Dzieci na Facebook’u – czy warto założyć dziecku konto na portalu społecznościowym?

Wśród znajomych najczęściej na placach jednej ręki można wyliczyć osoby, które nie posiadają konta na Facebook’u. Media społecznościowe stopniowo stają się przestrzenią także i dla dzieci. Coraz częściej także same dzieci poniżej 13 roku życia pytają rodziców o założenie konta na Facebook’u. Czy jednak dzieci na Facebook’u mogą być bezpieczne?

Dzieci na Facebook’u – teraz taka moda

Media społecznościowe stały się podstawowym źródłem komunikacji. Wśród niektórych, nawet telefon komórkowy nie pełni tak istotnej roli jak Messenger czy Facebook. Idąc za szerzącą się popularyzacją komunikacji przez Internet, niemożliwym jest, aby zjawisko to ominęło dzieci i proces wychowania. Rodzice nigdy tak często nie słyszeli jak w obecnych czasach próśb kilkuletnich dzieci o pozwolenie założenia konta na Facebook’u. Być może nic nie byłoby w tym strasznego, gdyby nie fakt, że często prośby te popierane są niepodważalnym argumentem: “…ale przecież wszyscy w klasie mają”.

Zasady są po to, żeby je łamać

Są tacy, dla których problem nie istnieje – czy zakładać konto dziecku na Facebook’u czy nie. Regulamin Facebook’a zawiera przecież istotną informację dotyczącą wieku osób korzystających z platformy – najmłodszy użytkownik Facebook’a musi mieć ukończone 13 lat. Niestety – warunek ten w łatwy sposób można obejść, a administratorzy portalu nie są w stanie zapanować nad ciągle pojawiającymi się kontami małoletnich użytkowników. Mimo blokowania kont, których użytkownicy nie ukończyli jeszcze 13 wiosen problem wciąż trwa, a wręcz śmiało można stwierdzić, że się nasila.

Dlaczego Facebook od 13 lat?

Zarówno jest wielu zwolenników jak i przeciwników regulaminu Facebooka, który mówi jasno, że najmłodszy użytkownik musi mieć ukończone 13 lat. Powodów zapewne jest wiele – choć w samym regulaminie portalu ciężko znaleźć jednoznaczne powody, dla których ustanowione zostało takie, a nie inne ograniczenie wiekowe. Użytkownicy tego portalu, którzy korzystają z niego na co dzień wiedzą doskonale jak często można natrafić na treści, które nie są nieodpowiednie dla dzieci poniżej 13 roku życia. Znaczącą kwestią jest także zamieszczanie osobistych zdjęć i upublicznianie swojego życia przez osobę, która nie do końca zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie mogą zaistnieć przez zamieszczanie tego rodzaju informacji.

Z jakiego powodu dzieciom, aż tak zależy na korzystaniu z Facebook’a?

Dzieci na Facebook’u przede wszystkim chcą zaspokoić swoją potrzebę komunikacji. Ciężko jest wytłumaczyć dziecku, które nie ma ukończonych 13 lat, że nie powinno mieć konta na portalu społecznościowym. Tym trudniej, jeśli większość jego rówieśników posiada już swoje konta – przy wiedzy lub (o losie) niewiedzy rodziców. Niestety zbyt często jako dorośli dajemy się złapać w pułapkę “moje dziecko będzie gorsze od innych”. Jednak czy naprawdę miarą ważności Twojego dziecka jest posiadanie przez niego konta na Facebook’u?

Dzieci na Facebook’u i czyhające na nie niebezpieczeństwa

Dzieci na Facebook’u nie są bezpieczne i to trzeba sobie dobitnie powiedzieć. Mimo polityki bezpieczeństwa stosowanej na tym portalu nie trudno o sytuacje, które mogą łatwo wymknąć się spod kontroli. Jakie są główne niebezpieczeństwa Facebook’a czyhające na nieletnich?

Fikcyjne relacje

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie każdy użytkownik tego portalu społecznościowego ma na celu “dobro wspólne”. Wiele kont jest fikcyjnych i powstaje jedynie w celu nawiązywania relacji lub obserwowania innych użytkowników i śledzenia ich aktywności. Dzieci na Facebook’u, które nie ukończyły 13 roku życia cechują się zbyt dużą łatwowiernością (niestety często nie tylko same dzieci). Nie trudno zatem o zdobycie ich zaufania i manipulację.

Cyberprzemoc

Choć najczęściej wydaje nam się, że cyberprzemoc nie jest znaczącym dziś problemem – to jest tak zwykle do czasu, kiedy nie spotka to naszego dziecka. Ileż to razy w środowiskach szkolnych okazuje się jak bardzo dzieci wobec siebie potrafią być bezwzględne. Wyśmiewanie, hejt, konwersacje utworzone jedynie w celu obgadywania. Warto wiedzieć, że nasze dziecko może zarówno paść ofiarą cyberprzemocy, jak również samemu stać się autorem agresji elektronicznej.

Zawłaszczenie

Nie brakuje przypadków, w których zamieszczone zdjęcia dzieci zostały wykorzystane przez innych użytkowników do celów własnych, np. do tworzenia memów. Informacje zamieszczane przez dziecko mogą wpaść w niepowołane “ręce” i powszechnie zacząć krążyć po sieci. Mimo opcji blokady tego rodzaju kont, nie zawsze można zapanować nad tym zjawiskiem.

Problem budowania relacji

Problem związany z właściwym budowaniem relacji staje się coraz większy. Komunikatory z pewnością stanowią dużą pomoc w nawiązywaniu kontaktów z innymi, jednak niejednokrotnie spotyka się przypadki gdzie komunikator zastępuje relację w rzeczywistości. Widok dzieci, które siedzą razem na ławce, jednak każde z nich zajmuje się własnym telefonem nie jest już nikomu obcy. Dzieci, które zaczynają przedwcześnie korzystać z komunikatorów i portali społecznościowych zmagają się z większymi problemami w budowaniu relacji, posiadają mniejsze zdolności rozwiązywania konfliktów i przeżywają większe trudności w rozwoju emocjonalnym.

Jaką przyjąć postawę?

Warto zaufać portalowi Facebook i nie pozwolić dziecku na założenie konta zbyt wcześnie. Tym bardziej, że nie do końca dobrze świadczy to o nas jako dorosłych jeśli pokazujemy dziecku jak obejść pewne procedury. Jasną sprawą jest, że nie jest łatwe przyjąć rozgoryczenie dziecka. Pamiętaj więc, że dzieci mają prawo wiedzieć, dlaczego nie zgadzasz się na ich prośbę. Najgorszą odpowiedzią w tym przypadku jest powiedzenie dziecku – nie, bo nie. Dodatkowo dzieci często są na tyle zdeterminowane, że tym bardziej będą uciekać się do różnorakich sposobów, aby osiągnąć swój cel, jednak już bez Twojej wiedzy. Chcąc uniknąć konfliktu z dzieckiem pamiętaj, aby:

  1. Wytłumaczyć dziecku dlaczego nie powinno mieć konta na Facebooku zanim nie ukończy 13 roku życia.
  2. Wyjaśnić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w Internecie i na portalach społecznościowych.
  3. Ustalić wspólnie, kiedy będzie odpowiedni moment, aby mogło założyć tego rodzaju konto i w jaki sposób powinno z niego bezpiecznie korzystać.

_ _ _
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania dzieci w mediach społecznościowych zerknij do naszego artykułu o nadużywaniu Internetu przez dzieci. // Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.