Wpływ telewizji na rozwój dziecka – zobacz w jaki sposób telewizja kreuje osobowość dziecka!

Telewizja odgrywa istotne znaczenie w funkcjonowaniu społeczeństwa. Jest źródłem informacji o świecie, a także rozpowszechnia kulturę i sztukę. Któż z nas nie lubi filmowych wieczorów, spędzonych z rodziną na oglądaniu ulubionych produkcji? Czy jednak wiesz jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka? O tym w dzisiejszym artykule.

Telewizor z dzieckiem za pan brat

Nikogo nie dziwi fakt, że telewizory pochłaniają znaczną część wolnego czasu. W niektórych domach odbiorniki włączone są przez cały dzień, czasami tylko po to, aby „grało coś w tle”. Chcąc uszczypnąć chwilę wolnego czasu, czy dla siebie, czy z racji wykonania obowiązków domowych – łatwo chwytamy po telewizyjny pilot. Oczy dziecka lśnią niczym złoto. Na jakiś czas możemy odłączyć je od rzeczywistości, ciągłych pytań i “naglących potrzeb”. O ile takie sytuacje zdarzają się sporadycznie – nie ma nic w tym złego. Jeśli jednak główną rozrywką dziecka jest oglądanie telewizji – w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

„Chcę mieć chwilę spokoju…”

Zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, kiedy początkujący rodzice chcąc uspokoić swoje niemowlę sięgają po telefon. Włączają wtedy piękne i kolorowe animacje, których zadaniem jest odwrócić uwagę dziecka. Wydawać, by się mogło, że wydarza się wtedy coś zupełnie niesamowitego – czerwona od płaczu buzia nagle szybko się uspokaja. Dziecko nie widzi nic innego poza kolorowym ekranem. O ile szybko uzyskujemy efekt wyciszenia dziecka, o tyle trudniej nam później je czym innym zadowolić. Nie wszyscy także zdają sobie sprawę z tego, że dziecko, które często ogląda telewizję otrzymuje zbyt dużą dawkę bodźców. Dzieje się to za sprawą zawartych w programach impulsów. W każdej sekundzie mózg dziecka otrzymuje je w liczbie ponad 120 000.

Wpływ telewizji na rozwój dziecka – konsekwencje

Pozornie uspokojone dziecko po dłuższym kontakcie z ekranem telewizora zyskuje nowej energii w postaci przestymulowania. Po czym więc dokładnie poznać, że wpływ telewizji na rozwój dziecka jest negatywny?

Zaburzenia snu

Wpływ telewizji na rozwój dziecka ma swoje konsekwencje w zaburzeniach zdrowotnych. Zaliczyć możemy do nich przede wszystkim zaburzenia snu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci poniżej 3 roku życia. Dzieci nie mogą zasnąć ponieważ telewizja w znaczący sposób wpływa na ich nastrój, kontakt z otoczeniem oraz koncentrację. W wyobraźni dziecka przez długi czas widnieją obrazy oglądane w programach, postacie, czy nawet melodie. Tak ożywiona i pobudzona wyobraźnia negatywnie wpływa na spokojny sen dziecka i wypoczynek.

Opóźniony rozwój mowy

Badania wskazują, że wpływ telewizji na rozwój dziecka ma negatywne konsekwencje w postaci opóźnienia mowy. Często wydaje nam się, że dzięki oglądaniu przez dziecko telewizji będzie miało ono szansę poszerzyć w znaczny sposób swoje słownictwo – nic bardziej mylnego! Głównym przekazem informacji w telewizji jest obraz, a nie słowo. Badania udowadniają, że istnieje silny związek pomiędzy częstym oglądaniem przez dziecko telewizji, a ubogim zasobem słownictwa.

Trudności z koncentracją

Jak wspominaliśmy wcześniej, nadmiar bodźców sprawia, że dziecko traci zdolność skupienia uwagi. Bombardowanie dźwiękiem, kolorowymi obrazami, szybko zmieniającymi się animacjami sprawia, że jego mózg, który dopiero co rozwija się w kierunku dłuższego skupienia uwagi – zmienia swoją strukturę. Im wcześniej na dziecko oddziałują bodźce zawarte w kolorowym ekranie, tym więcej będzie miało trudności, by skupić swoją uwagę, zwłaszcza w procesie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

Rozbudzenie w dziecku potrzeby większej stymulacji

Dzieci, które we wczesnym wieku otrzymują wiele bodźców i są przestymulowane, ciężko będzie „zaspokoić” w przyszłości. Jeśli będziemy chcieli zająć dziecko czymś innym niż telewizja czy komputer… okaże się to niemalże niemożliwe, ponieważ niewiele rzeczy dostarcza tak wielu bodźców na raz. Proces edukacji będzie utrudniony, ponieważ wszystko co zwyczajne będzie po prostu dziecko nudzić. Otrzymując we wczesnym wieku dawkę wrażeń, dziecko z czasem będzie oczekiwać nieustannego jej wzmacniania. Dziecko, które jest przestymulowane szybko będzie się nudzić, wykazywać postawę zniechęcenia i braku motywacji do podejmowania zwyczajnych czynności.

Zanik wrażliwości

Nie oszukujmy się, nawet kontrolując treści, jakie dziecko ogląda w telewizji nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec go przed wszystkimi obrazami. Oznaczenia wiekowe, które wskazują dla jakich osób przeznaczony jest dany program na nic się zdają. Dzieci najczęściej mają je za nic. Oglądanie treści przemocowych negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka oraz jego osobowość. Dziecko, które ogląda tego rodzaju treści na co dzień traci empatię w stosunku do ludzkiego bólu, cierpienia i tragedii.

Powielanie wzorców

Dzieci bardzo szybko wychwytują sens oglądanych programów czy filmów. Nie wszystkie wzorce jednak przedstawiają pozytywne postawy. Kiedy dziecko ogląda zbyt dużo telewizji możemy w łatwy sposób zauważyć, że w mowę codzienną zaczyna wplatać zwroty usłyszane w programach telewizyjnych. W ten sposób zaczyna tworzyć swoją osobowość na wzór bohaterów, którymi się inspiruje. Nie zawsze jednak są to zachowania, które warto naśladować.

Wpływ telewizji na rozwój dziecka, a postawa rodziców

Należy pamiętać, że nie wszystkie bajki czy animacje przeznaczone dla dzieci, pozbawione są całkowicie wzorców przemocy. Niestety obecnie coraz łatwiej trafić na animacje, które budzą szereg wątpliwości co do swojego przesłania. Często bajki nie ukazują odpowiednich wzorców, a wręcz kreują postawy negatywne. Chcąc odpowiednio wyważyć czas spędzony przed telewizorem, należy przede wszystkim zadbać o to, by nie był on główną rozrywką w domu. Problem z nadużywaniem telewizji często związany jest ze zbyt łatwym uleganiem prośbom dziecka. Chcąc uniknąć konsekwencji płynących z nadużywania telewizji, pamiętaj, aby wyznaczyć dziecku odpowiednie granice.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.