Brak porozumienia z dzieckiem – czyli 7 grzechów głównych wychowawcy

Wychowaniu dziecka nie zawsze towarzyszą piękne, radosne chwile. Czasami dla niektórych wychowawców staje się ono istną udręką. Wszystko zależy od tego jaką uda nam się zbudować relację z wychowankiem. Brak porozumienia z dzieckiem często jest wynikiem nie tylko trudnego charakteru dziecka, ale także błędów popełnianych przez wychowawcę. 

Brak porozumienia z dzieckiem – czyja wina?

Często winą za brak porozumienia z dzieckiem obarczamy samo dziecko. Przecież to ono jest krnąbrne, pyskuje, robi na złość, nie słucha poleceń wychowawcy. A powinno! Brak podporządkowania, czasem nawet i bezczelność wobec osoby dorosłej postrzegana jest jako czyste zło ze strony dziecka. W procesie wychowania jednak nie wszystko jest takie czarno-białe. Za każdym zachowaniem dziecka stoi konkretne wydarzenie, odczucie, chęć akceptacji. Kiedy jednak patrzymy na nieraz gorszące zachowania dzieci, nie łatwo jest wniknąć w głąb tego co naprawdę ono czuje, przeżywa, przed czym się broni. Bardzo często będąc atakowani przez wychowanka, wyciągamy zza pazuchy wielkie działa, zapasową amunicję, by odeprzeć atak “przeciwnika”.

Poobserwujemy… samych siebie

Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy w codziennej pracy wychowawczej przydarzy nam się brak cierpliwości, podniesiony ton, złość, czy bezsilność. To wszystko należy do procesu wychowania. To zdrowe jeśli pozwalamy sobie na odczuwanie tego rodzaju emocji. Zdrowe do czasu, kiedy potrafimy panować nad naszymi trudnymi emocjami, wystrzegamy się złych nawyków wychowawczych i bacznie siebie obserwujemy. Kiedy jednak zaczynamy zauważać, że krótko mówiąc “coś nie gra” w naszej pracy wychowawczej, dzieci za nami nie przepadają, często reagują agresywnie i buntowniczo – czas najwyższy przeprowadzić obserwację – własnej osoby.

Brak porozumienia z dzieckiem – najczęstsze przyczyny ze strony wychowawcy

Wychowawca, który jest wolny od porażek w wychowaniu, to zdecydowanie wyidealizowany wychowawca 🙂 Prawdziwy wychowawca to ten, który nieustannie uczy się na własnych błędach i nie zraża się tym, że przydarzyło mu się złapać nieco zniechęcenia w praktyce wychowawczej. Brak porozumienia z dzieckiem jest owocem niepoprawnych nawyków wychowawczych. Jakie zatem bariery ze strony wychowawcy mogą stanąć na drodze do dobrej komunikacji z dzieckiem?

1. Brak umiejętności słuchania

Być może wyda Ci się to najgłupszą przyczyną braku porozumienia z dzieckiem, ale niestety należy ona również do najczęstszych. Nie chodzi wcale o ostentacyjne niesłuchanie, kiedy dziecko mówi. Chodzi także o te momenty, kiedy dziecko wyraża jakąś swoją potrzebę, a Ty patrzysz w telefon. Chodzi o te momenty, kiedy dziecko chce opowiedzieć co się działo w szkole, a Ty odkładasz rozmowę z powodu braku czasu – a w rezultacie zapominasz całkiem, że dziecko cokolwiek chciało Ci powiedzieć.

Co robić, kiedy brakuje Ci umiejętności słuchania dziecka?

Przede wszystkim skup się, kiedy dziecko chce Ci coś zakomunikować. Daj mu poczucie, że nawet jeśli nie chodzi o sprawy dotyczące życia i śmierci, ważne jest dla Ciebie to co chce Ci przekazać. Utrzymuj z nim kontakt wzrokowy, a jeśli to możliwe, przerwij swoje zajęcie. Kiedy dziecko przychodzi w momencie, kiedy nie możesz podjąć z nim rozmowy, odłóż ją na później – ale nie zapominaj, by samemu do niej wrócić w wolnym czasie! I najlepiej… Jeszcze tego samego dnia 🙂

2. Przerywanie

Czasami dla zaoszczędzenia czasu wchodzimy dziecku w słowo. Wiemy oczywiście co chce nam powiedzieć, o co zapytać, przecież znamy się nie od dziś 😉 Dzieci jednak na takie zachowania dorosłych reagują niechęcią do dalszej konwersacji. Następnym razem, kiedy w ich wyobraźni jawić się będzie obraz przerywanego dialogu, będzie wolał sam sobie poradzić z sytuacją i nie zdecyduje się z Tobą porozmawiać.

Co robić?

Przede wszystkim nie zakładaj, że wiesz co dziecko chce Ci powiedzieć. Zwyczajnie pozwól mu na swobodną wypowiedź.

3. Brak skupienia uwagi na dziecku

Są momenty, kiedy dziecko chce Ci zakomunikować coś bardzo ważnego. Czasem o nowej miłości szkolnej, nieraz o przykrościach jakie spotykają je ze strony rówieśników. Kiedy oglądasz telewizję, a jednocześnie pokazujesz dziecku, że jesteś otwarty na dialog – mija się to z celem. Podświadomie dziecko odczytuje tą sytuację jako brak zainteresowania i umniejszanie wagi jego problemu. Jeśli chcesz pokazać dziecku, jak ważne jest dla Ciebie to co mówi, pamiętaj o tym, by całym sobą skupić się na jego osobie. Inne bodźce są tu niemile widziane.

4. Zrzędzenie, moralizowanie, głoszenie kazań…

Niestety, ale to główne błędy każdego wychowawcy. Prędzej czy później złapiesz się na tym, że któryś z tych elementów wkradł się w Twoją praktykę wychowawczą. Jeśli zauważysz u siebie wszelkie przejawy zrzędzenia, moralizowania, prawienia kazań… Postaraj się szybko znaleźć sposób, jak inaczej reagować na trudne sytuacje. Zachowania te wywołują irytację wychowanka oraz wzmacniają brak porozumienia z dzieckiem.

5. Brak porozumienia z dzieckiem – podnoszenie głosu

W praktyce wychowawczej podnoszenie głosu stosowane jest nader często. Jak go nie podnieść, kiedy słychać jedynie wrzawę dzieci? Na początku oczywiście przynosi to pewne rezultaty. Dzieci jednak mają dużą zdolność adaptacyjną i szybko przyzwyczają się do Twojej tonacji. Z czasem mogą przestać na nią w ogóle reagować, albo wzmacniać zachowania agresywne. Poziom frustracji wychowawcy w takich sytuacjach znacznie rośnie, a dzieci utrwalają jedynie trudne zachowania.

6. Mam zawsze rację

Brak porozumienia z dzieckiem jest naturalnym wynikiem stałego krępowania dziecka. Brak możliwości wyboru, dialogu, negocjacji, kształtuje w dziecku jedynie poczucie, że ono „nie ma tutaj nic do gadania” i jest po prostu nieważne. Posłuszeństwo dziecka nie należy Ci się z urzędu. Powinno być wynikiem Twojej sumiennej pracy wychowawczej.

7. To nic takiego

Choć nie wszystkie problemy dziecka wymagają nagłej interwencji, nie warto dawać dziecku do zrozumienia, że nie mają dla Ciebie zbyt wielkiego znaczenia. Mały człowiek inaczej odczuwa pewne sytuacje, reaguje emocjonalnie, a pierwszą przystanią, w której szuka ukojenia jest osoba wychowawcy. Brak porozumienia z dzieckiem często jest nagromadzeniem konfliktów wewnętrznych dziecka, które zostały zbagatelizowane, a z czasem umyślnie nieujawnione przez dziecko.

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.