Zabawy rozwijające integrację półkul mózgowych dziecka

Nasz mózg odpowiedzialny jest za przetwarzanie i porządkowanie bodźców zmysłowych. Jeśli rozwija się w sposób prawidłowy, także w sposób prawidłowy przebiega proces uczenia się dziecka. Jak zatem bawić się z dzieckiem, aby wzmocnić rozwój jego mózgu? W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zabawy rozwijające integrację półkul mózgowych. O tym za co odpowiadają obie półkule mózgowe i dlaczego ich integracja jest tak ważna w procesie wychowania, poniżej 😉

Prawa i lewa półkula mózgu

O tym w jaki sposób funkcjonuje mózg człowieka uczyliśmy się nieco więcej na lekcjach biologii. Dzisiaj chcemy przypomnieć sobie wiedzę dotyczącą funkcji za jakie odpowiada lewa i prawa półkula mózgu. Wiedza ta jest nam niezbędna jeśli chcemy świadomie stosować w procesie wychowania  zabawy rozwijające integrację półkul mózgowych dziecka. Współpraca obu półkul jest bardzo istotna ponieważ to od niej zależy kondycja umysłowa naszego wychowanka.

Funkcje lewej półkuli mózgu

Dzięki lewej półkuli naszego mózgu możemy przede wszystkim mówić i rozumieć mowę innych. Jest odpowiedzialna za umiejętności lingwistyczne, logiczne myślenie oraz analizę. To dzięki niej posiadamy umiejętność obliczeń matematycznych, potrafimy pisać oraz rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku. Lewa półkula mózgu jest bardziej aktywna, kiedy wypowiadamy się, piszemy, słuchamy innych czy liczymy w pamięci.

Funkcje prawej półkuli mózgu

Dzięki prawej półkuli mózgu rozwija się nasze myślenie abstrakcyjne. To ona odpowiada za umiejętność komponowania, kreatywnego i nieszablonowego myślenia i wyobraźnię. Prawa półkula jest odpowiedzialna także za emocje i rozpoznawanie stanów emocjonalnych innych osób na podstawie ich mimiki twarzy, tonacji czy charakterystycznych ruchów. Dzięki niej rozumiemy także metaforyczne znaczenie słów oraz śmiejemy się z żartów.

Integracja prawej i lewej półkuli mózgu

Często błędnie wydaje nam się, że kiedy za kreatywność odpowiada prawa półkula mózgu, bez lewej również, by sobie poradziła. Nic bardziej mylnego! Aby każda półkula mózgu mogła działać poprawnie musi zachodzić pomiędzy nimi odpowiednia komunikacja. Zatem w każdej chwili, gdy podejmujemy jakiekolwiek działanie w naszym mózgu nieustannie współpracują między sobą obie półkule. Stąd jawi się istotna potrzeba ćwiczeń i zabaw rozwijających, które usprawnią współpracę obu półkul i wzmocnią procesy uczenia się oraz nabywania różnego rodzaju umiejętności.

Zabawy rozwijające koordynację półkul mózgowych w praktyce

Jeśli chcesz w swojej praktyce wychowawczej wykorzystać zabawy rozwijające integrację półkul mózgowych, mamy dla Ciebie kilka propozycji 🙂

Prawa ręka, lewa ręka…

Zabawa jest bardzo prosta, a jednocześnie dla niektórych dość trudna 😉 Lewą rękę “poklepujemy” naszą głowę, a prawą robimy okrężne ruchy na naszym brzuchu. Wszystko zapewne wychodziłoby wyśmienicie, gdyby nie fakt, że obie czynności należy wykonywać w tym samym czasie 😉

Rysowanie

Zabawy rozwijające mają to do siebie, że dzięki nim możemy nabyć nowe umiejętności. Do takich zabaw może należeć rysowanie, jednak nie takie jakie zapewne masz na myśli 😉 Każde dziecko otrzymuje kartkę oraz dwie kredki. Jego zadaniem jest jednocześnie w tym samym czasie, posługując się obiema rękami, w których trzyma po jednej kredce narysować prosty wzór. Początkowo mogą to być kwadraty czy figury symetryczne. Obie dłonie mogą rysować jedną figurę lub dwie oddzielne, takie same obok siebie. Następnie figury mogą się zmieniać, np. prawa ręka rysuje trójkąt, a lewa w tym samym czasie koło.

Przelewanie wody

Zabawy rozwijające integrację półkul mózgowych nie muszą należeć do skomplikowanych. Jedną z nich jest przelewanie wody z jednego kubeczka do drugiego lub przesypywanie piasku, ryżu czy kaszy.

Chodzenie tyłem

Jest świetną zabawą nie tylko na placu zabaw, ale także do wykorzystania podczas zajęć w-f oraz w domu. Wystarczy poprosić dziecko, aby tyłem… Wróciło do swojego pokoju i zgasiło światło 😉 Nie tylko można dobrze się przy tym bawić, ale także wspomóc działanie mózgu dziecka. Oczywiście pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, czy na drodze dziecka nie stoją zbyt skomplikowane i niebezpieczne przeszkody!

Żonglowanie

Oczywiście żonglowanie samo w sobie nie jest rzeczą prostą i wymaga po prostu ćwiczeń, ale czemu go nie wykorzystać? Nie musimy zaczynać od razu od 5 piłeczek na raz, wystarczą spokojnie dwie. Kiedy dziecko nauczy się przerzucania jednocześnie dwóch piłeczek między sobą, przyjdzie czas na 3, może i 4. Mimo wszystko, nawet ćwiczenia z 2 piłeczkami doskonale potrafią wzmocnić integrację obu półkul.

Rysowanie oburącz w powietrzu

To rysowanie jest jeszcze prostsze od zwyczajnego rysowania, ponieważ jedyne czego dziecko w niej potrzebuje to wyobraźnia oraz dłonie. Dzieci podczas tej zabawy mają za zadanie narysować w powietrzu jednocześnie prawą i lewą ręką obrazek. Warunki są dwa – musi być on symetryczny oraz dziecko w tym samym czasie rysuje jedną i drugą ręką. Może to być choinka, serce, prostokąt i inne dowolne kształty.

Leniwe ósemki

Dziecko rozpoczyna zabawę lewą ręką, która powinna być wyprostowana, a kciuk skierowany do góry na wysokości oka. Dziecko trzyma głowę nieruchomo po czym rysuje płynnym ruchem nieprzerwanie symbol nieskończoności cały czas obserwując kciuka. W drugiej części ćwiczenia dołączamy prawą rękę, krzyżując ze sobą kciuki. Następnie kreślimy w powietrzu leniwe ósemki. Dla ułatwienia można narysować ósemkę na tablicy oraz strzałkami zaznaczyć w jakim kierunku kreślimy ósemkę.

Ruchy naprzemienne

Zazwyczaj ruchy naprzemienne kojarzą się bardziej z ćwiczeniami gimnastycznymi, jednak w grupie dzieci mogą stać się też dobrą formą zabawy i rozluźnienia pomiędzy lekcjami przedmiotowymi. Ruchy naprzemienne można wykorzystać podczas zajęć, dotykając: 
– lewą dłonią prawego łokcia i odwrotnie
– prawą dłonią lewego ucha i odwrotnie
– lewą dłonią prawego kolana i odwrotnie.

Zeszyty ćwiczeń

Jeśli jesteś zainteresowany jak systematycznie ćwiczyć z dzieckiem integrację prawej i lewej półkuli mózgu możesz skorzystać również z gotowych ćwiczeń. Oczywiście warto je stosować naprzemiennie z zabawami ruchowymi dla urozmaicenia, tak, aby nie zniechęcić dziecka do treningu mózgu 😉 Przykładowy zeszyt ćwiczeń znajdziesz klikając tutaj

_ _ _
Tymczasem dooplacenia.pl informuje rodziców o opłatach za żłobki i przedszkola i dyskretnie przypomina o przeterminowanych płatnościach.

Zobacz, dlaczego potrzebujesz dooplacenia.pl w swojej placówce.