Umiejętności kaligraficzne dziecka – dlaczego są tak istotne w edukacji?

Kaligrafia jest zmorą niejednego dziecka, ponieważ wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Zarówno rodzice jak i wychowawcy chcieliby znaleźć prosty i szybki sposób nauki pisania. Jak kształtować umiejętności kaligraficzne dziecka? Dlaczego są tak ważne? O tym poniżej.

Kaligrafia

Kaligrafia najczęściej kojarzy się jedynie z nauką pisania. Pisanie ręczne jest jednak nie tylko potrzebne jedynie w celu dalszego kształcenia, a ma także kluczowe znaczenie dla całościowego rozwoju dziecka. Jakie zatem płyną korzyści z dobrze opanowanej kaligrafii?

Rozwój zdolności poznawczych

Pisanie jest podobnie traktowane przez mózg dziecka jak posługiwanie się różnymi przedmiotami. Dzięki tej umiejętności mózg dziecka jest odpowiednio stymulowany, a połączenia synaptyczne odpowiednio się rozwijają.

Rozwój psychoruchowy

Pisanie może nie jest porównywalną aktywnością fizyczną tak jak bieg czy przysiady, jednak także kształtuje odpowiednią koordynację mięśni. Wypracowana zręczność rozwija tzw. motorykę małą. Ruchy ręki, dłoni i palców, które wykonują małe, skomplikowane ruchy odpowiednio kształtują pracę ręki, a także wspomagają wykonywanie innych czynności manualnych.

Umiejętności kaligraficzne dziecka, a rozpoznawanie i zapamiętywanie

Umiejętności kaligraficzne dziecka mają także wpływ na rozpoznawanie i zapamiętywanie treści przez dziecko. Badania wykazały, że pisząc ręcznie słowa popełniamy mniej błędów niż w wyrazach zapisywanych na komputerze czy komunikatorach. Podczas pisania zwracamy także większą uwagę na zapisywane informacje i ich treść dlatego też nasz mózg może lepiej uporządkować wiedzę i ją utrwalić.

Rozwój integracji sensorycznej

Proces pisania jest także ćwiczeniem zmysłu dotyku. Podczas ręcznego pisania w mózgu dziecka intensywnie pracują rejony odpowiadające za funkcje sensomotoryczne.

Kaligrafia, a postęp technologiczny

W wielu miejscach na świecie stopniowo wprowadza się kursy bezwzrokowego, szybkiego pisania na klawiaturze. Nie ma co się dziwić, kiedy żyjemy w czasach, w których na co dzień pisaniem odręcznym posługują się w największej mierze… uczniowie. Świat poszedł do przodu, a umiejętność pisania na klawiaturze przewyższyła potrzebę pisania odręcznego. Po tego rodzaju rozwiązania sięgają także uczelnie zagraniczne ponieważ… nie mogą rozczytać studentów po egzaminach pisemnych. Badania pokazują jednak, że nawet umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze nie zastąpi funkcji uruchamianych w mózgu podczas pisania odręcznego. Umiejętności kaligraficzne dziecka wzmacniają myślenie abstrakcyjne, symboliczne, sekwencyjne oraz przyczynowo-skutkowe.

Umiejętności kaligraficzne dziecka – ciekawostki naukowe

Francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment podczas którego zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego osoby, które zarówno piszą ręcznie, jak i posiadają umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Podczas badania okazało się, że podczas używania klawiatury mózg człowieka jest o wiele mniej aktywny, niż w momencie pisania odręcznego.

Pióro czy długopis?

W obecnych czasach nie ma najmniejszego problemu z doborem odpowiednich narzędzi, które będą pomagać dziecku właściwie uchwycić długopis czy ołówek i poczynić pierwsze próby pisania litery. W ostatnich latach można także zaobserwować powrót do używania pióra, które wydaje się być o wiele trudniejszym w obsłudze przyrządem niż zwyczajny długopis. Zwolennicy pisania piórem zachęcają, aby nie przerażać się wylewającym się atramentem, ale postawić na jakość pisma dziecka. Minęły już czasy ciężkich piór, w których ręcznie należy uzupełnić atrament. Dzisiaj bez problemu można zakupić w sklepie papierniczym lekkie, wyprofilowane pióro, które będzie mogła chwycić mała rączka dziecka. Dziecko, które zaczyna swoją przygodę kaligraficzną od pióra ponoć szybko nabiera wprawy, a efekty można zobaczyć w postaci starannego i czytelnego pisma.

W jaki sposób uczyć dziecko kaligrafii?

Umiejętności kaligraficzne dziecka w dużej mierze zależą od tego w jaki sposób dziecko ćwiczy. Neurobiolodzy doradzają, aby podczas nauki pisania ręcznego dziecko doskonaliło jeden schemat pisania – albo pisownię liter łączonych, albo drukowanych. Podobno uczenie dwóch sposobów pisania na raz powoduje, że mózg dziecka wolniej wykształca automatyzmy, które pozwalają uwolnić się od myślenia o samej czynności. Przez to proces nauki pisania wydłuża się.

Chcąc zadbać o umiejętności kaligraficzne dziecka pamiętaj, aby:

– około 5, 6 roku życia rozwijać motorykę małą dziecka poprzez zabawę, np. rzucanie i łapanie małej piłki, poczucie rytmu, zainteresowanie rysowaniem
– ustalić lateralizację dziecka i dostosować miejsce oraz przybory do pisania
– pamiętać o prawidłowej postawie dziecka podczas pisania, odpowiednim ułożeniu zeszytu oraz właściwym chwytaniu długopisu
– racjonalne rozłożyć ćwiczenia kaligraficzne, aby nie przeciążały dziecka 
– informować dziecko na bieżąco o rodzajach błędów graficznych jakie popełnia
– pamiętać, że popełniane przez dziecko błędy są naturalnym etapem w rozwoju umiejętności pisania (chyba, że utrzymują się przez dłuższy czas)

Umiejętności kaligraficzne dziecka – ćwiczenia praktyczne

W księgarniach nie brakuje podręczników do ćwiczenia kaligrafii. Jeśli nie masz jednak czasu na tego rodzaju zakupy, możesz śmiało skorzystać z arkuszy zamieszczonych w internecie. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych stron internetowych:
www.kaligrafowanie.pl
www.mjakmama24.pl
www.superkid.pl
www.bystredziecko.pl
Gdybyś sam zechciał poćwiczyć piękne pismo, zachęcamy do zerknięcia na stronę internetową, która zdradza tajniki kaligrafowania dla dorosłych:
www.kaligrafia.info.pl

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.