Zaburzenia integracji sensorycznej – sprawdź jak sobie z nimi radzić!

Dzięki poszerzonej wiedzy z zakresu rozwoju dziecka dzisiaj możemy dowiedzieć się o wiele więcej na temat zaburzeń i trudności, z jakimi mogą zmagać się nasze pociechy. Zaburzenia integracji sensorycznej należą do grupy zaburzeń, które nie dają jednoznacznych objawów. Sprawdź jak sobie z nimi radzić!

Integracja sensoryczna – co to takiego?

Integracja sensoryczna związana jest z odbieraniem i prawidłową interpretacją bodźców zmysłowych, a także właściwą reakcją na nie. Jej rozwój rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do ok. 7 roku życia. Do podstawowych zmysłów związanych z integracją sensoryczną zaliczamy dotyk, równowagę oraz czucie ciała. Ich prawidłowy, zintegrowany rozwój wpływa również na pozostałe zmysły i umiejętności dziecka. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wzrok, mowę, słuch, umiejętność chodzenia, a także wykonywania precyzyjnych czynności tj. pisanie, malowanie, czynności manualne.

Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej odbywa się w 4 stadiach:

Stadium 1
– rozwój zdolności do przetwarzania bodźców
– rozwój reakcji na bodźce, tj. napięcie mięśniowe, ruchy oczu
– integracja odruchów (odruchy prostowania się, równowagi, postawy)
– kształtowanie się więzi z bliskimi podczas czynności pielęgnacyjnych

Stadium 2
– rozwój reakcji dowolnych (nie odruchowych, jak w poprzednim stadium)
– kształtowanie się dużej motoryki i planowania ruchów
– świadomość ciała
– kształtowanie się stabilnej postawy dziecka
– rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej
– kształtowanie umiejętności koordynacji całego ciała

Stadium 3
– rozwój odruchów dowolnych (ręki, aparatu mowy), które stają się coraz bardziej precyzyjne
– współdziałanie zmysłów
– kształtowanie się koordynacji wzrokowo-ruchowej

Stadium 4
– lateralizacja (dominacja jednej strony ciała, praworęczność lub leworęczność dziecka)
– rozwój pod względem umiejętności czytania, pisania, liczenia, kontroli emocjonalnej, samoakceptacji, koncentracji uwagi

Zaburzenia integracji sensorycznej – przyczyny

Za rozwój integracji sensorycznej odpowiedzialny jest układ nerwowy dziecka. Mózg dziecka w takiej sytuacji, nie jest zdolny w pełni prawidłowo przetwarzać bodźce zmysłowe, co jest wynikiem wielu trudności w jego codziennym funkcjonowaniu. W celu prawidłowego rozpoznania przyczyn niejasnych zachowań dziecka, należy udać się do neurologa i przeprowadzić odpowiednie badania.

Jakie zachowania dziecka mogą nas zaniepokoić?

Przy zaburzeniach integracji sensorycznej mogą pojawiać się takie objawy jak:

Nadwrażliwość

Jest ona związana z bodźcami wzrokowymi, słuchowymi, dotykiem lub ruchem. Docierające do dziecka bodźce wydają się być dla niego zbyt intensywne i przytłaczające. Objawami, które mogą sygnalizować tego rodzaju nadwrażliwość jest np. skarżenie się dziecka na metki w ubraniach, rodzaj materiału, zbyt obcisłą odzież. Hałas, zabawy grupowe, a także tworzenie różnego rodzaju mas, lepienie z plasteliny, może okazać się dla niego mało komfortowe ze względu na nadwrażliwość w dotyku.

Brak wrażliwości

Dziecko sprawia wrażenie, jakby mniej czuło. Intensywność odbierania bodźców jest zmniejszona, dlatego też podczas zabaw nie przeszkadza mu przewracanie się, hałas, dokuczanie innym. Z uwagi na mniejsze odczuwanie nie wyczuwa ryzyka związanego z podejmowaniem różnych czynności tj. popychanie innych, skoki z dużej wysokości. Dziecko wykazuje potrzebę silnych bodźców, tj. bujanie się, huśtanie, kręcenie na karuzeli.

Zaburzenia koordynacji ruchowej

Dziecko w czynnościach, które wykonuje wydaje się być niezdarne. Podczas zabaw ruchowych i ćwiczeń może mieć kłopoty z utrzymaniem właściwej równowagi. Często przewraca się, potyka, obija o różne przedmioty. Czynności manualne też stają się wyzwaniem dla dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o zapinanie guzików, używanie nożyczek i innych przyborów.

Problemy z uwagą i koncentracją

Dziecko wykazuje problemy podczas czynności bardziej złożonych. Nie potrafi skupić uwagi, jest często „zagubione”. Zazwyczaj, aby doprowadzić podjęte czynności do końca potrzebuje wsparcia osoby dorosłej.

Impulsywność

Dziecko może często odczuwać frustrację i nie panować nad swoimi emocjami. Występować mogą zachowania agresywne, a także aspołeczne. Chowanie się, uciekanie, unikanie bliskości fizycznej także mogą być oznaką zaburzenia integracji sensorycznej.

Do innych objawów dotyczących zaburzenia integracji sensorycznej możemy zaliczyć:

– opóźniony rozwój mowy
– obgryzanie przedmiotów i wkładanie ich do ust
– nadaktywność dziecka bądź obniżona aktywność i niechęć do podejmowania nawet niewielkiego wysiłku fizycznego
– problemy z wykonywaniem czynności higienicznych tj. obcinanie paznokci, mycie zębów, czesanie, obcinanie włosów
– brak dominacji jednej ręki, mylenie prawej i lewej strony
– brak wyczucia odległości przedmiotów

Zaburzenia integracji sensorycznej – leczenie

W przypadku zaburzenia integracji sensorycznej, dziecko nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tego rodzaju dysfunkcją, ani z niej nie wyrasta. Kiedy u dziecka zostaną zaobserwowane objawy świadczące o nieprawidłowej pracy układu nerwowego należy zwrócić się do specjalisty. Wstępne badania pozwolą określić, czy faktycznie mamy do czynienia z zaburzeniem integracji sensorycznej.

Terapia

W celu wzmocnienia integracji sensorycznej przeprowadzana jest odpowiednia terapia. W zależności od zaawansowania dysfunkcji oraz motywacji dziecka, może ona trwać od 6 miesięcy do 2 lat. Polega przede wszystkim na ćwiczeniach i zabawach wzmacniających obszary deficytowe układu nerwowego. Regularne ćwiczenia mogą całkowicie wyeliminować nadwrażliwość sensoryczną bądź pobudzić dziecko na bodźce zmysłowe w przypadku obniżonej wrażliwości sensorycznej.

___
Jeśli jesteś ciekawy jak wzmocnić koncentrację dziecka, przeczytaj nasz najnowszy artykuł o deficycie uwagi, klikając tutaj.

___
Czy wiesz, że obecne statystyki pokazują, że aż 15% dzieci zmaga się z problemem zaburzenia integracji sensorycznej?
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.