Edukacja w Finlandii – zobacz w czym tkwi jej sukces!

W obliczu sytuacji w jakiej znajduje się polska edukacja, coraz częściej pojawia się pytanie w jakim kierunku należy rozpocząć zmiany na lepsze. Często w opinii publicznej padają słowa, że polscy nauczyciele aspirują do fińskiego systemu edukacji. Czym różni się edukacja w Finlandii? Dlaczego odnosi takie sukcesy? Kilka słów o tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego temat edukacji w Finlandii stał się tak popularny?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w ostatnim czasie jest tak głośno o edukacji w Finlandii. Nie bez przyczyny jednak wiele mówi się na jej temat. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, szkoły w Finlandii biją na głowę, wszystkie inne szkoły świata. Uczniowie wykazują najwyższy wskaźnik wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację przyrodniczą i matematyczną. Nie tylko wiedza odgrywa tutaj istotną rolę, ale również podejście samych uczniów do nauki. To właśnie edukacja w Finlandii wykształciła w uczniach postawę zamiłowania do czytania książek. Uczniowie sami troszczą się o to, by poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającego świata.

Dostęp do edukacji w Finlandii

Finlandia jest jednym z krajów, w którym dostęp do edukacji jest praktycznie darmowy. Oczywiście są szkoły w części sprywatyzowane, jednak w porównaniu ze szkołami państwowymi jest ich stosunkowo niewiele. Do niedawna Finowie zobowiązani byli do zapisywania swoich pociech do placówek, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania. Kiedy zniesiono ten wymóg, o dziwo niewiele zmieniło się w ich podejściu do edukacji własnych dzieci. Powodem tego jest niewątpliwie fakt, że edukacja w Finlandii zapewnia wyrównany poziom nauki pomiędzy szkołami. Szkoły państwowe oferują wysoką jakość edukacyjną, przez co Finowie nie odczuwają większej potrzeby zapisywania swoich dzieci do szkół prywatnych. Placówki prywatne różnią się jedynie tym, że tworzone są w oparciu o konkretną metodę nauczania, jak np. Montessori.

Zmiana w rozumieniu relacji wychowawczej

Mimo i tak już znacznej zmiany rozumienia relacji wychowawczej w edukacji, nadal obowiązuje przekonanie, że autorytet zdobywa się poprzez dyscyplinę i tworzenie dystansu. Edukacja w Finlandii ukierunkowana jest natomiast na skracanie dystansu pomiędzy wychowawcą, a dzieckiem. Uczniowie swobodnie mogą zwracać się do swoich nauczycieli po imieniu. Zapewne ku zdziwieniu wielu zwolenników tradycyjnych metod wychowawczych, fińscy nauczyciele nie mają problemów z budowaniem autorytetu. Relacje wychowawcze opierają się na wzajemnym szacunku i wsparciu. Dzięki temu dyscyplina w fińskiej szkole jest czymś naturalnym – dzieci doskonale są świadome tego na co mogą sobie pozwolić względem wychowawców i siebie nawzajem.

Indywidualizacja

Edukacja w Finlandii zmierza ku temu, by poświęcić każdemu uczniowi wystarczająco dużo uwagi. W tym celu – zwłaszcza w klasach początkowych wychowawca współpracuje podczas zajęć z asystentem, którego zadaniem jest wspieranie dzieci w procesie edukacji. Ponadto na samym początku przygody edukacyjnej, wpajana jest idea równości, a zarazem wyjątkowości. Dzieci uświadamiane są, że każde z nich jest inne, i ma całkowite prawo do tego, aby nie być we wszystkich przedmiotach najlepszym. Zapewne wydaje Ci się to oczywiste, jeśli chodzi o ogólnie pojętą edukację. Edukacja w Finlandii nadała jednak temu wymiar bardzo praktyczny. Uczniowie wychowywani są w atmosferze pozbawionej stresu i “wyścigu szczurów” w każdej szkole.

Zajęcia szkolne

Lekcje w szkołach fińskich odbywają się w 45 lub 90 minutowych jednostkach lekcyjnych – jest to zależne od nauczyciela. Ponadto kładziony jest nacisk, aby każdą przerwę dzieci spędzały na świeżym powietrzu – dzięki temu lepiej mogą się skoncentrować na zajęciach. Przedmioty szkolne traktowane są na równi. Edukacja matematyczna, nie jest zatem ważniejsza od muzyki, czy techniki. Dzieci posiadają umiejętności w różnym zakresie, dlatego też uzdolnienia przedmiotowe nie są między sobą porównywane. Dzięki temu fińskim nauczycielom udaje się unikać podziałów na “lepszych” i “gorszych” uczniów, ponieważ każde dziecko jest w jakiejś dziedzinie dobre. Prócz zwykłych prac domowych dzieciom często zadawane są do przygotowania różnego rodzaju projekty. Edukacja w Finlandii pozwala uczniom pobudzać swoją kreatywność, a także uczy współpracy w grupie i odpowiedzialności.

Edukacja w Finlandii – ciekawostki

Być może Cię to zaskoczy, ale dzieci w Finlandii nie uczą się kaligrafii. Od kilku lat nie ma obowiązku łączenia w pisowni liter oraz powielania określonych “zawijasów”. Jedynym warunkiem jest to, by dziecko pisało w sposób schludny i czytelny dla innych. Ponadto w Finlandii dzieci od pierwszej klasy podstawowej część prac domowych wykonują na komputerach. W wielu szkołach na porządku dziennym jest także korzystanie z tabletów. Od trzeciej klasy, dzieci mają prawo uczenia się wybranych przez siebie przedmiotów, poza obowiązującymi przedmiotami podstawowymi.

Nauczyciel w Finlandii

Zapewne ciekawi Cię w jaki sposób nauczyciel jest postrzegany w samej Finlandii 🙂 Fiński nauczyciel jest niezwykle szanowany w kraju i zajmuje porównywalną pozycję społeczną co lekarz, czy prawnik. Jego zawód, cieszy się dużym zaufaniem społecznym. W Finlandii nikt nie obciąża nauczycieli zbędną dokumentacją, grubymi dziennikami z mnóstwem tabelek, czy szczegółowymi programami nauczania. W czas pracy nauczyciela w Finlandii wlicza się również samokształcenie oraz doskonalenie warsztatu pracy. Mimo, że nikt nie kontroluje ściśle nauczycieli, efekty kształcenia stale utrzymują się na wysokim poziomie.

Gdzie tkwi sukces edukacyjny w Finlandii?

Edukacja w Finlandii opiera się o jedną, podstawową zasadę: przygotowania dzieci do życia, nie do egzaminów. Któż z nas nie marzył o takiej edukacji? 🙂 Fińskie dzieci uczą się nie dla rodziców, czy nauczyciela, ale dla przede wszystkim dla siebie. Dlatego też pozbawiono edukację fińską zbędnego materiału, czy obciążających prac domowych. Sprawdziany służą jedynie ocenie, nad czym dziecko musi jeszcze popracować. Uczniowie nie czują się przytłoczeni nauką. Wiedzą, że to czego się uczą mogą wykorzystać w przyszłości i praktyce dnia codziennego.

Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda edukacja w innych krajach, sprawdź nasz najnowszy artykuł o pracy w chińskim przedszkolu.

___
Czy wiesz, że w Finlandii nauczycielami zostają tylko najlepsi uczniowie? Ponadto od przyszłych pedagogów wymaga się zdolności komunikacyjnych, empatii oraz umiejętności społecznych na wysokim poziomie.
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.