Metody zapamiętywania dla dzieci – jakie rodzaje mnemotechnik można wykorzystać w edukacji dla najmłodszych?

Jednym z problemów współczesnej edukacji jest brak łączności pomiędzy wiedzą, a metodami uczenia się. O ile doskonale wiemy jaki zakres wiedzy powinniśmy przekazać uczniowi, o tyle mniej skupiamy się na tym, w jaki sposób powinien ją utrwalić. Jakie zatem metody zapamiętywania dla dzieci warto zastosować podczas nauki?

Metody zapamiętywania dla dzieci – tzw. mnemotechniki

Metody zapamiętywania dla dzieci opierają się na nauce, która czyni aktywnymi zmysły dziecka i łączy je ze sobą. Mnemotechniki rozwijają wyobraźnię i pobudzają dziecko do kreatywnych działań. Nauka staje się przez to nie tylko atrakcyjna i przyjemna, ale przede wszystkim efektywna. Dzięki temu proces nauki nie jest dla dziecka przykrym obowiązkiem, a przygodą zdobywania wiedzy o świecie.

Zanim mnemotechniki… Stwórz odpowiednie warunki

Nie trzeba wiele tłumaczyć jak w dzisiejszych czasach łatwo o rozproszenie dziecka. Media, gry komputerowe, tablety, telefony, kolorowe animacje skutecznie potrafią zdezorientować mózg dziecka. Zanim sięgniesz po skuteczne metody zapamiętywania dla dzieci, powinieneś najpierw stworzyć odpowiednie warunki w domu do nauki. Dziecko podczas nauki powinno czuć się komfortowo, a wszystkie zbędne bodźce, które na niego oddziałują powinny być maksymalnie ograniczone.

Odpowiedni moment

Nie zawsze najlepszym momentem na naukę jest czas, kiedy dziecko wróci do domu ze szkoły. Przeładowane informacjami, zmęczone hałasem, głodne – nie skupi się wystarczająco na nauce. Warto pamiętać, że dziecko, które spędziło pół dnia w szkole, powinno mieć chwilę luzu i czas, by zwyczajnie odpocząć. Kiedy organizm dziecka wystarczająco się zregeneruje i zobaczysz, że dziecko jest zdolne do tego, aby się skoncentrować na nauce – wtedy jest najlepszy moment na to, by ją rozpocząć.

Otoczenie

Ciężko skupić się na konkretnym zadaniu, kiedy przez pokój dziecka przeszło tornado, radio gra w tle, a w pokoju obok słychać pociąg z Teleexpresu. Jeśli dziecko ma chłonąć informacje, ogranicz wszelkie bodźce, które mogą rozpraszać i utrudniać naukę. Czasami skutecznie przeszkodzić możemy także my dorośli – zmieniając temat rozmowy, czy dopytując o rzeczy niezwiązane z nauką.

Przerwy

To zrozumiałe, że i dziecko i rodzic chcą jak najszybciej mieć etap nauki za sobą i zająć się przyjemniejszymi rzeczami. Często przez to popełniamy podstawowy błąd uczenia się za jednym zamachem wszystkiego na raz. Przerwy są ważne, ponieważ dzięki nim mózg dziecka może utrwalić zdobytą wiedzę w czasie odprężenia organizmu. W zależności od wieku dziecka i możliwości jego koncentracji powinniśmy odpowiednio wyznaczać czas trwania nauki i przerwy oraz kontrolować ustalone ramy czasowe.

Odpowiednie nastawienie

Podstawowym błędem jaki jest popełniany zarówno przez nauczycieli jak i rodziców – jest złe nastawienie do nauki. Zdobywanie wiedzy naprawdę nie musi ciemiężyć dziecka! Wszystko zależy od tego jak świat nauki zostanie mu przedstawiony. Pomóż dziecku odkrywać wiedzę nie tylko przez pryzmat podręcznika szkolnego, ale przede wszystkim przez otoczenie. Dziel się z dzieckiem ciekawostkami dotyczącymi świata, zabieraj w miejsca, gdzie może dowiedzieć się czegoś interesującego. W ten sposób dużo łatwiej będzie mu osiągnąć odpowiednią motywację do nauki, a wiedza, którą zdobędzie będzie stanowiła dla niego dużą wartość.

Metody zapamiętywania dla dzieci w praktyce

Kiedy stworzysz odpowiednie warunki dla dziecka, aby mogło rozpocząć proces nauki – przyszedł czas na wprowadzenie metod zapamiętywania i utrwalania wiedzy.

Piktogramy

Zapamiętywanie wiersza czy piosenki nie musi być dla dziecka nużące. Wystarczy zastosować piktogramy, które za pomocą symbolicznych, niewielkich rysunków zobrazują tekst do zapamiętania. Dziecko w ten sposób nie uczy się jedynie za pomocą słuchu, ale wraz z nim łączy zmysł wzroku. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze odtwarzanie treści.

Słowa klucz

Jeśli dziecko musi nauczyć się kilku definicji, postarajcie się wybrać z jednego zagadnienia od 1 do 3 słów maksymalnie, które wydają się wam najważniejsze i tworzą jego istotę. Dzięki zapamiętaniu słów kluczowych, dziecko będzie mogło w łatwy sposób odtworzyć całą definicję, czy nawet własnymi słowami opowiedzieć o danym zagadnieniu.

Haki pamięciowe

Jest to metoda zapamiętywania, która pomaga w nauce pisowni liczb. Dziecko kojarzy poszczególne liczby z obrazami, przez co łatwiej jest mu w swojej pamięci odtworzyć wygląd liczby i ją zapisać. Np. 1- świeca, 2-łabędź, 3- serce, 4- krzesło, etc.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

Chcąc zapamiętać określone słowa, można stworzyć wraz z dzieckiem historyjkę. Najważniejsze w tej metodzie jest wypisanie słów, czy zagadnień, które dziecko ma zapamiętać, a następnie łączyć każde ze słów ze sobą za pomocą opowiadania. Ważne jest, aby słowa były łączone ze sobą po kolei, nie można mieszać zagadnień między sobą. Przykład zastosowania tej metody znajdziesz tutaj.

Nauczyciel i uczeń

Kiedy dziecko stoi przed zadaniem zapamiętania pewnych treści warto postarać się, aby dziecko zrozumiało samą treść. Następnie w celu jej utrwalenia, można zastosować zabawę nauczyciel – uczeń. Być może Cię to zaskoczy, ale to dziecko wciela się w rolę nauczyciela, którego zadaniem jest przedstawienie danego zagadnienia uczniowi.

Mapy mentalne, tzw. mapy myśli

Mapy mentalne mogą być wykorzystane nie tylko przez dzieci, które opanowały naukę pisania, ale także przez te początkujące. Chcąc zapamiętać wybrane zagadnienie, umieszczamy na środku kartki słowo klucz lub rysunek klucz – opisujące całe zagadnienie. Od głównego słowa lub rysunku tworzymy gałęzie, które je uszczegóławiają. Kolorowa mapa z symbolicznymi rysunkami o wiele łatwiej przysłuży się zapamiętaniu treści, niż blok tekstu zamieszczony w książce czy w zeszycie.

Rymy

Jeśli zadaniem dziecka jest zapamiętanie kilku kluczowych informacji, dlaczego nie pomóc mu wymyślić do nich łatwych w zapamiętaniu rymowanek? Dzięki temu zdobywanie wiedzy może okazać się także dobrą zabawą 🙂

Powtarzanie

Pamiętaj, że metody zapamiętywania dla dzieci opierają się także na powtarzaniu zdobytych informacji. Już 40 sekund powtórki z danego zagadnienia wpływa znacząco na utrwalenie zdobytej wiedzy. Spokojnie – nie musisz wraz z dzieckiem siadać przy biurku, otwierać podręcznika i powtarzać dane zagadnienia. W łatwy sposób możesz pomóc dziecku przez przypominanie wybranych zagadnień w ciągu dnia, gotując obiad, sprzątając, czy oglądając telewizję.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.