Moje dziecko jest introwertykiem – czyli jak wspomóc wychowawczo dzieci nieśmiałe

Każdy wychowawca może to potwierdzić, że choć ma na co dzień do czynienia z wieloma dziećmi każde z nich jest inne. Są dzieci śmiałe i energiczne, a także wrażliwe i skryte. Jak prowadzić proces wychowawczy, kiedy dziecko jest introwertykiem? Dzisiaj kilka słów na ten temat 🙂

Introwertyzm

Określenie kogoś mianem introwertyka czy ekstrawertyka jest dzisiaj dość popularne. Co jednak dokładnie mamy na myśli mówiąc, że dziecko jest introwertykiem? Warto sięgnąć do znaczenia słowa introwertyzm, tj. intra = wewnątrz oraz vertare = zwracanie się, działanie. Zatem dziecko, które jest introwertykiem skupia się na własnych przeżyciach wewnętrznych, przez co wydaje się być mniej zainteresowane tym co się dzieje „na zewnątrz” niego. Nie oznacza to oczywiście, że jest przesadnie skupione na sobie i egoistyczne – zwyczajnie lubi swoje towarzystwo, a zgiełk, tłumy czy wielkie imprezy urodzinowe nie są dla niego tak wielką atrakcją jak dla innych dzieci.

Stereotypy związane z postrzeganiem introwertyka

Nierzadko można spotkać się z opinią, że introwertycy to dziwacy, którzy żyją w swoim świecie. Prawdą jest, że kiedy dziecko jest introwertykiem jego świat wewnętrzny jest nieco bardziej skomplikowany i bogatszy od innych przez co mogą czuć się nierozumiani przez rówieśników. Warto jednak nie zapomnieć o tym, że introwertyzm nie jest niczym nienormalnym, a jedynie kierunkiem, w którym rozwija się osobowość dziecka. Choć dziecko introwertyczne nie przepada za licznymi grupami to jednak okazuje się świetnym w relacjach jeden na jeden. Ukształtowanie jego świata wewnętrznego czyni go również doskonałym słuchaczem i dojrzałym w budowaniu relacji z rówieśnikami. Innym stereotypem jest postrzeganie introwertyka jako mało zaangażowanego. Najczęściej jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ potrzebuje on dużo więcej czasu, by oswoić się z sytuacją, w której się znajduje – zwłaszcza jeśli jest ona dla niego nowa.

Trudności w budowaniu relacji z dzieckiem, które jest introwertykiem

Kiedy dziecko jest introwertykiem nie zawsze będzie nam łatwo podjąć z nim współpracę, zwłaszcza na samym początku przygody wychowawczej. Warto sobie uświadomić, że samo środowisko szkolne może przyczynić się do wielu trudności w funkcjonowaniu introwertyka. Niewiele jest kameralnych szkół, gdzie dziecko o tego rodzaju usposobieniu czułaby się komfortowo. W pracy z dzieckiem, które jest introwertykiem należy pamiętać, że wszelkie odpowiedzi ustne, turnieje międzyklasowe, wystąpienia będą dla niego nie lada wyzwaniem. Objawiać się to może o wiele silniejszym przeżywaniem stresu niż w przypadku dzieci, które są ekstrawertykami.

W jaki sposób podjąć współpracę z dzieckiem, które jest introwertykiem?

Jeśli chcesz zbudować dobre relacje z dzieckiem, które jest introwertykiem postaraj się uwzględnić kilka kwestii:

Okaż zrozumienie

Żyjemy w czasach, które w sposób szczególny podkreślają osobowości dynamiczne. Hałas, bycie w centrum uwagi, wyróżnianie się na tle grupy są oznakami, które świadczą o posiadaniu kompetencji społecznych. Dzieci, które są introwertykami mogą mieć przez to zaniżone poczucie własnej wartości ponieważ z natury starają się unikać sytuacji, w których mogliby zabłysnąć przed innymi. Dziecko, które jest introwertykiem potrzebuje, aby ktoś pokazał mu inną perspektywę i wzmocnił jego indywidualizm.

Działaj zapobiegawczo

Skoro wiesz już jakie trudności posiada dziecko, które jest introwertykiem postaraj się nauczyć go w jaki sposób działać zapobiegawczo. Jeśli zbliża się odpytywanie w szkole na tle klasy – co może być dla niego mocno stresujące, podsuń mu kilka propozycji w jaki sposób może się dobrze przygotować i zniwelować stres. Dziecko jest introwertykiem i tego nie zmienisz, ale możesz go przygotować mentalnie na sytuacje, które mogą być dla niego trudne. Ważne jest współodczuwanie – jako wychowawca postaraj się uzmysłowić sobie, jakie czynności i wydarzenia mogą być dla introwertyka uciążliwie i działaj wyprzedzająco.

Ucz dziecko strzec własnego terytorium

Dzieci, które są introwertykami mogą mieć duże problemy z asertywnością. Oczywiście nie każde dziecko, jednak zdecydowana większość nie wie w jaki sposób bronić swojego indywidualizmu. Z uwagi na to, że dzieci te czują się nieswojo wśród dużej grupy rówieśników, bardzo szybko mogą ulegać różnorakim wpływom. Jeśli dziecko jest introwertykiem, który nie potrafi “bronić się” przed innymi, pamiętaj, aby okazać mu odpowiednie wsparcie. Postaraj się rozmawiać z nim często na temat jego relacji z innymi. Stwórz atmosferę poczucia bezpieczeństwa i zaufania w taki sposób, aby dziecko mogło się przed Tobą otworzyć. Jeśli zauważasz problem braku asertywności postaraj się wspólnie z nim wypracować zachowania, które będą chroniły jego wartości i indywidualizm.

Nie uspołeczniaj na siłę

Częstym błędem popełnianym przez wychowawców i rodziców jest wrzucanie dziecka na głęboką wodę. Nie zmuszaj dziecka do nader częstych kontaktów z rówieśnikami. Ciągłe upominanie dziecka, że jest za mało towarzyskie może mu skutecznie uprzykrzyć życie. To, że dziecko jest introwertykiem oczywiście nie zwalnia ze wszystkich kontaktów społecznych, jednak też nie jest powodem, by dziecko uciemiężyć relacjami. Postaraj się wyważyć odpowiednie granice – spraw, by dziecko miało swoją przestrzeń indywidualną, ale także ucz go, że relacje międzyludzkie są wartościowe i warto się przełamywać oraz otwierać na osoby godne zaufania.

*Jeśli jesteś ciekawy innych tematów związanych z psychologią dziecka, zerknij do naszego najnowszego artykułu o mechanizmach obronnych dzieci 😉
_ _ _
Czy wiesz, że Albert Einstein był introwertykiem? // Tymczasem dooplacenia.pl skutecznie poinformuje rodzicom o opłatach za żłobki i przedszkola oraz dyskretnie przypomni im o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.