Wakacyjne zabawy dla dzieci – podrzucamy kilka sprawdzonych pomysłów!

Czas wakacji jest nie lada wyzwaniem zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Mamy więcej czasu, a nasze pociechy mogą w końcu odpocząć od obowiązków szkolnych. Dzisiaj przedstawiamy kilka propozycji na wakacyjne zabawy dla dzieci.

Zabawy rodzinne

Wakacyjne zabawy dla dzieci mogą stać się wspaniałą okazją, do budowania więzi rodzinnych. W trakcie roku szkolnego niestety zdecydowaną część naszego czasu pochłaniają obowiązki, dlatego warto podczas wakacji pamiętać o tym, aby poświęcić swoim pociechom wystarczająco dużo uwagi. Poniżej przedstawiamy kilka zabaw wzmacniających więzi rodzinne.

Pojedynek pytań

Zabawa polega na rozmowie, która oparta jest na pytaniach 🙂 W jednej rozgrywce uczestniczą dwie osoby. Rodzinę można podzielić na dwie drużyny, np. mama z córką, tata z synem. Jeśli członkowie rodziny są nieparzyści, można zmieniać kombinacje par, a każdy uczestnik zabawy zbiera punkty indywidualnie. Zanim rozpoczniemy zabawę, określamy miejsce, np. park, szkoła, kino, szpital, etc. Następnie zaczynamy rozmowę, która może składać się tylko i wyłącznie z pytań. Dialog trwa tak długo, aż któraś z osób się zagapi i odpowie na pytanie lub nie będzie miała pomysłu co mówić dalej. Refleks i pomysłowość, to podstawa tej zabawy. Nie zabraknie też śmiechu i nutki rywalizacji.

Słowo

Wakacyjne zabawy dla dzieci mogą doskonale pobudzać kreatywność. Do tego rodzaju zabaw możemy zaliczyć grę w “słowo”. Aby ją wykonać potrzebujemy talii kart z różnymi słowami. Karty rozdzielamy równo pomiędzy uczestników zabawy. Następnie określamy miejsce akcji i problem związany z miejscem. Np. Sklep, w którym dwie panie kłócą się o ostatnią sztukę dorsza na promocji. Następnie… zaczynamy rozmowę 🙂 Każdy uczestnik ma za zadanie jak najszybciej zejść z kart. Kiedy w wypowiedzi użyjemy słowa z konkretnej karty, możemy ją odrzucić z talii. Wypowiedzi jednak należy budować w taki sposób, aby była logiczne i pozwalały dojść do rozwiązania problemu.

Baba Jaga

Jeden z uczestników zabawy jest Babą Jagą. Stoi on twarzą do ściany, jednak w każdej chwili może się obrócić. Pozostali uczestnicy zabawy stoją przy przeciwległej ścianie. Ich zadaniem jest jak najszybciej dojść do Baby Jagi w taki sposób, aby nie widziała, jak się poruszają. Kto zostanie przyłapany, odpada z gry.

Skojarzenie

Jeden z graczy ma za zadanie wymyślić sobie jedno słowo. Inni gracze o tym wiedzą, jednak nie wiedzą jakie jest to słowo. Podają przypadkowe słowa, które mogą kojarzyć się ze słowem wymyślonym przez pierwszego gracza. Kiedy wszyscy wypowiedzą słowo, które im się kojarzy ze słowem wymyślonym przez gracza nr 1, gracz nr 1 podaje jakie wymyślił słowo. W drugiej części zabawy każdy z uczestników musi uargumentować, dlaczego słowo, które podał na początku zabawy kojarzy mu się ze słowem gracza 1.

Kim jestem?

Siadamy w kole. Każdy gracz pisze na karteczce samoprzylepnej 1 słowo, może być to rzecz, zwierzę lub osoba. Następnie naklejamy karteczkę na czoło osoby siedzące po prawej stronie, tak by nie wiedziała co jest na niej napisane. Po kolei gracze zgadują kim są poprzez zadawanie pytań zamkniętych, na które pozostali gracze odpowiadają “tak” lub “nie”. Gracz, który najszybciej zgadnie kim jest wygrywa.

Zabawy dla dzieci

Wakacyjne zabawy dla dzieci mogą stać się dobrą okazją do budowania więzi rówieśniczych lub między rodzeństwem. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jak urozmaicić dzieciom wolny czas:

Balony z wodą

Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Do dyspozycji mają ręczniki oraz balony z wodą. Ich zadaniem jest odbijanie balona w dwóch drużynach, tak aby nie pękł (można także odbijać pojedynczo, każda drużyna oddzielnie). Drużyna, przez którą balon pęknie dostaje punkty ujemne. Wygrywa ta, która utrzyma balony jak najdłużej. Jest to doskonała zabawa, zwłaszcza na upalne dni!

Wyścigi

Do tej zabawy potrzebne będą słomki, popcorn oraz mini tor przeszkód, który możesz zrobić na stole lub podłodze. Dzieci poprzez dmuchanie w słomkę, mają przesuwać kawałek prażonej kukurydzy po torze przeszkód. Kto pierwszy ten lepszy! 😉

Pajęczyna

Wakacyjne zabawy dla dzieci nie muszą ograniczać się do tego w co najczęściej bawią się nasze pociechy. Zaskocz swoje dzieci własną kreatywnością! Zabawą, która na pewno spodoba się Twoim dzieciom jest Pajęczyna. Potrzebujesz taśmy i… starych gazet z których dzieci będą mogły zrobić kulki. Taśmę kleimy ze sobą w taki sposób, aby stworzyć lepką pajęczynę z otworami. Dzieci mają za zadanie przerzucać kulki papieru w taki sposób, aby nie przykleiły się do pajęczyny. Świetna zabawa, która zajmie dzieci na dłuższy czas.

Wojna na gąbkowe kulkeczki

Potrzebujesz gąbki, którą należy pociąć na małe kawałki i zamoczyć w wodzie. W ten sposób masz już przygotowaną amunicję “na wojnę” 🙂 Kto najbardziej mokry, ten przegrywa!

Zaginiony skarb

Wystarczy ukryć skarb w postaci słodyczy, czy biletów do kina, narysować mapę, dołączyć zadania na trasie, które pozwolą przejść do kolejnego etapu gry… i świetna zabawa gotowa. Wszystko zależy od Twojej kreatywności, a i obowiązki domowe mogą zamienić się w zabawę.

Pokaz mody

Wystarczy wyłożyć odpowiednie ubrania… i pokaz mody gotowy. W szczególności dla dziewczynek, choć pewnie nie tylko.

Wakacje nie muszą być czasem, w którym będziemy słyszeć “mamo, nudzi mi się!”. Wakacyjne zabawy dla dzieci zajmują nie tylko czas, ale przede wszystkim pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Nawet jeśli nie masz pomysłu jak urozmaicić dzień swoim dzieciom, możesz wspomóc się stronami internetowymi, gdzie znajdziesz wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu.

*Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych zabaw, zerknij do naszego artykułu na temat zabaw teatralnych, klikając tutaj.

_ _ _
Czy wiesz, że pływanie w jeziorze lub morzu korzystnie wpływa na mięśnie i układ oddechowy? // Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.