Dwujęzyczne wychowanie dzieci – zobacz jak wygląda jego przebieg!

Żyjemy w czasach, kiedy znajomość języków obcych jest niemalże niezbędna. Jako wychowawcy chcemy, aby nasze dzieci miały jak najlepszy start w życiu, dlatego dostosowujemy się do warunków współczesnego świata. Dwujęzyczne wychowanie dzieci zyskuje więc na popularności. Na czym polega? O tym w dzisiejszym artykule.

Dwujęzyczne wychowanie dzieci – dlaczego osiąga tak wielką popularność?

Dwujęzyczne wychowanie dzieci nie wzięło się z kosmosu 😉 To dzisiejszy świat zaczyna stawiać warunki, które należy spełnić, aby mieć w przyszłości lepszy start. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej pożądanymi pracownikami są Ci, którzy swobodnie posługują się językami obcymi. Próbując nadążyć za tymi wymaganiami, dostosowujemy wychowanie dziecka w taki sposób, aby w przyszłości poradziło sobie jak najlepiej. W ostatnich latach jak grzyby po deszczu powstają szkoły dwujęzyczne. Nie ma więc co się dziwić, że współcześnie, coraz częściej możemy spotkać się z dwujęzycznym wychowaniem dzieci.

Dwujęzyczne wychowanie dzieci w praktyce

Wielu może się zastanawiać nad tym, w jaki sposób wychować dwujęzyczne dziecko tak, aby wszystko “dobrze układało mu się w głowie”. Nie jest to sprawą prostą i w tej dziedzinie niestety można popełnić wiele błędów. Od czego zatem zacząć, aby świadomie wychować dziecko dwujęzyczne?

Wiek

Odgrywa tutaj bardzo istotną rolę, bowiem edukacja dwujęzyczna dziecka powinna być stopniowo wprowadzana od 2-3 roku życia. Dziecko w tym wieku zaczyna rozpoznawać wzorce mowy – jeśli więc stopniowo zaczyna opanowywać j. polski, przy wprowadzeniu innego języka, rozpozna, że różni się do wcześniejszego. Wpływa na to słuch fonetyczny dziecka. Oczywiście przy wprowadzaniu drugiego języka,  nie mówimy tutaj od razu o nauce skomplikowanych wyrazów, budowania zdań. Wystarczy, jeśli dziecko zapozna się z bajkami lub rymowankami w innym języku, czy posłucha zagranicznej piosenki.

Otoczenie

Dziecko najlepiej przyswaja język w otoczeniu, w którym się znajduje. Jeśli będzie świadkiem swobodnych, zwyczajnych rozmów w drugim języku, stopniowo będzie się do niego przyzwyczajać i będzie miało większą łatwość w „uchwyceniu” jego melodii, akcentu, sposobu formułowania wypowiedzi.

Metoda małych kroków

Prócz tego, że dziecko będzie się oswajać z drugim językiem poprzez zwyczajne słuchanie go, potrzebuje również uporządkowania tej wiedzy. Dlatego dobrą metodą jest uczenie dziecka „po jednym słowie”. Aby uniknąć zamieszania w głowie dziecka, za każdym razem kiedy dziecko będzie poznawało konkretne słowo polskie, niech dowie się również, jak to samo słowo brzmi w drugim języku.

Nie daj się zwariować

Przede wszystkim najważniejsze jest DZIECKO. Pamiętaj, że dwujęzyczne wychowanie dzieci ma pomóc mu w okresie dorastania lepiej opanować drugi język. Niestety strofowanie dziecka za każdym razem, kiedy popełni błąd, przekładanie zdobycia przez niego umiejętności lingwistycznych, nad samą jego osobę, jedynie go skrzywdzi. Niech nauka dwóch języków dla Twojego dziecka stanie się przygodą! Twoim zadaniem, jako wychowawcy, jest stworzenie dziecku odpowiednich warunków do nauki swobodnego wypowiadania się i zgłębiania języka obcego. Jeśli za wszelką cenę będziesz chciał “wbić” dziecku do głowy nowy język, może okazać się, że przez rygor nauki dziecko będzie miało uraz do nowych języków.

Co w przypadku, kiedy dziecko zacznie mieszać ze sobą języki?

Jedną z największych obaw dwujęzycznego wychowania dzieci jest to, że dziecko będzie mieszało dwa języki ze sobą. Skutkiem tego w żadnym języku dziecko nie będzie mówiło płynnie. Nie jest to kwestią jak wielu sądzi – problemu z odróżnieniem od siebie obu języków – ponieważ za tą umiejętność odpowiada słuch fonetyczny dziecka. Jeśli słuch fonetyczny rozwija się w sposób prawidłowy – jak wspominaliśmy wcześniej, dziecko nie będzie miało problemu z odróżnieniem od siebie „melodii” języka. Mieszanie języków zdarza się jednak, ponieważ dzieci… chcą iść na skróty. Kiedy chcą wypowiadać się płynnie i „brakuje” im słowa z danego języka, jeśli znają odpowiednik z drugiego języka, zazwyczaj używają go w zdaniach, mieszając je ze sobą.
Co robić w takiej sytuacji?

Bądź konsekwentny

Za każdym razem, kiedy Twoje dziecko będzie mieszać ze sobą języki zwracaj mu uwagę. Powinno wiedzieć, że jest to nieprawidłowe posługiwanie się mową. Tłumacz dziecku – jakie mogą być tego konsekwencje – czyli brak zrozumienia tego co mówi, ze strony innych.

Nie pozwalaj dziecku iść na skróty

Dzieci mają to do siebie, że w dwujęzycznym wychowaniu będą próbowały przechodzić na język silniejszy i nim najczęściej będą się posługiwać. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko „opuszcza się” w nauce drugiego języka, stwarzaj mu okazję do tego, aby mogło więcej potrenować język słabszy. W ten sposób Wasza nauka nie pójdzie na marne 🙂

O czym pamiętać w dwujęzycznym wychowaniu dzieci?

Dwujęzyczne wychowanie dzieci nie jest jedynie wysiłkiem samego dziecka. Pamiętaj, że rodzic i wychowawca powinien być największym wsparciem i to on powinien dać dziecku odpowiednią motywację. Każde dwujęzyczne dziecko, przechodzi przez etap „niepewności językowej”. Ważne jest, by wychowawca odpowiednio reagował i nie wymuszał niczego na dziecku. Nie każde dziecko jest takie samo, dlatego też nauka dwóch języków u każdego może przebiegać inaczej.

___
Czy wiesz, że dzieci dwujęzyczne lepiej radzą sobie w szkole?
___
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.