Zakochane dziecko – jak rozmawiać z dzieckiem o miłości i związkach?

Któż z nas nie przeżył swojego pierwszego przedszkolnego zauroczenia? Nawet jeśli pojawiło się ono później, to i tak stanowiło ważny element życia. Nie zawsze jednak dorośli podzielają dziecięcy miłosny entuzjazm. Co robić, kiedy mamy w domu zakochane dziecko? Jak reagować i rozmawiać? O tym w dzisiejszym artykule.

Zakochane dziecko – miłość przedszkolna

Dzieci w wieku przedszkolnym często przeżywają swoje pierwsze zauroczenie. Oczywiście nie jest ono w zupełności takie, jak u osób dorosłych, a raczej jest mieszaniną sympatii i obserwacji otoczenia. Dziecko widząc rodziców trzymających się za ręce, czy starszą siostrę z chłopakiem otrzymuje pewne wzorce, które także pragnie powielać. Jeśli w przedszkolu znajdzie odpowiedniego kandydata, już za chwilę możesz usłyszeć z ust dziecka: „Mamo, mam narzeczonego!”. Nie ważne, że nie było romantycznych oświadczyn i złotego pierścionka. To przecież prawdziwa (dziecięca) miłość 🙂 Dzieci w tym wieku zazwyczaj czują silną potrzebę podzielenia się informacją o zawartym związku. Opowiadają o nim często i przy każdej nadarzającej się okazji.

Zakochane dziecko – miłość wczesnoszkolna

W odróżnieniu od przedszkolnej zuchwałości w oznajmianiu wszystkim o swoich związkach, na etapie edukacji wczesnoszkolnej dzieci nie są już tak odważne w mówieniu o miłości. Temat związków i zakochania staje się tematem wstydliwym i niejednokrotnie ukrywanym przez dzieci. Dzieci w tym wieku posługują się tym tematem do żartów, dlatego też zakochane dziecko wstydzi się mówienia o swoich uczuciach. Naturalne dla tego etapu rozwojowego jest ciągnięcie dziewczynek za włosy, głupie żarty, podkładanie karteczek, etc.

Reakcja dorosłych zostaje w dziecku do końca życia

Choć dziecięce zakochanie nie wydaje się ważnym tematem pedagogicznym, to jednak warto mieć świadomość w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o miłości. Dla dzieci w wieku przedszkolnym ważne jest poinformowanie rodziców o swoim statusie związku i traktują to bardzo poważnie. Jeśli zakochane dziecko spotka się z reakcją wyśmiania czy złości, niewątpliwie może stać się to dla niego traumą. W życiu dorosłym może nie czuć się swobodnie w mówieniu o związkach. Pojawiać się może także niechęć, aby zapoznać swojego wybranka z najbliższą rodziną.

Trudności z jakimi zmaga się zakochane dziecko

Niestety nazbyt często wydaje się nam, że zauroczenie dziecka szybko minie. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z racji na intensywny rozwój posiadają dużo większą wrażliwość sensoryczną. Wszystkie emocje, bodźce, dotyk odczuwają o wiele silniej niż osoby dorosłe. Całą otaczającą ich rzeczywistość chłoną wszystkimi swoimi zmysłami i dopiero w trakcie rozwoju odczucia te stopniowo się stabilizują. Uczucie więc, które pojawia się w dziecku jest bardzo intensywne. Sytuacje i spotkania, które są związane z obiektem westchnień naszego dziecka wywołują w nim silne emocje, a nawet stres. Często dzieci nie wiedzą jak radzić sobie z tego rodzaju napięciem, które się w nich pojawia. Nie potrafią odpowiednio wyrazić swoich emocji i stanu w jakim się znajdują. Z jednej strony chciałyby wyrazić swoją miłość do sympatii, z drugiej strony nie wiedzą jak.

Zakochane dziecko to nic strasznego

Warto wiedzieć, że w samej istocie nie ma się czego bać, kiedy dziecko zaczyna mówić o zakochaniu. To co najważniejsze, to przyjąć ze spokojem tą informację. Najczęściej to wystarcza. Ważne jest także, by w jakiś sposób kontrolować poprzez rozmowę z dzieckiem sposoby okazywania jego sympatii. Dzieci powinny wiedzieć w jaki sposób to robić, aby było to subtelne i adekwatne do wieku. Nie jest tu potrzebna ani wskazana nadmierna kontrola osób dorosłych, a jedynie towarzyszenie. Poczucie bezpieczeństwa ze strony najbliższych skutkuje większą otwartością dziecka, by dzielić się tym co dla niego ważne. Niekiedy zdarza się, że zakochanie jest przeżywane zbyt intensywnie i odbija się znacznie na zachowaniu i nauce dziecka. W takich sytuacjach wymagana jest odpowiednia reakcja rodziców, spokojna i wspierająca.

Zakochane dziecko, a zawód miłosny

Dzieci bywają różne, w różny sposób także reagują na wyznanie miłości przez rówieśnika. Niektóre z nich to bagatelizują, inne dzieci widzą w tym temat do żartów, a jeszcze inne nie traktują tego poważnie. Dla dziecka, które wyznaje miłość swojej sympatii i spotkało się z odrzuceniem, zawód miłosny może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Może to mieć wpływ na poczucie braku własnej wartości. Dziecko, które nie jest wspierane, kiedy przeżyje zawód miłosny może zamknąć się w sobie wycofując się z relacji rówieśniczych i rodzinnych. Emocje są w nim tak silne, że nie potrafi myśleć o niczym innym, jak tylko o tym w jaki sposób zostało potraktowane. Ponieważ nie jest to jeszcze czas, kiedy dziecko potrafi dobrze panować nad swoimi emocjami, odczuwa wstyd związany z problemem, który nosi w sobie.

Okaż wsparcie i zrozumienie

Chcąc pomóc dziecku, kiedy boryka się z zakochaniem pamiętaj, aby:

1. Docenić to, że dziecko zechciało podzielić się z Tobą tak ważną informacją, jak to, że jest zakochane.

2. Zapytać, czy wie w jaki sposób dzieci mogą wyrażać miłość. Kiedy brakuje rozmowy na ten temat dziecko będzie się wzorować na tym, co do tej pory zaobserwowało. Nie każda bliskość jest jednak odpowiednia dla jego wieku dlatego warto podpowiedzieć dziecku jak subtelnie, bez narażenia na wyśmianie ze strony innych okazać sympatię koleżance, czy koledze.

3. Jeśli zauważymy, że w naszym dziecku pojawia się uczucie wstydu, warto upewnić je, że to „co się z nim dzieje” jest całkowicie normalną sprawą. Czasami poparcie tej tezy własnym przykładem może wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i dodać otuchy 🙂

4. Jeśli dziecięca miłość dopadła Twoją pociechę na etapie edukacji wczesnoszkolnej – nie bądź nadgorliwy. Często ten wiek związany jest z poczuciem winy. Nie warto nachalnie wypytywać dziecko o szczegóły jego wyjątkowej znajomości. Najlepszym sposobem jest uszanowanie prywatności dziecka i subtelna otwartość wobec niego. Kiedy poczuje w sobie odwagę, by powiedzieć coś więcej na temat swojej miłości, uciesz się z tego i przyjmij to ze spokojem.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.