i pedagog Joanny Żyłowskiej (kliknij tutaj).

___

Czy wiesz, że jednym z najczęściej fotografowanych placów zabaw na świecie jest Hakone Woods of Net? To wyjątkowe miejsce dla dzieci znajduje się na terenie japońskiego Muzeum Hakone. Atrakcje dla najmłodszych na placu zabaw Hakone Woods of Net zostały wydziergane przez artystkę – Toshiko Horiuchi Macadam. Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.