Skutki nadmiaru słońca – podpowiadamy jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Rozpoczęły się wyczekiwane od dłuższego czasu wakacje. Ku radości wielu prognoza pogody zapowiada zwiększające się temperatury. Skutki nadmiaru słońca mogą okazać się jednak poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dzisiaj podpowiadamy jak chronić dziecko przed wysokimi temperaturami.

Z pięknej pogody… korzystajmy mądrze 🙂

Choć pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu należy pamiętać, że wysokie temperatury stwarzają ryzyko wielu chorób, zwłaszcza wśród dzieci. Skutki nadmiaru słońca dla dziecka mogą okazać się poważne dlatego warto mieć świadomość z jakim rodzajem zagrożenia mamy do czynienia oraz jak postępować w określonych przypadkach. Niekiedy skutki nadmiaru słońca mogą nas zaskoczyć, mimo, że zachowaliśmy ostrożność w korzystaniu z uroków lata. Poniżej przedstawiamy jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w trakcie wysokich temperatur, jak na nie reagować oraz przeciwdziałać.

Oparzenia

Skutki nadmiaru słońca mogą być związane najczęściej z oparzeniami. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i swobodne zabawy na dworze mogą skończyć się poparzeniem. Do objawów oparzenia słonecznego możemy zaliczyć zaczerwienienie skóry, pieczenie, a w poważniejszych przypadkach także pęcherze. Oparzenie nasila się po 12 do 24 godzin od przebywania na słońcu, a stopniowo ustępuje po 72 godzinach.

Jak reagować na oparzenie słoneczne dziecka?

Pomocnym w zwalczaniu nieprzyjemnych skutków oparzenia słonecznego są różnego rodzaju maści oraz żele o działaniu chłodzącym. Jeśli oparzeniu towarzyszą bóle głowy, rozległe pęcherze czy wymioty należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przegrzanie organizmu, tzw. hipertermia

Przegrzanie organizmu rozumiemy jako przekroczenie normy temperatury ciała człowieka. Choć z pozoru wydaje się, że nie jest niczym poważnym, to jednak może doprowadzić do udaru cieplnego, który dla organizmu dziecka jest bardzo niebezpieczny. Hipertermia objawia się zawrotami głowy, wzmożonym pragnieniem, bólem głowy, nudnościami, czasem także i wymiotami. Dziecko może skarżyć się na skurcze mięśni, zwłaszcza w okolicach brzucha i nóg. Jeśli przegrzanie organizmu jest silne pojawiają się drgawki i omdlenia, a nawet zaburzenia oddychania.

Hipertermia – jak reagować?

Przy objawach związanych z hipertermią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu hospitalizacji organizmu dziecka. Zanim otrzymamy odpowiednią pomoc należy pamiętać o ochłodzeniu dziecka oraz zastosowaniu okładów na głowę oraz ciało. Wodę należy spożywać małymi łykami. Nie zaleca się zanurzania dziecka w chłodnej wodzie, ponieważ może to doprowadzić do obkurczenia się rozszerzonych naczyń i nagłej reakcji układu sercowego.

Udar cieplny

Skutki nadmiaru słońca mogą być bardzo poważne, zwłaszcza jeśli dopuścimy do mocnego przegrzania organizmu dziecka, co w konsekwencji kończy się udarem cieplnym. Objawia się on wysoką temperaturą ciała, która najczęściej przekracza 39 st. C. To co pozwala nam odróżnić udar od gorączki, to fakt, że przy udarze cieplnym nie występuje pocenie się. Skóra dziecka także zmienia swój wygląd, staje się sucha, ciało jest gorące i czerwone. Pojawiać się mogą także zaburzenia świadomości i przyspieszenie tętna dziecka.

Udar cieplny – jak reagować?

Udar cieplny należy do jednych z najpoważniejszych skutków nadmiaru słońca dlatego w pierwszej chwili należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie pod numer 112 lub 999 i wezwać pomoc. Zanim przyjedzie pomoc medyczna należy przenieść dziecko w zacienione, najlepiej chłodne miejsce. O ile to możliwe, należy zdjąć z dziecka nadmiar odzieży oraz skropić ciało letnią wodą, aż do przyjazdu karetki.

Skutki nadmiaru słońca – odwodnienie dziecka

Choć podczas wysokich temperatur zaleca się spożywanie większej ilości wody, niestety często ten aspekt jest bagatelizowany. Należy pamiętać, że kiedy wzrasta potliwość spowodowana upałami organizm dziecka bardzo szybko może się odwodnić. Sygnałem świadczącym o odwodnieniu dziecka jest silne pragnienie. Może pojawiać się także uczucie lęku, zaniepokojenia i pobudzenia. Jeśli płyny nie zostaną uzupełnione w odpowiednim czasie mogą pojawić się skurcze kończyn, wymioty, a także utrata świadomości.

Jak reagować na odwodnienie organizmu dziecka?

Przede wszystkim w przypadku odwodnienia należy uzupełnić płyny. Polecane jest stosowanie płynów izotonicznych oraz elektrolitów. Jeśli uzupełnienie płynów nie pomoże, ponieważ dziecko nie jest w stanie przyjąć płynów przez wymioty, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem w celu podania kroplówki lub zastrzyków.

Skutki nadmiaru słońca – jak przeciwdziałać?

Chcąc uniknąć niebezpiecznych skutków nadmiaru słońca musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z funkcjonowaniem w czasie upałów:

Odpowiednie nawodnienie dziecka

Jeśli Twoje dziecko nie przepada za piciem wody, możesz urozmaicić spożywanie płynów przygotowując dobrą, chłodną lemoniadę. Dzieci zazwyczaj nie pamiętają o tym, że należy spożywać płyny, dlatego też powinieneś kontrolować ile dziecko pije w ciągu dnia.

Przewiewne ubrania

Pamiętaj, aby dziecko było odpowiednio ubrane do temperatury. Zdarza się, że dzieci mają swoje ulubione kreacje i nie przeszkadza im upał 😉 Pamiętaj także, że w trakcie upału najlepsze są ubrania szyte z naturalnych tkanin, tj. bawełna czy len. Dzięki temu skóra dziecka będzie mogła „oddychać”.

Chroń głowę dziecka

W trakcie upałów istotna jest ochrona głowy dziecka, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z maluchem. Postaraj się wyrobić w dziecku nawyk wychodzenia na zewnątrz w kapeluszu czy chustce.

Odpowiednio nawilżaj skórę dziecka

Skóra dziecka jest cieńsza, dlatego też promieniowanie ultrafioletowe z łatwością przez nią przenika. W przypadku dzieci najlepiej stosować kremy z filtrem 50. Jeśli planujecie spędzenie większej ilości czasu na zewnątrz, pamiętaj o powtarzaniu tej czynności kilkukrotnie, ponieważ kremy pod wpływem potu czy innych czynników zewnętrznych bardzo szybko się ścierają.  

_ _ _
Czy wiesz, że w trakcie upałów szczególnie niebezpieczne może okazać się korzystanie z placu zabaw? Sprawdź dlaczego, klikając tutaj. // Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.