Dyscyplina w wychowaniu – 10 sposobów, aby dziecko respektowało zasady panujące w domu i szkole

Dyscyplina w wychowaniu dziecka jest marzeniem każdego wychowawcy. Któż z nas nie chciałby wychowywać dzieci, których tak naprawdę nie trzeba wychowywać? Posłuszeństwo, odrabianie prac domowych, sprzątanie po sobie… Niestety rzeczywistość nie jest już taka wesoła. Jak zatem dyscyplinować dziecko, aby nie zburzyć z nim dobrej relacji?

Dyscyplina w wychowaniu ≠ autorytarny styl wychowania

Dyscyplina w pierwszej chwili kojarzy nam się z podporządkowaniem, czasem nawet ze sprawowaniem nad kimś władzy. Zapewne jest tak dlatego, że w wychowaniu dzieci przez jakiś królowało przekonanie o skuteczności stosowania kar. Dziś już niewielu popiera autorytarny model rodziny. Współczesna pedagogika wytrwale dąży w kierunku podkreślania szacunku dla godności dziecka. Jak to jednak bywa w skomplikowanym procesie wychowania – łatwo popaść w skrajności. Częstym widokiem jest brak dyscypliny lub przesadne jej stosowanie.

Dyscyplina w wychowaniu, a surowość wychowawcza

Surowość wychowawcza charakteryzuje się tworzeniem porządku w wychowaniu, który nie zakłada aspektu wolności dziecka. Wyboru dokonuje osoba dorosła, bez względu na to czy dotyczy to poważnych decyzji, czy drobnych czynności np. związanych z ubiorem do szkoły. Dziecko odczuwa władzę wychowawcy i podporządkowuje się jedynie ze względu na strach przed konsekwencją lub zwyczajnie – dla świętego spokoju.

Dyscyplina w wychowaniu, a nadmierna pobłażliwość

Brak dyscypliny zakłada wolność dziecka w każdym aspekcie funkcjonowania. Dziecko posiada nieograniczony wybór i samo decyduje o tym co będzie robiło, jadło, jak będzie spędzało czas, w co się będzie ubierać. Wychowawca, który w imię dobrej relacji z wychowankiem pozwala na wszystko niszczy w ten sposób własny autorytet. Dziecko nie posiada żadnych obowiązków, nie jest systematyczne, ani nie czuje odpowiedzialności za siebie i innych. Dziecko traktowane pobłażliwie z czasem zaczyna przekraczać granice bezpieczeństwa zarówno swojego jak i innych.

Dyscyplina w wychowaniu = pozytywna dyscyplina

Pozytywna dyscyplina jest swego rodzaju złotym środkiem wychowawczym. Uwzględnia zasady i reguły postępowania, jednak są one ustalane w taki sposób, aby uszanować wolność dziecka. Dziecko może samodzielnie dokonywać wyboru, jednak ma zaznaczone granice bezpieczeństwa. Jak zatem w praktyce wprowadzić zasadę pozytywnej dyscypliny?

Dobra atmosfera

Postaraj się zbudować dobrą atmosferę w środowisku, w którym jesteś. Poczucie humoru często jest lekarstwem na niepotrzebnie gromadzące się napięcia. Postaraj się, aby błahe problemy nie urastały do rangi olbrzymów, a raczej ucz siebie i dziecko nabierania do nich dystansu. Na wiele sytuacji ani Ty, ani dziecko nie macie wpływu. Niepotrzebne zamartwianie i przejmowanie się tym, czego nie da się zmienić wpływa także na nastrój dziecka.

Zaplanuj czas z dzieckiem

Wśród wielu obowiązków i listy rzeczy do zrobienia ciężko wygospodarować chwilę na to, by pobyć z dzieckiem tak po prostu. Nie musisz planować od razu 2 godzin wspólnej zabawy. Zacznij od 30 min – ale zaplanowanych. To właśnie w wolnym czasie możesz najwięcej dowiedzieć się o dziecku – co przeżywa, czym się interesuje, czy napotyka jakieś trudności.

Pozytywna przerwa

Jeśli zarówno Ty jak i dziecko jesteście w konflikcie, zaproponuj podczas kłótni przerwę na wyciszenie emocji. Złość i irytacja nie są dobrymi doradcami, a wręcz przez poddanie się nim można narazić się na powiedzenie czegoś „za dużo”. Kiedy oboje poczujecie się lepiej, wtedy możecie poszukać wspólnego rozwiązania.

Przemyśl swoją reakcję

Dyscyplina w wychowaniu nie jest łatwa. Nim krzykniesz na dziecko widząc, że robi coś niewłaściwego, zatrzymaj się. Pomyśl przez chwilę, czy ten sposób w jaki chcesz zareagować odpowiedni i co może „zrobić” dziecku. Jeśli to co chcesz powiedzieć godzi w godność dziecka, jest złośliwe lub przykre – przypomnij sobie, że nie sprawi to trwałej zmiany w zachowaniu dziecka. Dziecko zachowuje się lepiej gdy wewnętrznie czuje się dobrze, nie odwrotnie.

Pytaj

Częstą reakcją na złe zachowanie dziecka jest prawienie kazań, krytyka, zawstydzanie przy innych, a czasem po prostu bagatelizowanie problemu. Kiedy widzisz, że dziecko postępuje niewłaściwie oprzyj Waszą rozmowę o pytania. Spróbuj się dowiedzieć, co się stało, że dziecko podjęło taką decyzję, a nie inną. Pytania nie powinny mieć charakteru przesłuchania, a wyrazu troski i zaniepokojenia tym co dziecko zrobiło.

Daj dobry przykład

Kiedy napotykasz trudności lub jesteś w sytuacji konfliktowej, której świadkiem są dzieci pamiętaj o dobrym przykładzie. Nawet jeśli Ci się wydaje, że dziecko nie rozumie, to obserwuje Twoje poczynania, decyzje, reakcje i (o losie!) bardzo szybko się ich uczy. Kiedy będziesz spokojny, zrównoważony, dziecko będzie starało się brać z Ciebie przykład.

Błędy uczą

Dyscyplina w wychowaniu nie jest wolna od błędów i porażek. Niezależnie od tego czy to błąd popełniony przez Ciebie, czy przez dziecko – jest okazją do nauki. Popełniając błędy uczymy się nie tylko sztuki podejmowania właściwych decyzji w przyszłości, ale także wybaczania sobie nawzajem, budowania zaufania i okazywania wsparcia.

Badaj motywy dziecka

Nie każde niewłaściwe zachowanie dziecka wynika z czystej złośliwości. Często jest wynikiem postawienia błędnych celów lub niewłaściwego radzenia sobie z trudnymi emocjami. Staraj się odkrywać motywy, jakimi kieruje się dziecko, które postępuje niewłaściwie i razem z nim poszukiwać rozwiązań.

Daj dziecku możliwość podejmowania decyzji

Kiedy dziecko nie ma możliwości podjęcia decyzji czuje się pod silną władzą wychowawczą. Wychowanie zakłada wolność wychowanka, jednak powinna ona mieścić się w ramach zakładających bezpieczeństwo obu stron. Dając dziecku wybór pomiędzy przedstawionymi przez Ciebie propozycjami uwzględniasz jego decyzyjność, a jednocześnie zapewniasz bezpieczeństwo 🙂

Dyscyplina w wychowaniu, a planowanie

Dyscyplina w wychowaniu to także nauka systematyczności, zarówno wychowawcy jak i dziecka 🙂 Ucz dziecko odpowiedzialności zaczynając od drobnych kwestii. Razem z nim sporządzaj plan dnia, ucz je porządku, rozdzielaj zadania. Dziecko dzięki temu przekona się jakie zadania spoczywają na każdym członku rodziny, a jednocześnie będzie uczyło się systematyczności.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.