Wizerunek nauczyciela – krótki poradnik jak zostać charyzmatycznym wychowawcą

Każdy z nas zna kogoś, kto po prostu ma “to coś” – osobowość pełną różnorodnych barw, budzącą powszechne zainteresowanie wśród innych. Czy ucząc dzieci można wypracować właśnie taki wizerunek nauczyciela? W jaki sposób stać się wychowawcą, z którym dzieci będą chciały rozmawiać i wspólnie spędzać czas? O tym w dzisiejszym artykule 🙂

Wizerunek nauczyciela we współczesnym świecie

Nauczyciel z każdej strony podlega ocenie ponieważ pełni bardzo odpowiedzialną rolę społeczną. W końcu to dzięki nauczycielowi dziecko może rozwinąć skrzydła umiejętności lub zostać pozbawionym wszelkiej motywacji do nauki. To co jest pewne, zawód nauczyciela w ostatnich latach wiele stracił w oczach społeczeństwa. Choć obecnie nie brakuje nauczycieli, którzy są na wagę złota – w opinii publicznej wkłada się jednak wszystkich do tego samego worka oceniając pracę wychowawców na niskim poziomie. W jaki sposób zatem odbudować wizerunek nauczyciela?

Dobry wizerunek nauczyciela – dlaczego jest tak ważny?

Choć nie zawsze możemy sobie z tego zdawać sprawę, wizerunek nauczyciela ma ogromny wpływ na jakość i efektywność jego pracy. Potwierdzają to nie tylko badania naukowe, jak również historie z życia wzięte, jak chociażby ta, która jest zaprezentowana w filmie “Szkoła bez nazwy”. Efektywność nauczania rodzi się nie tyle z rozmaitych pomocy dydaktycznych i warunków do edukacji, co z osobowości nauczyciela, który potrafi lub nie przedstawić dziecku świat wiedzy jako przygodę życia. Wizerunek nauczyciela buduje się w czasie. Pierwsze wrażenie może nam ułatwić wejście w relację z uczniami, jednak czas i rozmaite wydarzenia w procesie wychowania odsłaniają jakimi jesteśmy wychowawcami.

Jak budować wizerunek nauczyciela w praktyce?

Chcąc zbudować dobry wizerunek nauczyciela należy przede wszystkim pamiętać, że nie chodzi o to, by zakamuflować nasze wady przed innymi. Właściwy wizerunek nauczyciela, to wizerunek osoby, która posiada zarówno zalety jak i wady. Jest jednak osobą dojrzałą, kompetentną, znającą siebie. Osobą, która jest otwarta na dialog i rzetelna – także w ocenie swojej własnej osoby. Co zatem może nam pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku siebie jako nauczyciela?

Żyj zgodnie ze swoimi wartościami

Życie wybranymi przez siebie wartościami sprawia, że czujemy się spełnieni zarówno zawodowo, jak i w życiu osobistym. Kiedy rozpoczniesz pracę jako nauczyciel, zadaj sobie pytanie, czy środowisko w jakim pracujesz pozwala na to, byś mógł wyznawać swoje wartości? Czy są one szanowane? Ciężko jest budować dobry wizerunek nauczyciela, jeśli w swoim miejscu pracy nie może on być spójny z jego wartościami. To właśnie one kształtują w sposób pozytywny jego osobowość. Pytanie o zgodność wartości jakie wyznajemy jest kluczowe – ponieważ decyduje o tym, czy nasza praca stanie się przygodą, czy też w krótkim czasie “dorobimy się” wypalenia zawodowego.

Pamiętaj, że masz wpływ

Być może jako nauczyciele zbyt często zapominamy o tym, jak wielki wpływ mamy na wychowanka. To w jaki sposób uczymy dzieci i jak je traktujemy, może wzmacniać w nich poczucie własnej wartości, bądź przeciwnie – komunikować mu, że do niczego się nie nadaje, a wakatów na “kopanie rowów” nie brakuje. Ile razy słyszeliśmy podobne słowa z ust nauczycieli czy rodziców? Jeśli chcesz, aby uczniowie traktowali Cię jako kogoś ważnego w swoim życiu, tak samo Ty musisz dać im odczuć, że ważni są w Twoim.

Jesteś ekspertem, ale nie alfą i omegą

Zarówno uczniowie jak i rodzice w sposób szczególny zwracają uwagę na to, jakim jesteś człowiekiem. Istotną umiejętnością jest pokora – czyli stanięcie w prawdzie o sobie i zgoda na to, że także Tobie zdarzać się mogą porażki wychowawcze. Ileż to razy uczniowie potrafią zaskoczyć swoimi pytaniami! Tym gorzej jednak jeśli nie posiadając wiedzy brniesz w “dobre wrażenie”. Warto sobie uświadomić, że chociaż jesteś ekspertem od edukacji – naprawdę, nie musisz wiedzieć wszystkiego. Tym większy plus dla Ciebie jeśli specjalnie dla ucznia posiądziesz wiedzę jakiej od Ciebie oczekiwał i podzielisz się nią przy najbliższej okazji.

Poznaj siebie

Poczucie własnej wartości istotnie wpływa na wizerunek nauczyciela. Jeśli nie znasz swoich mocnych i słabych stron i czujesz się niekompetentny – bardzo szybko zostanie to wychwycone przez rodziców i uczniów. Kluczem do zbudowania własnego wizerunku, jest wiedza o tym – jaki naprawdę jesteś? Tylko w taki sposób możesz podjąć rzetelną pracę nad sobą i wzmocnić swoje kompetencje.

Kontroluj komunikaty pozawerbalne

Wizerunek nauczyciela opiera się także na tym jakie wysyłamy komunikaty niewerbalne do uczniów i ich rodziców. Nie tylko nasza mimika i postawa ciała pokazuje jakimi jesteśmy ludźmi, ale także nasz styl mówienia, strój, utrzymywanie bądź nie kontaktu wzrokowego, etc. Pamiętaj, że kiedy czujesz się pewnie wśród uczniów, jesteś wyprostowany i niewiele spraw wyprowadza Cię z równowagi, uczniowie mają poczucie, że stoi przed nimi nauczyciel pewny siebie, zaangażowany, który kontroluje sytuację. Na co w sposób szczególny zwrócić uwagę?

Postawa

Najlepiej jest, gdy nasza postawa wobec uczniów jest stojąca, oczywiście mamy tutaj na myśli proces przekazywania wiedzy. Unikaj garbienia się, patrzenia w podłogę, kołysania i postawy zamkniętej ze złożonymi rękami.

Dłonie i ręce

Nasze dłonie powinny być otwarte. Wskazana jest gestykulacja, jednak nie przesadzona. Staraj się nie bawić biżuterią, włosami, “kręcić kciukami”, czy krzyżować rąk na plecach – pokazuje to Twoje zdenerwowanie i odczucie dyskomfortu.

Mimika

Na wizerunek nauczyciela w sposób szczególny wpływa wygląd twarzy i mimika. Jeśli na ogół jesteś ponury, patrzysz w bok rozmawiając z dzieckiem, będzie miało prawo poczuć się przez Ciebie ignorowane. Szczery uśmiech, okazywanie emocji, tj. zdziwienie, niezadowolenie, radość, ukazują Cię jako osobę zaangażowaną w rozmowę.

Strój

Poprzez swój wygląd możesz wysłać wiele komunikatów na temat własnej osoby. Zmęczona nauczycielka w pomiętej bluzce i rozciągniętych spodniach nie zachęca do podjęcia współpracy. Za to pachnąca, świeża, schludnie ubrana już jawi się jako odpowiednia osoba, na odpowiednim miejscu.

*Artykuł napisany na podstawie książki “Nauczyciel mentor – Zbuduj klasę marzeń” autorstwa M. Kud i B. Lew.

_ _ _
Czy wiesz, że pierwsze 8 sekund decyduje o tym, jakie wrażenie wywarłeś na nowo poznanej osobie? // Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.